Yeşil Çayın Cilde Yaptığı 5 İyi Etki

Cildimiz sürekli olarak toza, kire ve şiddetli UV ışınlarına maruz kalır. Bunun sonucunda da cansız görünür, koyu lekeler oluşur, sivilcelenir, kırışır, çok yağlı ya da çok kuru bir hale gelir. Cildiniz için çok yönlü çözüm elde edebileceğiniz bir içecek yeşil çaydır.
Yeşil Çayın Cilde Yaptığı 5 İyi Etki

Yeşil Çayın Cilde İyi Geldiğini Kanıtlayan 5 Bilimsel Neden

Yeşil çay içeriğinde bulunan antioksidanlar ve polifenoller sayesinde cildinizi koruyarak, genç kalmasına yardımcı olabilir.

Bu yazıda yeşil çayın faydaları, cildinize neden iyi geldiği ve nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgiler veriyoruz.  

Yeşil Çay Sivilce Oluşumunu Önler

Akne özellikle genç ciltler için önemli ve sık rastlanan bir sorundur. Akne oluşumuna yol açan başlıca sebepler şunlardır:

  • Tıkanmış gözenekler,
  • Hormon dengesizliği,
  • Aşırı sebum üretimi,
  • Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar,
  • Yağ bezi iltihaplanmalarıdır.

2 Hafta süreyle cilde topikal olarak yeşil çay uygulanması,  aşırı sebum üretimini ve  foliküllerde oluşan iltihaplanmayı azaltır. Bunun yanı sıra yapılan bir başka bilimsel çalışmada, kafeinsiz yeşil çay ekstresinin direk olarak yutulmasının akne lezyonları sayısını düşürdüğü saptanmıştır.

Yeşil Çayda Bulunan Polifenoller Cildi UV Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korur

Güneşten gelen UV ışınlarına sürekli olarak maruz kalınması, cildin yıpranmasına yol açar. (Foto yaşlanma) Yeşil çayın içeriğindeki  polifenollerden biri olan EGCG, cildi UVB ışınlarından korur. Ayrıca EGCG, UVB sebebi ile ortaya çıkan protein oksidasyonunu önlemeye de yardımcı olarak, cildin yaşlanma hızını yavaşlatır.

Yeşil çayı cilde topikal olarak uygulamak, UV nedeniyle ciltte oluşan zararlı serbest radikallerin temizlenmesini sağlar. Yeşil çay ciltte oluşan pigmentasyonu da azaltabilir.

Yeşil Çay UVB’ye Bağlı Cilt Kanseri Riskini Düşürebilir

Cilt kanseri oldukça yaygın görülen bir kanser türüdür. Güneşten gelen zararlı UV ışınları DNA üzerine etkide bulunur. Ayrıca gün içinde cildin maruz kaldığı çeşitli kimyasallar ve toksinler cilt kanseri olma riskini arttırır.

Bir önceki bölümde de anlatıldığı gibi yeşil çayda bulunan EGCG polifenolleri, kanseri önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca bu maddenin tümör büyümesini baskılayıcı özelliği de vardır.

Yapılan bilimsel araştırmalardan bir tanesinde yeşil çayın içerdiği polifenollerin, melanom, melanom harici kanser, foto yaşlanma ve güneşten gelen UVB ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkan cilt sorunlarını önlemek için farmakolojik ajan olarak kullanılabileceğini gösterdi.

Bir başka bilimsel çalışmada ise, düzenli olarak yeşil çay tüketen farelerde ve insanlarda cilt kanseri riskinin azaldığı saptanmıştır.

Yeşil Çayda Bulunan Antioksidanlar Kırışıkları Ve Cilt Yaşlanmasını Önler

Ciltte bulunan kolajen ve elastin lifleri cildin dolgun, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Fakat yıllar geçtikçe vücutta kolajen ve elastin üretimi azalır. Buna bağlı olarak ciltte kırışma ve sarkma gözlenir. Yapılan araştırmalarda, yeşil çay suyunun farelerde cilt yaşlanmasını/ hasarını azalttığı, kırışıklığı önlediği ve kolajen yaşlanması reaksiyonlarını geciktirdiği bulundu.

Yeşil Çay Göz Çevresindeki Cildi Koruyabilir

Göz çevresinde yer alan cilt tabakası çok ince ve hassastır. Göz çevresindeki cildi yaşlanmasını etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

  • UV ışınlarına maruz kalınması,
  • Stres,
  • Sağlıksız yaşam koşulları,
  • Genetik faktörler,
  • Uykusuzluktur.

Yeşil çay bileşiminde antioksidanlar, antienflamatuvarlar, UV ışınlarından koruyucu bileşikler ve kırışık önleyici bileşikler içerir. Bu sayede yeşil çay göz çevresinde yer alan cildin pigmentasyondan, kırışıklıktan ve sarkmadan korunmasını sağlayabilir.

Yeşil Çayı Cildiniz İçin Nasıl Kullanabilirsiniz

Yeşil çayın faydaları için çeşitli yollar deneyebilirsiniz.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay içilmesi, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Toksinlerin vücuttan atılması, cildin parlamasına yol açar. Yeşil çayda bulunan antienflamatuvar bileşenler, bireyde stresin azalmasına ve uyku kalitesinin artmasına yol açar. Kaliteli bir uyku, cildin taze ve genç kalmasına yardım eder.

Yeşil Çayı Cildinize Uygulayın

Yeşil çayı topikal olarak cilde uygulamanız, cildinizin gençleşmesine ve zararlı güneş ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Bu amaçla bir yeşil çay solüsyonu hazırlayın. Solüsyon oda sıcaklığına geldikten sonra bir pamuk yardımı ile cildinize sürün.  Yeşil çayı bu şekilde kullanırsanız, cildiniz için iyi bir temizleyici tonik elde etmiş olursunuz.

Yeşil Çay Poşetlerini Kullanın

Poşet yeşil çayı içtikten sonra, kalan kısmı atmayın. Bunların oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Daha sonra gözünüzün üzerine yerleştirerek, bir müddet bekleyin. Böylece gözlerinizde aşırı derecede ekrana bakmaktan meydana gelen yorgunluğu ve güneşin yol açtığı zararlı etkileri hafifletirsiniz.

Bu uygulamayı düzenli olarak yapmak, gözaltındaki koyu halkaların ve gözaltı torbalarının azalmasına yardımcı olabilir.

Sonuç

Yukarıda da anlatıldığı gibi yeşil çayın faydaları birden fazladır. Yeşil çayın antioksidanları ve polifenolleri doğal kaynaklı şifacılardır. Yeşil çayı bir an önce hayatınıza alın ve faydalarından yararlanmaya başlayın.

Sevgiyle kalın…

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)