Zayıflamak Tansiyonu Düşürür Mü?

Tansiyonu kontrol atlında tutmanın yaşam tarzında yapılacak ufak değişikliklerle mümkün olduğu biliniyor. Özellikle tuz tüketimini azaltarak bu süreç başlatılabilir.
Zayıflamak Tansiyonu Düşürür Mü?

Hareketli bir hayatla beraber, var olan kötü alışkanlıklardan da vazgeçmek gerekiyor. Zayıflamanın tansiyon üzerindeki etkisi üzerine sorulan soruya, uzmanlar; beş kilo verilmesi halinde tansiyonda on birimlik bir düşüş olacağı yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütüne göre büyük yüz otuz beş, küçük seksen beş üzeri seyreden durumlar yüksek tansiyon olarak değerlendiriliyor. Bu değerlerin ortalama olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yüksek tansiyon nasıl tespit edilir?

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon teşhisi konulabilmesi için kişinin devamlı surette takip edilmesi gerektiği biliniyor. Evde, işte, aklınıza gelebilecek her durum ve ortamda tansiyonun kontrol edilmesi elzem. Takip eden süreç sonunda nihai karara varılabiliyor. Kişinin tansiyonu normal seyretse de, kalp, göz, böbrek ve beyinle ilgili tetkiklerine bakılması önem arz ediyor. Bahsi geçen organlarda meydana gelen herhangi bir hasar, kişinin hipertansiyon hastası olduğunu kanıtlıyor, ilaç tedavisi sürecine başlanması gerekiyor.

Hayat tarzında değişiklik şart!

Yüksek tansiyon hastası olmasına rağmen, kişinin organlarında herhangi bir olumsuz durum görülmemişse, Dünya Sağlık Örgütü ilaç tedavisini önermiyor. Bunun yerine takip eden ilk alt ay süresince, hayat tarzında değişikliklere gidilmesini tavsiye ediyorlar. Spora başlamak, tuzu hayatından çıkarmak ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekiyor. Bununla beraber maksimum sonuca zayıflama ile varılabildiği söyleniyor. Hipertansiyon hastası olan kişi, ilaç kullanmasa da beş kilo vermesi halinde, büyük tansiyonu 10 mmHG, küçük tansiyonu 5 mmHg seviyelerinde seyretmeye başlıyor.

Sonuç Olarak

Yapılan araştırmalar, yeme-içme alışkanlıkların haricinde başka sebeplerin de kan basıncı üzerinde etkisi olduğunu söylüyor. Minarellerin bazılarının vücuda girdiğinde tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiş. Muz, portakal gibi potasyum yönünden zengin besinler tansiyonu düşürmede etkili rol üstlenmiş durumda. Ayrıca kalsiyum da tansiyonu düşürücü olan bir diğer besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor, kalsiyumu da ayran, yoğurt ve benzeri süt ürünlerinden karşılamak mümkün. Bu sayılan minarellerin üçüncüsü ise minarel, magnezyum. Kuruyemişlerden faydalanabilinir bu minareli elde etmek için.

Bu besinleri tüketenler, yalnız potasyum, magnezyum anlamında değil, posa tüketimini de artırdıklarından tansiyonu düşürmek anlamında başarılı olmuş oluyorlar.

Ayrıca hipertansiyona özel bir diyet bile var. Bu diyet üç başlığa ayrılmış durumda: Bunlar; tuzu en aza indirmek, potasyum, magnezyum, kalsiyuma yönelmek, kilo vermek, doymuş yağ ve kolesterol başta her türlü yağları azaltmak. Yani özetle, sebze, meyve tüketimini artırmak büyük önem arz ediyor. Taneli tahıllar, bakliyat, süt, yoğurt, ayranı yağsız veya az yağlı tüketmek, posa bakımından zengin, kalori anlamından zayıf olan doğal karbonhidrat tüketilmesi büyük önem arz ediyor. Böylelikle hayat standardı yükseltilerek, hem sağlıklı beslenmenin önü açılmış oluyor, hem de kilo vermeyle birlikte hipertansiyonun (yüksek tansiyonun) düşürülerek kontrol altına alınması sağlanıyor.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)