Zayıflamak Psikolojik Mi?

İnsan psikolojisi yüzyıllardır araştırılmış, üzerinde tezler yapılmış, çok zengin konu başlıkları olan bir gök kuşağıdır.
Zayıflamak Psikolojik Mi?

İnsandaki hangi durumların psikolojiyi etkilediği ya da psikolojinin insandaki hangi durumları etkilediği ve etkilendiği bu konular arasındadır.

İnsanın Fiziksel Olayları Psikolojiden Ayrılır Mı?

İnsan hayatının başına birçok olay gelebilir. Bu olaylar fiziksel de olabilir ruhsal da olabilir. Fiziksel olaylar psikolojimizi etkiler mi? Fiziksel olaylar olarak kastedilen şişmanlamak, kilo vermek, görme bozuklukları gibi olumlu ve olumsuz her türlü insani fiziksel olaylar bütünü psikolojiyi etkiler. Görme bozukluğu olan bir birey kendini mutsuz, yetersiz hissedebilir. Fakat bilinmesi gereken ise olumlu tarafından bakılmasıdır bu sayede olumsuz olabilecek fiziksel olayların aslında olumlu tarafları da vardır. Çünkü görme bozukluğu olan bir bireyin tıbbı olarak diğer duyu organlarının daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

Zayıflamanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Psikolojik etki denilen durum olumlu etki olabileceği gibi olumsuz etki de olabilir. Bireyler diyetisyenler aracılığı ile ya da kendi bitkisel yöntemleri ile ya da sporu sadece kilo vermek amacıyla kullanarak fiziksel görüntülerini güzelleştirmek için zayıflayabilir. Bunun sonucunda ise kendilerini başkalarına beğendirme arzusuyla fiziksel görüntülerini düzelttiklerini düşünürken kendi benliklerine neler yapabildiklerini düşünmezler.

Psikolojik Olabilecek İnsana Ait Durumlar

Psikolojik olabilecek çok fazla insani durum mevcuttur. Aslında artık insan başına gelen her iyi ve kötü olayı psikolojiye bağlamaktadır. Bunun gibi çok zengin çeşitli birçok konu vardır. Bedensel hastalıklardan kilo verilebildiği gibi psikolojik rahatsızlıklardan dolayı da kilo alımı veya kilo verimi olabilmektedir. Kilo vermek bazı insanlar için psikolojik bir rahatsızlık olabileceği gibi bazı insanlar için de bir nimettir.

Eğer doyum noktasına ulaşana kadar fazla yemek yemeği başardığımız halde zayıf kalabiliyorsak zayıflama metabolizmanın hızlı çalışmasından dolayı olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Diyetisyene gittiği halde zayıflayamayan tonlarca insan vardır her ne kadar kilo vermek için gerekli bütün şartları yerine getiren, çabalayan bu uğurda ter döken milyonlarca insan kilo veremeyebilir. Bir de hiç bunlara gerek kalmadan kendiliğinden kilo veren insanlar grubunu düşünün. İşte bu ikinci grup kitle daha mutlu ya da daha mutsuz bir hayat yaşıyor olabilir. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur yani özgüdür. Bazı insanlar mutlu olduğunda yemek yerken bazı insanlar ağızlarına koydukları bir lokmayı bile boğazlarından geçiremez çünkü mutlu olunduğunda salgılanan hormon kalp hızını arttırır.

Aynı olay mutsuzluk kavramı için de geçerlidir. Mutluluk ve mutsuzluk ise psikolojide incelenen bir olgudur. O halde diyebilmeliyiz ki hekim kontrolünden geçip zayıflamanın bilimsel bir gerekçesi bulunmadıysa psikolojik gerekçelerine bakılmalıdır.

Psikolojik gerekçeler içinde mutluluk, mutsuzluk, stres, korku, öfke gibi olguların zayıflamayı olumlu mu olumsuz mu etkilediğine bakmalıyız. Çünkü kimi insanlar da bu etkiler olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Bardağın dolu tarafından mı boş tarafından mı bakacağına insan her zaman kendi karar verir. Her insan bilim her ne kadar olsa da onu neyin mutlu ettiğini mutlu eden bu olayın onun vücudundaki etkisinin ne olduğunu kendi bilir. Bunu ise en iyi kendini gözlemleyerek yapar. Kısacası psikologlara ihtiyaç duyuyoruz diye kendimizi tanıyamayacağımız kanısına varılmaz.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)