Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga, bedensel ve zihinsel sağlık için bilinen faydaları olan bir spordur. Kaslarınıza nefes aldırabileceğiniz ve onları dinlendirebileceğiniz bir rutin için fırsat sağlar size. Yoga yapmak, kilo vermenin ve egzersiz yapmanın en iyi yollarından biri olarak da nitelendirilebilir. Üstelik kilo vermeyi kolaylaştırabilir ve gelecekte kolay kilo almanıza da engel olabilir. İster temel kaslarınızı güçlendirmeyi deneyin ister kardio rutini sağlamak isteyin, yoganın size epey faydası dokunacaktır.
Yoga Nasıl Yapılır?

Yogayı tüm fitness etkinliğinizin bir parçası olarak yapmayı deneyin. Yetişkinler haftada 150 dakikalık aerobik seansı ve yük kaldırma egzersizleri sayesinde bedensel olarak zinde kalabilir. Ortalama bir aerobik aktivitesi; yürüyüş, bisiklet, koşu ve yüzmeyi kapsar. Yoga, ağırlık kaldırma egzersizlerini nefes alma ve germe egzersizleri ile birleştirir. Dolayısıyla klasik bir aerobik egzersizi ile yogayı bir tutmak yanlış olacaktır. Yogayı egzersizlerinize haftanın birkaç günü gerginleşmek ve stresi azaltmak için kullanabilirsiniz.

Yoga Pozisyonunu İhtiyaçlarınıza Göre Belirleyin

Yoga hareketleri ile vücudunuzun istediğiniz bir bölgesini geliştirmeyi hedefleyebilirsiniz. Yoga sayesinde ayak kaslarınızı güçlendirebilir, nefes alıp verişinizi iyileştirebilir veya kollarınızın daha esnek olmasını sağlayabilirsiniz. Amacınıza hizmet ettiğini düşündüğünüz yoga pozisyonunu seçmekle işe başlayabilirsiniz. Örneğin eğer bacaklarınızın esnekliğini artırmak istiyorsanız, aşağı bakan köpek pozisyonunu tercih edebilirsiniz. Eğer dengenizi geliştirmek istiyorsanız, yarım ay pozisyonu sizin için uygun olabilir.

Düşük Yoğunluktaki Pozisyonlar ile Başlayıp Bitirin

Yoga seansına başlarken mutlaka az yoran hareketlerle başlayın ve bitirin. Başlarken daha az yoran hareketleri tercih ettikten sonra yavaş yavaş daha yorucu hareketlere de geçebilirsiniz. Öte yandan yoga rutininizi sizi rahatlatıcı bir hareketle bitirmek her zaman faydalı olacaktır size. Örneğin güneşi selamlama pozu ile başlayıp savaşçı pozisyonu gibi sadece sabit duruş gerektiren pozisyonlar ile devam edebilirsiniz.

Kardiyo Egzersizlerini Yoga ile Destekleyin

Kardiyo egzersizlerinden sonra tamamlayıcı bir yoga pozisyonu kullanmak, çetin geçen bir antrenmandan sonra rahatlamanıza olanak tanıyacaktır. Böylelikle kas yıkım sürecinden sonra kaslarınızı daha rahat dinlendirme imkanına da sahip olacaksınız. Kas yapım sürecini hızlandırdıktan sonra rutininize sadık kalmak ve hedeflerinize ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır. Egzersiz rutininize bazı tamamlayıcı hareketler koymayı ihmal etmeyin.

Yoga Pozisyonlarını Zorlaştırın

Yoga hareketlerinin zorluğunu artırmak, sonuçlarınızı geliştirmek için önemli bir katkı sağlar. Ayağınızı veya bacağınızı biraz daha ileri uzatarak zorluk seviyesini artırabilirsiniz. Eğer hareketler sizin için fazla kolaysa, biraz daha zoru deneyebileceğinizden emin olabilirsiniz. Eğer hareketleri nasıl zorlaştırmanız gerektiğinden emin değilseniz, yoga hocanıza danışabilirsiniz. Örneğin aşağı bakan köpek pozisyonunda ayağınızı biraz daha yukarı kaldırmak hareketin zorluğunu artırıcı etkiye sahiptir.

Rutininize İstediğiniz Kadar Zaman Ayırın

Yoga dersleri genellikle bir saat civarında süren derslerdir fakat evde yapacağınız yoga egzersizlerinin bu kadar uzun sürmesine gerek yok. Her gün 15 dakika yoga yaparak da yoga egzersizlerinin faydalarını görebilirsiniz. Sizin için yoga ile ne kadar zaman geçirmenin gerçekçi ve gerekli olduğunu tespit edip buna göre yogaya zaman ayırabilirsiniz. Yatmadan önce veya sabah duştan önce 15 dakika yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Öte yandan her hafta bir saat yoga dersi almanızı da tavsiye ederiz. Böylelikle yoganın faydalarını daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.

Yoga Sayesinde Daha Esnek ve Güçlü Olun

Yoga sayesinde kaslarınızı daha güçlü ve daha sağlıklı tutabilirsiniz. Eğer futbol gibi bazı sporları yapıyorsanız veya koşu gibi sporlarla ilgileniyorsanız, eklemlerinizdeki baskıyı azaltmak için yogadan faydalanabilirsiniz. Yoga sayesinde sık sık ağrıya yol açabilecek diz, dirsek ve benzeri eklem yerlerini güçlendirebilirsiniz.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)