Zayıflamaya Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Özellikle bahar aylarında herkesin korkulu rüyası fazla kilolar. Diyetisyen desteği ve düzenli egzersiz ile istediği forma daha hızlı kavuşmak isteyen bireyler çareyi destekleyici doğal yöntemlerde arıyor. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilen bütçe dostu ve kolay ulaşılabilen zayıflama çayları oluyor.
Zayıflamaya Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Zayıflama çayları üzerine hayvanlar ve insanlar üzerinde gerçekleştirilmiş birçok bilimsel araştırma bulunuyor. Uzmanlar diyet ile birlikte uygun miktarda bitki çayı tüketiminin kilo vermeyi hızlandırdığı ve zayıflamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte daha hızlı zayıflamak için kullanılan bitki çaylarının en bilinenlerinden bazıları yeşil çay, beyaz çay, siyah çay, yaban mersini çayı, maydanoz çayı, tarçın çayı, zencefil çayı ve nane çayı, limon çayı, mate çayı, biberiye çayı, ısırgan otu çayı, pu ehr çayı ve kuşburnu çayıdır. Bu çayların kullanımının zayıflama sürecine faydaları aşağıda kısaca derlenmiştir.

Yaşil Çay

Zayıflama çayları arasında ilk akla gelen yeşil çay içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizma hızını arttırarak zayıflamaya yardımcı olur, yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile bilinen yeşil çay vücuttaki su tutulumunun dengelenmesine de katkı sağlar.

Beyaz Çay

Besinler aracılığıyla alınan yağların vücutta depolanmasını engeller. İçerdiği polifenoller ve kafein sayesinde yağ hücresi oluşumunu baskılar.

Siyah Çay

Piyasada birçok farklı türünü bulabileceğimiz, sofralarımızda sıklıkla yer bulan siyah çayın yapılan araştırmalar sonucunda bel bölgesi yağların eritilmesine katkı sağladığı görülmüştür.

Yaban Mersini Çayı

Kan şekerini dengeleyerek iştahı kontrol altına alır. Hazırlamak için meyve veya yaprağı kullanılabilir.

Maydanoz Çayı

Halk arasında ödem söktürücü olarak bilinen ve özellikle idrar miktar ve sıklığı ile alakalı sorun yaşayan bireylerin sıklıkla kullandığı nane çayı vücuttaki ödemin atılmasını sağlar ve su tutulumunu önler.

Tarçın Çayı

Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

Zencefil Çayı

Midenin sakinleşmesine katkıda bulunarak sindirimi kolaylaştırır.

Nane Çayı

Sindirimi arttırır ve tokluk hissi yaratarak iştahın bastırır.

Limon Çayı

Hazımsızlığı önler. ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Mate Çayı (Matcha)

Vücut sıcaklığını yükselterek kalori yakımını ve metabolizmayı hızlandırır.

Biberiye Çayı

Kan dolaşımını arttırarak enerji verir ve diyet süresinde vitamin ve mineral desteği sağlar. Kabızlık sorunu yaşayan bireylerin de sıklıkla tükettiği biberiye çayı aynı zamanda şişlik önleyici olarak biliniyor

Isrıgan Otu Çayı

Bir başka ödem söktürücü olarak bilinen ısırgan otu çayı yine şişkinlik azaltmak ve vücuttaki su tutulumunu dengelemek için kullanılıyor.

Pu Ehr Çayı

Fermante edilmiş bir çay türü olan pu ehr çayı yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Kan şekerini düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Kuşburnu Çayı

Farklı amaçlar için sıklıkla tercih edilen kuşburnu çayı yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Diğer yağ yakıcı çayların aksine içerisinde kafein bulunmamaktadır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)