Zihinsel Ve Ruhsal Sağlığı Koruma

Bedensel sağlığımız kadar zihinsel ve ruhsal sağlığımız da bizim için çok önemlidir. Beden sağlığımız bizi ayakta tutar. Ama beden sağlığımızı ayakta tutan da zihinsel ve ruhsal sağlığımızdır. Yapmak istediğimiz bir eylem için psikolojik anlamda yeterli değilsek eğer bedenimizle gerçekleştirmemiz bizler için mümkün değildir. Psikolojik anlamda yetersizliklerimiz bedenimizi olumsuz etkiler.
Zihinsel Ve Ruhsal Sağlığı Koruma

Bedensel ve ruhsal sağlığımız olmadan beden sağlığımızı kullanamayız. Beden sağlığımıza çok dikkat ediyoruz. Peki, aynı durum ruh ve zihin sağlığımız için de geçerli mi? Tamamen sağlıklı olabilmek istiyorsak beden sağlığımız kadar zihinsel ve ruhsal sağlığımıza da oldukça dikkat etmeliyiz. Ruh ve zihin sağlığımızı korumak hiç zor değildir. Belli başlı hususlar üzerinde özen göstermeye çalışırsak halledebiliriz. Şu hususlarda oldukça dikkatli olmalıyız.

Uyku Düzenimize Dikkat Edelim

Ruh ve zihin sağlığımızı korumanın başında stresle mücadele edebilmek gelir. Uyuduğumuz zaman bütün streslerimizden arınırız. Bütün düşüncelerimizi uyku esnasında bırakırız. Uyumak bizi hem bedenen dinlendirir hem de ruhsal ve zihinsel olarak dinlendirir. Dinlenmek de düşüncelerimizi ve davranışlarımızı olumlu etkiler. Geç saatlere kalmadan vücudumuz için gerekli olan saatlerde uykuda olmalıyız ve kendimizi dinlendirmeliyiz. Uyku pek çok faaliyetimize etki eder. Uyumak sabrımızı güçlendirir, gün için konsantre olabilme yeteneğimizi arttırır. Bunun için düzenli olarak uyumalıyız.

Nefes

En stresli anlarımızda bile kurtuluş yolumuz derin derin nefes alabilmek olmalıdır. Kendinizi çıkmazda hissettiğiniz zamanlarda odaklanın ve basit nefes egzersizleri yapın. Derin derin nefes almak ve nefes egzersizleri yapmak kan dolaşımı hızınızı düzenleyerek sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca nefes egzersizleri yaşam kalitenizi arttırır ve uyku kalitenizi de artırır. Çünkü nefes egzersizleri gece uykunuzdan önce rahatlamanızı ve kan dolaşımınızı düzenlemenizi sağlayacaktır. Doğru nefes teknikleriyle çalışmanız için size birkaç yöntem öneriyoruz.

  • Uykuya dalmadan önce 4-7-8 derin nefes alarak daha rahat uyuyabilirsiniz.
  • Ağzınızdan vızıldama sesi çıkana kadar nefesinizi vermeye çalışın.
  • Sessiz bir şekilde burnunuzdan nefes alın ve ağzınızı kapatarak açmadan dörde kadar sayın.
  • Nefesinizi tutun ve yediye kadar sayın.
  • Ağzınızdan vızıldama sesi çıkana kadar birden sekize kadar sayın ve nefesinizi verin
  • Toplamda dört nefes olacak şekilde bunu tamamlayın.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmek beden sağlığımız kadar ruh ve zihinsel sağlığımız için de oldukça önemlidir. Aslında yemek yememiz de doğrudan ruh sağlığımızla ilgili olabiliyor. Depresyona girdiğimiz zaman otomatik olarak çok yemek yiyoruz sinirli olduğumuzda yemek yiyoruz. Stresliysek ya da üzgünsek iştahımız daha azdır. Ruhsal olarak bulunduğumuz hala göre yemek yeme oranımızda değişir.

