Yorgun Gözler Nasıl Rahatlatılır?

Gözlerinizin yanması, kaşınması, kızarması sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu durum genellikle çok önemli bir sağlık sorunu olmasa da, son derece rahatsız edicidir. Göz yorgunluğu problemini hafifletmek için bazı basit adımları takip ederek gözlerinizi rahatlatabilirsiniz.
Yorgun Gözler Nasıl Rahatlatılır?

Bu yazıda önerdiğimiz yöntemlerin işe yaramadığı hallerde çok vakit kaybetmeden bir göz doktoruna görünmenizde yarar vardır. Her ne kadar sık karşılaşılan göz problemleri çoğu kez fazla önemli olmasa da bazı durumlarda tedavi gerektiren daha derin bir sorunun sinyali de olabilir.

Sıcak Bir Bezle Kompres Yapın

Yorgun gözleriniz için ılık suya batırmış olduğunuz temiz bir bez ile sıcak kompres yaparsanız çok faydasını görürsünüz. Bu işlemin sizde yaratacağı başlıca etkiler şunladır:

 • Gözleriniz nemlenir
 • Acısı azalır
 • Bu bölgeye kan akışı arttırılır
 • Göz çevresindeki spazmlar rahatlar.

Sıcak kompres uygulamasından önce ellerinizin temiz olmasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde gözlerinize mikrop bulaşabilir.

Bu amaçla kullanacağınız suyu öncelikle sterilizasyon amacı ile kaynatın. Daha sonra su ılık hale gelinceye kadar ekleyin. Ilık suya temiz bir bez batırın ve biraz sıkın. Bezi gözünüzün üzerine yerleştirerek, 5- 10 dakika kadar burada tutun.

Sürekli Kullandığınız Işıkları Ve Cihaz Ekranlarını Ayarlayın

Yapacağınız faaliyetlere göre ışığı ayarlamalısınız. Sözgelimi TV seyredecekseniz hafif bir aydınlatma yeterli olacaktır. Kitap okuyacaksanız, ışığın arkanızdan gelmesini sağlamaya çalışın.

Dijital ekrana bakmak zorundaysanız, etrafınızdaki ışığı da ona göre yaralamalısınız. Ekrandaki kontrast düzeyini ayarlamak da gözlerinizin fazla yorulmasının önüne geçebilir.

Bilgisayarda Çalışırken Gözlük Kullanın

Bu gözlükler gözlerinizi ekrana odaklayabilir. Bilgisayar gözlüğü mavi ışığı engelleyen gözlüklerle aynı şey değildir. Mavi ışığı engelleyen gözlüklerle kendinizi daha rahat hissetseniz de, bu gözlükler gözlerinizin yorulmasını önlemez. Bu nedenle ısrarla bilgisayar gözlüğü arayın ve satın alın.

Gözlerinizi Avcunuzla Kapatın

Bu metot görüşünüzü düzeltmez sadece göz yorgunluğunun hafiflemesine yardımcı olabilir. Gözlerinizi kapayıp, avuç içlerinizi gözlerinizin üzerine koyun. Kesinlikle gözlerinize baskı uygulamayın. Bir süre böyle bekleyin. Bu sayede gözlerinize bir dinlenme arası vermiş olursunuz.

Bilgisayarınızı Ayarlayın

Küçük ayarlamalar, gözleriniz için önemli yararlar sağlayabilir. Gözlerinizi mümkün olduğunca az yoracak şekilde çalışmak için kullanabileceğiniz öneriler şunlardır:

 • Bilgisayar ekranınız yüzünüzden yaklaşık 50-66 cm uzakta olsun.
 • Ekranın tam orta noktası göz seviyenizin biraz altında (10-12 cm altında) olmalıdır.
 • Çalışılan metnin boyutunu sabitleyin.
 • Basılı kağıtlar için monitörün yanında bir belge tutucu bulundurun. Böylece gözlerinizin mümkün olduğu kadar az hareket ettirirsiniz.

Gözlerinizi Rahatlatmak İçin Çay Poşetlerini Kullanın

Çay poşetleri gözleriniz için rahatlatıcı soğuk kompres görevi yapar. Papatya çayı ya da normal siyah çayı demledikten sonra poşetleri temiz bir kapla buzdolabına koyun.

Poşetler soğuduktan sonra gözlerinizi yatıştırmak ve şişliğini indirmek için, onları göz kapaklarınızın üzerine koyun. Bir müddet böyle bekleyin.

Bu işlemi yapmadan önce mutlaka ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın. Kontak lens kullanıyorsanız işlemden önce onları çıkartın.

Göz Egzersizleri Yapın

Göz kaslarınıza antreman yaptırabilirsiniz. Bu amaçla yapabileceğiniz uygulamalar şunlardır:

 • Parmağınızı gözünüzden birkaç cm uzaklaştırın ve ona odaklanarak bakın. Daha sonra gözünüzü uzak mesafeye odaklayın. Sonra tekrar parmağınıza odaklanın. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin.
 • Gözlerinizi kapatın, tavana doğru çevirip sonra yere indirin.
 • Önce sağa, sonra sola bakın.

Bu egzersizler göz yorgunluğu sorununu hafifletmenize yardımcı olur. Fakat göz kaslarınızı güçlendirmez.

Ekrana Bakmaya Ara Verin

Dijital bir ekranda çalışıyorsanız, düzenli olarak ekrana bakmaya ara verin. Göz dinlendirme için ekrana bakmaya ara vermek çok önemlidir. Bu amaçla göz uzmanlarının verdiği öneriler şunlardır:

 • 20-6 -20 Kuralını uygulayın. Bu kural her 20 dk. da bir,6 metre uzaktaki bir cisme 20 sn. boyunca bakın önerisinin simgeleştirilmiş halidir.
 • Bir başka yöntem de her 2 saatlik ekrana bakma süresi için 15 dk. gözlerinizi dinlendirmek olabilir.

Bulunduğunuz Ortamda Hava Kalitesinin İyi Olmasını Sağlayın

Gözleriniz kuruduğunda neme ihtiyacı olur. Bu amaçla yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Havaya ya da gözlerinize nem kazandırmak için bir hava nemlendiricisi kullanın. Yaşadığınız ortamın neminin en az %45 olmasına çalışın.
 • Havalandırma deliklerinin altında oturmayın, bunlar gözlerinizi kurutur.
 • Sigara içiyorsanız onu bırakın.
 • Yapay gözyaşı kullanın. Reçetesiz ya da reçeteli satılan göz damlaları kuru ve yorgun gözlerinizi rahatlatır. Gözlerinizi iyi hissettiğinizde dahi onları nemli tutmak ve semptomların geri gelmesini önlemek için yapay gözyaşı kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan basit yöntemleri kullanarak göz yorgunluğu problemini fazla rahatsızlık çekmeden atlatabilirsiniz.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)