• Anasayfa
  • Diyet
  • Zayıflamak İçin Ne yapmalıyız? Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Zayıflamak İçin Ne yapmalıyız? Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Zayıflamak için ne yapmalıyız başlıklı içeriğimizde sizlere dengeli ve düzenli beslenme için yapılması gerekenler, sağlıklı bir zayıflama için spor yapmak ve yaşayış tarzına dikkat ederek kilo vermek hakkında bilgiler paylaşacağım.
Zayıflamak İçin Ne yapmalıyız? Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Zayıflamak için diyetler uygulanabilir. Her insanın vücut yapısı, yağ ve kas oranı farklı. Bu sebeple özellikle bir kibrit kutusu kadar peynir gibi diyetler uzmanlar tarafından kesinlikle onaylanmıyor. Kendini aç bırakarak zayıflama kısa sürede etki etse de bir zaman sonra hem vücut yorulmuş oluyor hem de daha fazla kilo ile dönüyor. Bu sebeple diyet için diyetisyene gitmek önem arz ediyor. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermek hayatımızdaki küçük dokunuşlarla mümkündür. Akşam 8’den sonra yemek yememek, yemekten önce bir bardak su içmek, sabah kalkar kalkmaz ılık suya birkaç damla limon ile yağ yakımını kolaylaştırmak gibi diyetten öte düzenli bir yaşam sağlıklı bir vücuda kavuşmayı kolaylaştıracaktır.

Zayıflama için gerekli olan şey sevdiğimiz her şeyden uzak kalma ve aç hissiyle yaşamak değildir. Sadece kilo vermek için yapılan diyetler, diyet bırakıldığında vücutta ters etki yaratabilir. Bu sebeple kilo vermek için en önemli iki şey vardır. Bunlardan biri sürekli olacak şekilde düzenli ve dengeli beslenmedir. Diğeri ise haftada en az iki kere yapılması gereken spordur.

Dengeli ve Düzenli Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle sağlıklı beslenmek için düzenli bir uyku sistemi olması gerekir. Vücudun biyolojik ritmi için gece uykusu önemlidir. Uzmanlara göre ideal uyku süresi 7 ile 8 saat arasındadır. Eğer uyku 8 saati geçecek şekilde alınırsa tekrar uyku döngüsüne girer ve sanki birkaç saatlik uyumuşçasına bedende bir yorgunluk hissedilir. Ancak az uyumak da kötü etkiler. 5 saatten daha az uyuyanların daha erken yaşlandığı bilinmektedir. Sabah erken saatlerde kalkmak ve ona göre bir yemek planı oluşturmak sağlıklı bir yaşama kavuşturur. Sabah ılık limonlu su içildikten sonra kızartma, börek gibi fazla yağlı yiyecekler olmadan, domates, salatalık, peynir, yumurta gibi normal bir kahvaltı yaptıktan sonra öğle yemeğinde bir tabağı geçmeyecek ve birkaç dilim çavdar ekmekle yenen öğle yemeği ile iki öğün tamamlanabilir. Sanılanın aksine pilav, makarna gibi yiyecekler tamamen öğünden çıkartılması gerekmez ama ekmekle birlikte tüketmemek gerekir. Ara öğünde meyve ve kuru yemiş tüketilebilir. Akşam yemeğinde ise sulu herhangi bir türk yemeği ile birlikte salata tüketerek gün tamamlanır.

Akşam 8’den sonra bir şey tüketmemeye özen gösterilmelidir. Ancak çok acıkılırsa yoğurt ya da süt tüketimi uygun olacaktır. Bu beslenme şekli birçok insanın yaşayış şeklidir ancak porsiyonların azlığı zayıflama için önem teşkil eder. Midenin %80’inden fazlasını doldurmamak gerekir. Bunun için tam doymayı beklemeden ama aç da hissetmeden sofradan kalkmak gerekir.  Ayrıca ara öğünde bir sade türk kahvesi metabolizmayı hızlandırmaya etki edecektir. Elbette kilo vermek için sadece düzenli bir şekilde beslenmek yeterli bir ölçüt değildir. Spor yapmak zayıflama için çok büyük bir etkidir.