Bu hususta ne yediğimizde önemlidir. Depresyona girdiğimiz zaman kendimizi çikolatalara ve tatlılara veririz. İçerisinde fazla yağ ve şeker oranı barındıran bu yiyecekler sağlıklı beslenmemize engeldir. Bunların yerine içerisinde doğal şeker bulunduran taze meyveler yemeliyiz. Atıştırmalıklar olarak da yine meyvelerin kurularını tercih edebiliriz. Stresliyken yemek yemek aslında vücudun başka ihtiyaçlarını bize gösterme şeklidir. Bu yüzden bu krizleri sağlıklı besinlerle atlatmalıyız. Bunun yanında vücudumuzdaki problemin ne olduğunu da bulmaya çalışmalıyız. Eksik mineral ve vitaminlerimizi araştırarak bu problemi daha kolay bulabiliriz.

Egzersiz Yapmak Bize Kendimizi İyi Hissettirir

Egzersiz yapmak bize kendimizi iyi hissettirir. Kendi bedenimize ve iç benliğimize değer vermeliyiz. İnsanın değe vermesi ve özen göstermesi gereken kişi kendisidir. Siz kendinize değer vermezseniz kimse size değer vermez. Bol bol yürüyüş yapın. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak en iyi egzersizler açık havada yapılan yürüyüşlerdir. Egzersizlerinizi açık havada yapmaya sürekli temiz hava almaya özen gösteriniz. Aynı zamanda haftada en az bir kez egzersiz yapmanız uyku kalitenizi arttıracaktır.

Hayal Gücünüz En Büyük Mirasınız

Hayal gücümüz bizi biz yapan en büyük gücümüzdür. Ne olursa olsun kim ne derse desin asla hayal ettiğimiz şeylerden vazgeçmemeliyiz.Ruhumuzun ve zihnimizin sağlığını korumak için en büyük görevlerimizden bir tanesi de kendimizi olumsuz düşüncelerden ve negatif enerjiden uzak tutmaktır.

Ruhumuzun ilacı olan güzel şeylere odaklanmalıyız. Arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirdiğiniz süre içerisinde eski güzel anılarınızdan bahsedin. Yapmayı düşündüğünüz hedefleriniz olsun.

Kendinize Bir Boyama Kitabı Edinin

Kendiniz için boyama kitapları alın. Boyama kitapları sadece çocuklar için değil yetişkinler için de vardır. Boyama kitapları sizi kendine odaklar ve zihninizdeki şeyleri dışa vurmanızı ve rahatlamanızı sağlar. Bununla birlikte yaratıcılığınızda oldukça güçlenecektir.

Müzik Ruhun Gıdasıdır

Hangi müziği dinliyorsak o ruh haline bürünürüz. Örneğin; arabesk müzik dinlediğimiz zaman aşk acısı çekmiyorsak bile duygusal anlamda acıyı çağrıştıran bir ruh haline bürünürüz. Ya da tam tersi eğer üzgünsek ve neşeli müzikler dinlersek neşemiz biraz olsun yerine gelecektir. Bu yüzden üzgün olduğumuz zamanlarda yangına körükle gitmeyelim içinde bulunduğumuz durumları içinden çıkılmayacak hale getirmeyelim. Stres ruh ve beden sağlığımızı olumsuz etkileyen en baştaki faktörlerden biridir. Bunun için kendimizi oldukça stresten uzak tutalım üzgün bile olsak neşeli müzikler dinleyelim. Beynimiz buna kanacaktır.

Müzik geçekten de vücudu besler ve vücudumuz için olmazsa olmazdır. Bedenimizi ve ruhumuzu dinlendiren müzikler dinlemeliyiz. Kendimize loş ortamlar hazırlayalım ve ruhumuzu mümkün olduğunca çok sıklıkla besleyelim.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)