Zayıflamak Saç Döker Mi?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek hem vücut hem de ruh sağlığı için oldukça önem arz ediyor. Yanlış diyetler, birçok organ için önemli sorunlar içerdiği gibi saç sağlığı açısından da ciddi tehditler oluşturabiliyor.
Zayıflamak Saç Döker Mi?

Zayıflarken saç dökülmesi mi yaşıyorsanız bu durum besin eksikliği sebebiyle olabilir. Kilo verme sürecinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir saç dökülmesi. Diyette saç dökülmesinin birkaç sebebi vardır. Bunlar stres, erkekler de artan testosteron seviyesi ve besin eksikliğidir. Bu nedenlerin en etkilisi ise besin eksikliğidir.

Diyet evrelerinde hızlı zayıflama, yetersiz beslenme, saçların soluk görünmesine ve dökülmesine yol açar. Tek yönlü beslenme alışkanlıkları ve bilinçsiz uygulanan diyetlerde saç, ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteini yeterli seviyede alamıyor ve sonuç olarak saçta zayıflama ve dökülme problemi yaşanıyor. Kilo verme veya fit kalma kaygısı ile yapılan diyetler, özellikle proteinden yoksun diyetler saçlara zarar verebilir.

Vitamin Ve Minerallerle Diyete Destek

Çinko

Alınması gereken günlük miktar erkek ve kadınlarda farklı miktarlardır. Çinko oranları 9 yaş ve üzeri erkeklerde 11 mg’dır, bayanlarda ise 8 mg’dır. Çinko vücudumuzda bulunan insülin ve birçok hormonun yapısında bulunan önemli bir mineraldir. İskelet sistemimizde ve kaslarımızda bulunur. Vücuttaki Çinko eksikliği ilk olarak saç dökülmesine neden olmaktadır. Çinko eksikliği belirlendiyse diyette ek alınması gerekliyse çinko ve demir farklı zamanlarda alınmalıdır. Çinko eksikliğiniz giderilmesi için gereken besinler; kabak çekirdeği, yumurta sarısı, sarımsak, bezelye, yer fıstığı ve susamdır.

Demir

Diyet esnasında saçlarınızın dökülmesin istemiyorsanız demir içeren besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu eksiklik kadınlarda daha sık görülmektedir. Regl dönemlerinde ki kan kaybı demir ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Demir eksikliğini gidermek için tüketilmesi gereken besinler; kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve pekmezdir.

Protein

Yetersiz kalori alımı protein eksikliğine protein eksikliği de saç dökülmesine neden olmaktadır. Süt ve süt ürünleri kış sebzeleri olan turp köklü sebzeler kalsiyum ve protein açısından zengin olduklarından kemik saç ve tırnak sağlığında önemli rol oynamaktadırlar. Protein içeren besinler; kırmızı et, beyaz et, baklagiller, süt ve süt ürünleri, kabak çekirdeği ve bademdir.

D vitamini

Son yapılan araştırmalarda d vitamini eksikliğinin saçlar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Kemik sağlığı ile bağlantılı olduğu bilinen D vitamini saçlar içinde önemlidir. Gün içinde 10 dakika güneşe çıkmak vücudun gerekli vitaminini dışarıdan almak için yeterlidir. D Vitamini içeren besinler tüketimine önem verilmelidir. Bunlar; yumurta sarısı, tahıllı ürünler, süt ürünleri, mantar ve deniz ürünleridir.

Eğer diyet yaparken saç dökülmesi sorunu yaşanıyorsa çözüm yolları vardır. Ve bu yollar sağlıklı besin takviyesi ile saç dökülmesi sorunu engellenebilir. Demir, protein ve çinko alımına dikkat edilirse saç dökülmesinin önüne geçinilebilir. Diyet yaparken kilo verme hedefimiz sağlıklı beslenme üzerine olmalıdır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)