Zayıflatan Ürünler Nelerdir?

Öncelikle bilinmelidir ki, zayıflatan ürün tabirinden kastımız “vücudun yerine başka bir şey koymaya ihtiyaç duymayacağı doğallıkta ürün” olmalıdır. Genellemeler tabii ki istisnalara tabiidir fakat burada bir genellemeden ziyade tercih edilebilir, düzenlenebilir bir sistemden bahsediyoruz. Dolayısıyla vücuda mümkün olduğunca işlenmeden girmiş olan her türlü gıda, gerçek anlamda “beslenmek” adına bizleri tatmin edecektir.
Zayıflatan Ürünler Nelerdir?

Sorun aslında burada başlıyor, hep de böyleydi. Bizim doğal sandığımız her türlü gıda yapay tatlandırıcılar ve glikoz şuruplarıyla donatılmış vaziyette. Bunu şöyle anlatayım: En basitinden bir markete girdiğinizde raflarda gördüğünüz çikolatalardan tutun, içinde tek bir meyve zerresi dahi bulunmayan meyve sularına kadar her şey yapay. Etiket okuma alışkanlığı edinmediğiniz takdirde kolaylıkla kandırılabilirsiniz ve paranız tam manasıyla çöpe gider, çöp almaya.

İşte sizin vücudunuza soktuğunuz bütün o çöpler dönüp dolaşıp sizin metabolizmanızı, immün sisteminizi, dolaşım, sindirim de dahil olmak üzere vücudun bütün işleyişini bozuyor. Bu yüzden olabildiğince saf, temiz, dalından beslenmeye gayret etmelisiniz.

Meyve

Doğal ürünler en başta meyvelerdir. Ama bunları suyunu sıkıp içmektense posalı halleriyle, lif barındıran şekilde tüketmelisiniz. Daha yararlıdır. Fruktoz şekerine de çok fazla yüklenmek doğru değil. Kararında tüketin.

Baklagil

İkinci doğal ürünümüz baklagiller. Bunlar bitkisel protein depoları olup vücudunuza en gereken kategoride yer alıyorlar. Önemini es geçmeyin. Mutlaka en az günde bir öğün tüketin.

Et

Üçüncü bir doğal ürün olarak sayabileceğim şeyse tabii ki et ve türevleri. Yani türev derken tavuk, balık gibi çeşitli hayvanlardan elde edilmesinden bahsediyorum. Hepsine ihtiyacımız var. Hayvansal protein şart fakat bunları kızartmak yerine fırınlayarak veya az bir miktar zeytinyağında ızgara yaparak tüketin. Sağlık ararken başka bir sebepten hastalanmayalım.

Süt ve süt ürünleri

Dördüncü doğal besin kaynağımız ise süt ve süt ürünleri. Buraya dikkat. Süt ürünleri dediğimiz kefir, yoğurt, ayran gibi gıdalar saf şekilde olduğunda yararlıdır. İçine şeker doldurulmuş meyveli yoğurtlar haliyle kategori dışı kalıyor. Veya aromalı ayranlar, kefirler de. Her ne kadar ölesiye işlenmiş olan diğer gıdalara nazaran daha masum bir tercih olsalar da, yine de tavsiye edilmiyorlar. Alacağınız her rafine- takviye şeker vücudunuzu yorup sizin kendinizi iyi hissetmenize engel olacak, bunu sakın unutmayın.

Sağlıklı Karbonhidrat

Beşinci ürünümüz sağlıklı karbonhidratlar. Bu kategoriye de dikkat çünkü sağlıklı derken gerçekten bunun ayarını tutturmak size kalmış. Ne olursa olsun mutlaka tam buğday unundan yapılmış ürünler tercih edin. Bu çıtanın en altı. Zamanla sizin de yulaf unuyla, nohut unuyla tanışmak için can atacağınıza eminim. Karabuğday diye bir nimet var, pilavını yapıp köri sosuyla taçlandırmak büyük nimet! Denemelisiniz, ayrıca karabuğdayın ve beyaz pirincin patlakları da piyasada satılıyor. Bunlar da cips niyetine yenilebilir. Önermek istediğim bir diğer şey beyaz pirinci oldukça az tüketmeniz. Glisemik indeksi yüksek gıdaları araştırın ve onları yemek listenizden çıkarın.

Sebzeler

Sebzeleri es geçebilir miyiz? Tabii ki hayır! En doğal, en çok vitamin ve lif barındıran gıdalar! Bağırsaklarınızın bir numaralı dostları. Onları mümkün olduğunca, mümkünse her öğününüze davet edin. Lahana, karnabahar, turp gibi sebzeler çiğ olarak da mükemmeldirler, zeytinyağında yemeklerini yapın, buharda haşlayın, bol limon gezdirin ve tadına bakın, zayıflama yolculuğunuz adına pişman olmayacaksınız.

Yumurta

Son kategorimizse asla yadsınamayacak olan tek bir gıda: yumurta. Bu o kadar önemli ki, hayatınızın kalitesini tek başına A’dan Z’ye değiştirebilir. Hayvansal kaynaklı bir gıda olmasına rağmen kolesterol fazlası yapması kırmızı ete nazaran daha zor. Ve içerdiği proteinin yanı sıra yarattığı tokluk da göz önüne alınınca, kahvaltıların kraliçesi diyebiliriz ona. Onu unutmayın, fazla pişirmeyin ki besin değeri size olduğu gibi geçebilsin, proteinler yüksek sıcaklıkta yok oluyor, olabildiğince sıvı haliyle tüketin.

Doğallıktan yana olduğunuz sürece incelecek ve de öyle kalacaksınız, şişmanlamaktan korkmayın, vücudunuzu dinlemeniz yeterli olacaktır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)