Zayıflama Hangi Bölüme Girer?

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için ideal kiloda olmaları gerekmektedir. Fazla kilolar zaman içerisinde sağlık için tehlike oluşturmaktadır.
Zayıflama Hangi Bölüme Girer?

Kadınlar ve erkekler için ortak sorunlardan biri olan kilonun, kontrol altına alınması için doktorlardan yardım alınması gerekir. Özellikle kış aylarında alınan kilonun yaz aylarına doğru verilmesini isteriz. Kendi başımıza vermeye çalıştığımızda kısa süre içerisinde verdiğimiz kiloları geri alır ve kilo sorunundan kurtulmuş olmayız. Ancak, bir uzman tarafından verilen kilolar zayıflamanın kalıcı olmasını sağlamaktadır. Çünkü uzmanların uyguladığı yöntem hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo vermemize değil, yaşam şeklimizi ve beslenme düzenimizi değiştirmemize yöneliktir. Fazla kilolar, insanları hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilemektedir. Herkes güzel ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak ister. Kilo vermek zorlu bir süreçtir. Kişi ilk uygulamada başarılı olamayabilir. Fakat kişinin istikrarlı olması ve kurallara uyması bu süreci kolaylaştırır. Fazla kilolu olan kişilerde, yorgunluk, aşırı terleme, nefes almada zorlanma ve hareketlerde kısıtlılık gibi etkiler görülmektedir. Ayrıca, çok daha ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Kilo Problemi Yaşayanlarda Görülen Hastalıklar:

  • Yüksek tansiyon
  • Obezite
  • Şeker hastalığı
  • Tiroid bozukluğu
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Astım

Kilo problemi yaşayıp zayıflamak isteyen kişilerin diyetisyene gitmesi önerilmektedir. Ayrıca, zayıflama dışında kilo almak için de gidilmektedir.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyenlerin üniversitelerdeki 4 senelik Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Ülkemizde hem devlet hem de özel hastanelerin yanı sıra özel kliniklerde de diyetisyenler bulunmaktadır. Fakat devlet hastanelerinde ilk olarak diyetisyenden randevu alınamamaktadır. Önce dahiliye doktorundan randevu alınması ve muayene olunması gerekmektedir. Eğer dahiliye doktoru sizin kilo problemi yaşadığınız konusunda hem fikir oluyor ise sizi diyetisyene yönlendirir. Diyetisyenler, kişiye uygun testleri yaparak uygun bir zayıflama programı oluşturmaktadırlar. Bu program için, kilo problemi yaşayan kişinin boy ve kilo oranına bakılarak beden kitle indeksi hesaplanmaktadır. Beden kitle indeksine bakılarak kişilerin ulaşması gereken kilo hedefi belirlenir ve zayıflamak için yol haritası oluşturulur. Kişideki yanlış beslenme alışkınlıklarını tespit ederek, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesini sağlar. Test sonucunda ortaya çıkan hastalıkları tespit eder ve onlara uygun bir diyet programı oluşturur. Kişiyi hem ekonomik hem de sağlıklı beslenebilmesi konusunda eğitir. Aynı zamanda kilo verip ideal kiloya ulaştıktan sonra da kilonun korunması diyetisyenler tarafından kontrol edilmektedir.

Alternatif Yöntemler:

Diyet programının yanı sıra zayıflamaya yardımcı olması için spor da önerilmektedir. Bu öneri doktorlar ve uzmanlar tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca, kilo alma probleminin duygusal olarak da ortaya çıktığı gözlenmiştir. Kişiler, duygu durumlarına göre beslenme düzenini bozarak daha çok yemeye yönelmektedirler. Bu durumu yaşayan kişilerin ise diyetisyene ek olarak psikolojik bir destek de alması gerekmektedir. Bu şekilde, zayıflama süreci başarılı ve sorunsuz bir şekilde atlatılabilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)