Sağlıklı Bir Zayıflama İçin Spor Yapmak

Spor yapmanın birçok çeşidi var. Yüzmek tüm vücudu çalıştıran ve kondisyonu arttıran önemli bir spordur. Haftada birkaç gün 30-45 dakika şeklinde olacak şekilde yüzmek vücudu sıkılaştıracak ve zayıflama işleminihızlandıracaktır. Yüzmek dışında farklı bir spor dalı olarak ve sıkılaştırmayı hızlandıran kick-boks gibi sporlara da yönelim sağlanabilir. Fitness gibi sporlar da bölgesel zayıflama için genellikle tercih edilir. Her insanın vücut yapısında farklılıklar bulunur. Bu sebeple kilo verilse de karın, kalça, basen gibi yerlerden kilo vermek zor olabilir. Bu sebeple bu bölgelere özel çalışmalarla sıkılaşma sağlanabilir. Ancak belli bir alana kapanmak istenmezse günlük yürüyüşler iyi bir seçenek olacaktır. Günlük ortalama tempoyla 45 dakika kadar yapılan yürüyüş metabolizmayı düzene sokar ve yağ yakımı sağlayarak zayıflama sağlar. 45 dakikalık yürüyüşün üstüne yapılan 15 dakika koşu ise yağ yakımını daha da hızlandırır. Ancak bu günlerde dışarı çıkmak istemeyebilir ve evde kilo vermenin yolları aranabilir. Bu sebeple aerobik ve pilates evde uygulamak için iyi egzersizler sunar. Müziği, dansı ve sporu birleştiren zumba hem eğlenceli dakikalar sunar hem de tüm vücudu çalıştırarak verimli bir egzersiz sağlar.

Ayrıca kısa sürede zayıflama isteniyorsa Chloe Ting videoları oldukça rağbet görmektedir. İngilizce adı ile challenge yani meydan okuma adı verilen bu egzersizler 2 hafta gibi bir sürede bölgesel sıkılaşmayı hedefler. Birçok deneyen insan bunu onaylamakla birlikte çok fazla efor sarf ettiren hareketler olduğundan uzun süredir spor yapmayan biri için zorlayıcı olabilir. Pilates ise Ebru Şallı ile birlikte ülkemizde oldukça rağbet gören bir spor olarak yerini almış bulunuyor. Düzenli nefes hareketleri ile birlikte yapılan bu egzersizlerin başlangıçta oldukça hafif başlanması tavsiye ediliyor. Günlük 15 dakika gibi bir sürede her ne kadar kolay görünse de zor olan bu hareketlere alışmak fazla uzun sürmeyecektir.

Yaşayış Tarzına Dikkat Ederek Kilo Verme

Aşırı alkol tüketimi, fazla şeker kullanımı, abur cubur tüketimi, fazla veya yetersiz uyku, yağlı hazır yiyecekler ve fazla karbonhidrat içeren hamur işleri gibi faktörler zayıflamayı zorlaştıran aynı zamanda kilo vermeyi zorlaştırmakla birlikte üstüne ekleyen ve vücudu yoran yiyeceklerdir. Hamburger, pizza, dürüm, pizza vb. hazır yiyecekler hem kendine bağımlılık geliştirir hem de sağlıksız bir yeme alışkanlığı yükler. Yaşamın hızlı temposunda yemek hazırlamakla uğraşmak istememek bu yiyeceklere yönelmenin en büyük etkisi olarak görülür. Ancak kısa süre içerisinde çorba, ton balıklı salata ya da ev yemekleri sunan yerler bu tür yiyeceklere alternatif olarak sunulabilir. Kilo vermek isteyen birinin hayatından kesinlikle çıkarması gereken başka bir düşman ise şekerdir. Elbette çayın yanına bir kurabiye ya da kek yenilebilir. Ancak bir günde oldukça fazla tüketilen çaya, kahveye katılan şeker kilo vermede önemli engeller oluşturur. Abur cubur ise yani cips, çikolata, kraker gibi yiyeceklerin vücuda olan yararı yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte bu ürünlerin fazla kullanımı karaciğer yağlanmasına kadar gidebilir. Bu sebeple haftada bir ya da iki kere ödül olarak yenmesi haricinde tüketilmesi tavsiye edilmez. Hamur işleri ise sindirim sistemine de kötü etki eden yiyecekler arasındadır. Özellikle sabahları kahvaltıda yenen gevrek, boyoz, açma gibi yiyecekleri yemeye son vermek gerekir.

Zayıflama kısa sürede hızlı bir tempoya girerek hem spor hem diyetle sağlanabilir. Ancak zayıflama olduktan sonra sağlıksız yaşama dönmek ve kilo verildiği için her şeyi yiyebilirim düşüncesine sahip olmak kişiyi tekrar başa hatta daha kötü bir hale getirebilir. Bu sebeple sürekli kilo alıp vermek yerine sağlıklı bir yaşam şeklini benimseyerek hep formda kalınabilir. Sağlıklı yaşama ilk başlandığında direkt spora başlamak için motivasyon bulunmayabilir. Bu sebeple vücudu yormayacak, dinlendirecek olan yoga ile bu sürece başlamak daha iyi hissetmeyi sağlar. Sabah kalkar kalkmaz yataktayken bile yapılabilen esneme hareketleri günün ilerleyen saatleri için daha pozitif bir etki yaratır ve vücudu da daha aktif hale getirir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)