Yüzme Nasıl Bir Spordur?

Vücudumuzun neredeyse tüm kaslarını aktif hale getiren spor olan yüzme insan sağlığı için çok önemli bir spordur. Bel fıtığından kas rahatsızlığına kadar birçok hastalığın çözümü olan yüzme küçük yaşlarda başlanabilir. Küçük yaşlarda başlanıldığında kişiye hem fiziken hem de zihinsel anlamda büyük ölçüde yarar sağlar.
Yüzme Nasıl Bir Spordur?

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzmenin sağlık açısından diğer sporlara göre önde olmasındaki en büyük etken vücudumuzdaki çoğu kası aktif hale getirmesindendir. Uzun süreli yüzmenin kas, eklem ve kemikler için fiziksel olarak yararı vardır. Bu özelliği onu diğer sporlardan önde tutmaktadır. Çünkü çoğu sporda kasların sadece belirli bölgeleri aktif olarak çalışır. Yüzme su direncine karşı bir güç gösterdiğinden kasları geliştirir ve sıkılaştırır. Kişinin esnekliğinin artmasına yardımcı olur.

Yüzme anında insanın sindirim sistemi hızlanır ve çok fazla kalori, enerji harcar. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilere tavsiye edilir. Solunum kalitesini ve rahatlığını arttırır. Astım hastalığı olan kişiler için yararlıdır. Küçük yaşlarda başlanması kişinin sağlığı için daha verimli olur. Çünkü uzun ve sürekli yapılan yüzme sağlık için büyük bir etkendir. Küçük yaşlarda başlanan yüzme ileride insanda kolesterol, diyabet ve bel fıtığı gibi büyük sorunlara yakalanmasını önler.

Yüzme hamile kişiler için hamilelik öncesinde yapılırsa erken doğum veya ölü doğum riskini azaltır. Yüzme beden sağlığı kadar ruh sağlığı içinde ayrıca bir şifadır. İnsanın sinir sistemini rahatlatır ve sakinleştirir. Bu da kişinin hem olaylar hem de sosyal hayatta daha sağlıklı düşünmesini ve sakin kalmasını sağlar.

Yüzme Sporunun Çeşitleri

Yüzmenin kendi içinde çeşitleri vardır. Bu stiller kişinin spor tecrübesine ve seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Yüzme çeşitleri; serbest yüzme, sırt üstü yüzme, kelebek yüzme ve kurbağalama yüzme stilleridir.

Yüzme Sporunun Stilleri ve Kuralları

Serbest yüzme stili yüzme stilleri arasındaki en hızlı ve en çok bilinenidir. Bu yüzme stilini daha çok yüzmeye yeni başlayan ve yeni öğrenen kişiler kullanır. Serbest yüzme stilinde el ve ayaklarda hareket alınır ve böylece ilerlenir. Ayaklar çırpılır, avuç içi ile suyla birlikte vücut ileriye doğru itilir. Bu stilde önemli kurallardan biri vücudu suya paralel olarak tutmaktır. Vücudu ilk başta paralel tutmakta zorlanırsanız bunu ekipman yardımıyla da denemeler yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kulaç atma işlemi vardır. Bu stilin temel hareketinden biridir. Kulaç kolları ileriye doğru atarak dirsekleri kırarak yapılır. Bu hareketle öne doğru ilerleme sağlanır.  

Sırt üstü yüzme ise serbest yüzme stilinin tam tersi şekilde uygulanır. Vücut ters bir şekilde suya paralel olur. Kelebek yüzme stili yüzme stilleri arasında en zor olanlar arasındadır. Çünkü bu stil çok fazla güç istemektedir. Çok fazla kondisyon çalışmasıyla yapılabilecek bir yüzme biçimdir. Kurbağalama yüzme tekniğinde ise kol ve ayaklar birbirlerine yarı yarıya yardım etmektedir. Kurbağalama yüzme tekniğinde kollar yandan öne doğru düz bir şekilde birleştirilir ve ayaklar yandan ortaya doğru kapatılıp öne doğru bir çekiş sağlanır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)