Zayıflamak ve Yağ Yakmak İçin En Etkili Beslenme Yöntemi

Yağ oranı yüksek seviyede seyreden bir grup insan üzerinde yapılan bir araştırmada, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybı için iyi ayarlanmış düşük karbonhidratlı beslenme düzenlerinin düşük yağ içeren diyetlerden daha fazla etkili olduğu görüldü.
Zayıflamak ve Yağ Yakmak İçin En Etkili Beslenme Yöntemi

Günümüzde hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde kilo vermenin pek çok yolu mevcuttur. Bununla beraber, birçok çeşitli diyet ve beslenme planı sizi aç bırakabilir veya kan şekerinizin ani düşmesi sebebiyle halsiz ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu nedenler, bir diyete bağlı kalmanın ve azimli olarak ilerlemenin zor kabul edilmesinin temel sebeplerindendir. Fakat, bütün beslenme planlamaları böyle olumsuz etkilere sahip değildir. Burada önemli olan sistematik bir ilerleme sağlanması için daha gerçekçi ve bilimsel yöntemlerin uygulanması gerektiğidir. Buradan hareketle düşük karbonhidrat içeren diyetleri kilo verme amacıyla kullanmak hem mantıklı hem de sonuçları incelendiğinde oldukça etkilidir. Dolayısıyla da diğer diyetlere göre uygulanması ve sonuçlandırılması daha kolay olarak kabul görür.

Düşük karbonhidrat içeren besinleri tüketmek kişinin iştahını ciddi derecede azaltır, hızlı bir şekilde kilo kaybını sağlar. Üstelik metabolizma daha iyi çalışır hale gelir. Çünkü karbonhidratlar çoğunlukla vücut için ağır yük oluşturur. Yoğun bir şekilde vücutta su tutmaları da bunun en önemli sebeplerinden birisidir.

Az Karbonhidrat Kolay Yağ Yakımı

Karbonhidratlar en temelinde bol miktarda şeker ve nişasta içerirler. Bu maddelerin de çok hızlı bir şekilde kan şekerinin yükselmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Yağ yakmanın ve zayıflamanın önündeki en büyük engellerden birisi de bunların bağımlılık yapmasıdır. Oysa protein kaynaklarından ve temiz yağ tüketimlerinden herhangi bir bağımlılık söz konusu olmadığından az miktar tüketimle bile doygunluk hissi elde edilir.

Karbonhidrat alımını azalttığınızda, açlık dereceniz günden güne düşer ve çoğunlukla daha az kalori almaya alışmış olursunuz. Karbonhidratların birincil enerji kaynağı olduğu kabul edilir. Fakat bu sağlıklı ve yeterli miktarda beslenen bireyler için uygundur. Çünkü yağ oranı yüksek olan bireylerin vücudunda enerji olarak kullanılabilecek birçok yağ hücresi mevcuttur.

Birikmiş Yağlardan Enerji İhtiyacını Karşılamak

Diyete uyulduğunda insan vücudu birikmiş yağları yakarak enerji elde edebilir. Karbonhidratları kısıtlamanın yararları bu kadarla sınır değildir. Sağlığımız için diğer yönlerden de faydası çoktur. Karbonhidratları azaltmanın bir başka faydası ise insülin hormonunun kandaki seviyesini azaltarak böbreklerin fazlaca birikmiş olan sodyum elementini ve suyu atmasına sebep olmasıdır. Bunun bir getirisi de bağırsaklardaki ve midedeki şişkinliği gidermesidir. Ayrıca gereksiz miktarda dokularda biriken su seviyesini düşürür. Bu da doğal olarak vücuttan ödem atılması demektir ki bunun vücuda dolaşım sisteminin iyi çalışması açısından faydası çoktur.

Bilimsel Yaklaşım Ve Sonuçlar Ne Söylüyor

Yağ oranı yüksek seviyede seyreden bir grup insan üzerinde yapılan bir araştırmada, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybı için iyi ayarlanmış düşük karbonhidratlı beslenme düzenlerinin düşük yağ içeren diyetlerden daha fazla etkili olduğu görüldü. Bu konuda o kadar çok araştırma yapılmıştır ki PubMed üzerinden detaylı olarak okumak mümkündür. Araştırmalar genel olarak, düşük karbonhidrat içeren beslenme alışkanlıklarının iştahı önemli derecede azaltabileceğini kanıtlamaktadır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)