Zayıflamaya Nasıl Başlanır?

Doktor denetimi altında sağlıklı ve güvenli bir şekilde kilo vermenin birçok yolu vardır. Etkili, uzun vadeli ve kalıcı kilo verenler için haftada 1 ila 2 kilo arasında sabit bir kilo kaybı tavsiye edilir.
Zayıflamaya Nasıl Başlanır?

Kilo kaybı sürecine başlarken en önemli adım kararlılıktır. Ciddi bir kararlılıkla başlanan uzun vadeli kilo kaybetme serüveni en sağlıklı ve kalıcı şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Sağlıklı beslenerek kilo kaybetmeyi amaçlayan bazı yöntemler şunlardır:

Rafine Şekeri ve Karbonhidratı Azaltın

Hızlı kilo vermenin bir yolu, şeker, nişasta ve karbonhidrat alımını mümkün olduğunca kesmektir. Beslenme düzeninizden karbonhidratı azaltır veya keserseniz açlık seviyeniz düşer, iştahınız azalır ve böylelikle daha az kalori tüketirsiniz. Düşük karbonhidratlı bir beslenme düzeninde enerji için karbonhidrat yerine vücudunuzda daha önceden depolanmış yağları kullanıyor olacaksınız.

Özetle diyetinizden şekeri ve nişastayı veya karbonhidratı azaltmak iştahınızı kontrol etmenize, insülin seviyenizi düşürmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Protein ve Sebze Tüketin

Kilo verirken sağlığınızı ve kas kütlenizi korumanıza yardımcı olmak için önerilen miktarda protein yemeniz çok önemlidir.

Yemekle İlgili Arzuları ve Saplantılı Düşünceleri Azaltmak

Gece geç saatlerde atıştırma tüketmekten kaçının ve aklınızı sürekli yemekle meşgul etmeyin. Moraliniz bozulduğunda ve kendinizi kötü hissettiğinizde çözümün yemek yemek olmadığını unutmayın. Kendinize yemek dışında meşgul edecek aktiviteler bulun.

Hareket Etmek

Egzersiz, kilo vermek için gerekli olmasa da daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Uzmanlar günde en az 30 dakika yürüyüş, kardiyo veya herhangi bir spor türünü yapmayı öneriyor. Sağlıklı beslenme düzeninize hareket eklerseniz zayıflama süreciniz hızlanacaktır.

Zayıflamaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın. Protein ağırlıklı bir kahvaltı, gün içerisinde fazla yemek tüketimini ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Şekerli içecekler ve meyve suyu tüketiminden uzak durun. Şekerden alacağınız boş kaloriler sağlığınız için faydalı değildir ve kilo kaybını engelleyebilir.

Yemeklerden önce su için. Çalışmalar, yemeklerden önce su içmenin kalori almayı aza indirgeyerek, kilo yönetimi konusunda ciddi etkiler yaratacağını gösterdi.

Kahve veya çay için. Kafein tüketimi metabolizmanızı hızlandırabilir.

Daha sağlıklı, daha doyurucu beslenin ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Yemeğinizi yavaş yiyin. Hızlı yemek yemek kilo alımına neden olabilir. Yavaş yediğinizde daha tok bir hisse sahip olursunuz.

Kaliteli bir uyku uyuyun. Uyku birçok nedenden dolayı önemlidir ve zayıflama sürecinde büyük rol oynar. Uzmanlar en kaliteli uykunun 23:00 ile 03:00 arasında alınan uyku olduğunu iddia ediyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında şu bilinmelidir ki diyete ilk başladığınızda daha hızlı kilo kaybı yaşarsınız. Zamanla kaybedilen kilo miktarı azalabilir veya durabilir. Ancak bu durum sağlıklı beslenmenizin size faydası olmadığını göstermez. Sabırla ve kararlılıkla devam edildiği takdirde uzun vadede bile olsa hedefinize ulaşmanız mümkündür.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)