Zayıflamaya Hangi Bölüm Bakar?

Zayıflama için uzman desteğine ihtiyacımız olduğu durumlarda hastaneye, sağlık merkezine ya da kliniğe başvururuz. Peki, kimdir bu insanlar, ne iş yaparlar, hangi bölümdedirler?
Zayıflamaya Hangi Bölüm Bakar?

Kilo vermek için öncelikli olarak neden kilo aldığımızı bilmekte fayda olacaktır. Bunun için başvurduğumuz bir sağlık kuruluşunda vücudun tüm değerlerine bilebilmemiz için bir dahiliye uzmanına gözükmemiz gerekmektedir. Dahiliye uzmanı yapacağı tahliller ve muayene ile kişinin kilolu olup olmadığını değerlendirecek ve sebebini az çok öngörmek suretiyle kişiyi diyetisyene yönlendirecektir.

Zayıflamak İçin Hangi Doktorlara Başvurmalıyız?

Kişinin dahiliye bölümünden sonra gideceği yer diyetisyen olacaktır. Fakat dahiliye uzmanı hormon seviyelerinde düzensizlik görürse detaylı araştırma için kişiyi endokrinoloji bölümüne de sevk edebilmektedir. Kısaca zayıflama hususunda direk olarak diyetisyene gitmek tüm bu işlemlerin tekrar ama bu sefer sondan başlamasına neden olacaktır. Hangi bölüm yerine hangi doktor demek de daha anlaşılır olacaktır. Çünkü doktorlar alanlarında uzman birer hekimdirler. Kimi zamanlarda kilo almak bireyin ruh halinden kaynaklanmaktadır. Aşırı stres, yorgunluk, uykusuzluk, yoğun çalışma temposu, depresif bir ruh hali vb. nedenler kişiyi aşırı derecede şekerli, yağlı ve karbonhidratlı gıdalar tüketmeye sevk eder. Hareketsizlik artar ve vücut normal kilo sınırlarının üstüne çıkmaya başlar. Bu gibi durumlarda kişinin diyetisyen kontrolünde bir psikolog tarafından görülmesinde fayda vardır. Kilo almanın altında yatan sebeplerin tek sorunu fiziksel eksikliklerden ya da fazlalıklarından kaynaklanmamaktadır.

Diyetisyen Kimdir?

Günümüzde diyetisyenler hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde, çoğu zaman özel muayenehanelerinde hizmet vermektedirler. Diyetisyen, günlük hayatımızda fiziksel yapımıza ve özelliklerimize göre almamız gereken kalori değeri üzerinden gıdaların besin seviyelerini araştırarak bireylerin en doğru şekilde beslenmelerini sağlayan uzman kişilerdir. Her kişinin kendine özgü diyeti vardır. Kadın ya da erkek, uzun ya da kısa, şeker hastası ya da tansiyon hastası vb. sayabileceğimiz milyonlarca özelliği olan insanlara göre yemek listeleri düzenlemek diyetisyenlerin işidir. Bireylerin özel durumlarına göre hazırlanan listeler sayesinde kilo vermek daha sağlıklı bir hal alır ve insan hayatını riske sokmadan, denedim ama olmadı gibi tereddütlerde bırakmadan fiziksel olarak da yıpratmadan kilo vermelerine yardımcı olurlar. Kendine özgü beslenmeyi öğrenen birey diyetisyen sayesinde sağlıklı bir hayat sürmeye devam edecektir. Hem zinde hem istediği ölçülerden mutlu bir birey olarak toplum sağlığına da katkı da bulunacaktır.

Diyetisyene Gitmek Masraflı Bir Şey midir?

Kilo vermenin birinci adımı bilinçlenmektir. Öncelikle kendinizi değiştirmekle başlamalı ve kararlı olmalısınız. Devlet hastanelerinde devlet desteği ile doktor kontrolüne gidebilirsiniz. Ya da özel hastanelerdeki diyetisyenlere para vererek kontrol olabilirsiniz. Hiç fark etmez ama birinci kural kafayı değiştirmenizden geçer. Bu olmadıkça kucak dolusu para dökmek hiç bir şey ifade etmeyecektir. İkinci koşul ise düzenli olarak spor yapmaktır. Hareket etmezseniz ne yaparsanız yapın sadece zayıflamış olursunuz. Sarkmaların önüne geçemezsiniz. Fit görünmenin olmazsa olmazı spordur.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)