Zayıflamak Sivilce Yapar Mı?

Zayıflamak ve ciltte akne oluşumu arasında tabii ki bağlantı vardır.
Zayıflamak Sivilce Yapar Mı?

Özellikle kadınlar tarafından merak duyulan bu soruya kesin bir cevap verilemese de kilo verme döneminde oluşan hormonsal değişimler yüzünden bireyde akne oluşumu görülebilir. Sivilce genelde kilo problemi yaşayan insanlar da görülse de zayıflayan insanlarda da görülebilir.

Sivilce oluşumu hangi durumlarda olur?

Sivilce oluşumu tek bir nedene bağlanacak bir durum değildir. Sivilce oluşumunun birden fazla sebebi ve nedeni olabilir. Fazla kiloları olan kişiler düzensiz beslendiğinde bu beslenme biçimine bağlı olarak vücudunun belirli yerlerinde bu düzensiz beslenme sonucu oluşmuş sivilceler görülebilir. Beslenme düzeninizi değiştirdiğinizde veya diyet yaparken sivilce oluşumu arttıysa bunu tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda çok endişelenecek bir şey var ise doktora danışılmalıdır. Kilo vermeye çalışırken yaptığınız yanlış bir uygulama veya uygulamalar bu sivilce artışına sebep olmuş olabilir.

Kilo verirken neden sivilce oluşur?

Sivilceler yağ sayesinde oluşurlar. Genelde sırt, yüz ve göğüs bölgelerinde görülebilen sivilcelerin kaynak noktası vücudunuzdaki yağdır. Vücudumuzun yağ konusunda dengesiz bir işleyişe sahip olması, akne sorununun oluşumuna neden olabilir. Yağ bezi kanallarının tıkanıklığı ve arkasından ise bez kanallarında bulunan bakterilerin artması sivilce problemini meydana getirebilmektedir. Zayıflamak da vücudumuzdaki yağ dengesini tamamen değiştirdiği için kilo verirken akne oluşumlarını göze almamız buna gayet normal bakmamız gerekir. Vücudumuzdaki hormonsal olaylar, yağ, beslenme stilinin değişmesi ve hatta kilo verme dönemindeki stres bile sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Diyette yanlış beslendiğim için mi sivilce çıkıyor?

Kilo verirken akne oluşumunun bir diğer temel sebebi de yanlış besleneme düzenidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerin hiçbirini almayıp sadece zayıflamak uğruna herhangi bir besin değeri bulunmayan besinleri yerseniz sivilce çıkarmanıza sebep olacaktır. Ayrıca diyetteyken süt ve süt ürünleri kullanımı da sivilce çıkarmanıza sebep olabilir. Süt ve süt ürünlerinin fazla kullanılması sonucunda sivilceler meydana gelir. Diyetinizde tok kalmak adına fazla süt, ayran veya yoğurt tüketimi sivilcelerinizin sebebi olabilir. Bu durumla karşılaşmamak için dengeyi koruyabilmek çok önemlidir.

Bunu dengede tutabilmek adına omega 3 alımı önemlidir ve sivilce oluşumunu biraz daha engelleyebilir.

Kilo verme stresi sivilceye neden olur mu?

Zayıflamak çoğu birey için başlı başına bir strestir. Çoğu insan diyete başlamadan bile fazla stres yapabilir. Fazla stresleri yüzünden diyete başladıktan bir kaç gün sonra stresle başa çıkamayıp diyeti bırakmak zorunda kaldığını belirten birçok kişi vardır. Bunun nedeninse ise kilo verememe endişeleri yattığı söyleniyor. Kilo verme döneminizde stresinizi kontrol altına alabildiğiniz sürece sivilcelerinizde de azalma görülecektir. Bu durum siz endişelerinizi yenmediğiniz ve kendinize inanmadığınız sürece dinmeyecektir. Zayıflama sürecinizde kendinize inanır ve panik anında yatıştırırsanız hem kilo vermeniz kolaylaşacak hem de sivilce oluşumu en aza inecektir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)