Yenidoğan Döneminde Beslenme Sorunları ve Çözümleri

Yenidoğan döneminde beslenme sorunları ve en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümleri bu makalemizde.
Yenidoğan Döneminde Beslenme Sorunları ve Çözümleri

Bebeklerin yeterli beslenip beslenmediklerini anlamanın en kesin yolu kilolarını takip etmektir. Ancak bazı durumlarda bebekler kilo almaya devam etseler bile bazı problemlerle karşılaşılabilir. Ebeveynlerin genellikle karşı karşıya kaldığı problemleri şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Bebeğin emerken uyuya kalması,
  • Çok sık emmek istemesi,
  • Aç olduğunu gösteren hareketler yapmasına rağmen çok az emmesi,
  • Emerken ya da beslenmeden sonra ağlaması.

Bu problemler genellikle bebeğe uygun bir rutin uygun bir rutin uygulanmadığı zamanlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple kilosuna uygun bir beslenme düzeni oturtmak bu sorunların çözülmesini sağlayacaktır. Bunun yanında anne ve babaların bebeklerinin neden ağladığını anlaması da çok önemlidir. Her ağladığında beslenen bir bebeğin atıştırmacı bir bebek olması ise son derece normaldir. Bu problemlerin çözülmesi için sorulması gereken vardır. Bu soruların doğru bir şekilde cevaplanması sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

Bebeklerin Doğum Kilosu

Bebeklerin doğduklarındaki kiloları beslenmeleri arasındaki saatleri belirlemek için çok önemlidir. Aynı şekilde doğumda yaşanan sorunların da hesaba katılması gerekmektedir. Örneğin prematüre doğmuş bir bebek normal kiloyla doğmuş olan bir bebekten çok daha sık beslenmesi gerekir.

Diğer bir yandan bebeğiniz normal bir doğum kilosuyla dünyaya geldiyse ancak beslenme süreleri 2 saat ve altında ise o zaman bu bir sorunun işareti olmaktadır. Bu durumun iki açıklaması bulunur. Ya bebeğiniz beslenirken yeteri kadar süt ya da formül mama almıyordur,  ya da bebeğiniz emmeyi sakinleşmek için kullanıyordur. Memenin sakinleşmek için kullanılmasının ise atıştırmacı bir bebeği dönüşmesinde büyük etkisi vardır.

Formül Mama - Anne Sütü

Formül mama ile beslenen bebeklerin ne kadar süt tükettiği görülebildiği için beslenme konusunda tahmin yürütmeye gerek yoktur. Eğer bu bebekler öğünlerinde 60-150 ml arasında süt içiyor ancak bir saat sonra yine acıkmış gibi davranıyorsa o zaman bu işaretlerin yanıltıcı işaretler olabileceğini hesaba katmalısınız. Bu durumlarda onu emzirmek yerine meme vermelisiniz. Çünkü bebekler için emmek rahatlatıcıdır. Eğer meme verdikten sonra da hala aç görünüyorsa o zaman beslemelisiniz. Çünkü bir önceki öğünde yediklerinin yetersiz gelme ihtimali bulunur.

Emziren anneler ise bebeklerinin memede kalma sürelerinden ne kadar beslendiklerini anlayabilirler. Bebekler ilk 6 haftalarında yaklaşık olarak 15-20 dakika memede kalmaları gerekir. Eğer bebeğiniz bu süreden daha az kalıyorsa o zaman atıştırmacı bir bebek olma yolunda ilerliyordur. Dİğer bir yandan annelerin bebeklerini doğru bir şekilde emzirdiklerinden ve yeterince süt geldiğinden emin olmaları gerekir.

Bebeklerin Beslenme Aralıkları

Normal doğum kilosunda ya da daha fazla kilolarda doğan bebeklerin beslenme aralıklarının 2,5-3 saat arasında olması gerekiyordur. Eğer bebeğiniz bu sürelerden daha kısa sürede acıkıyorsa o zaman aldıkları süt miktarlarının yeterli gelmediği düşünülmelidir. Eğer biberon ile besleniyorlarsa o zaman her öğünün 30 ml arttırılması denenmelidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ise tutuş pozisyonun doğru olmasına özen gösterilmelidir. Yanlış pozisyonda süt akışı engellenmektedir. Bunun yanında anneni yeterince uzun sürelerde bebeğini beslemesi gerekmektedir.

Bir Öğün Ne Kadar Sürer

İlk sekiz haftaya kadar bebeklerin 20-40 dakika kadar beslenmeleri gerekir. Elbette bu süre anne sütü ile beslenen bebekler için geçerlidir. Bu süre içerisinde bebeğinizin uykuya daldığına sıklıkla şahit olabilirsiniz. Çünkü ilk gelen anne sütünün içerisinde oksitosin bulunur ve bu da bebeklere uyku yapar. Ancak bebeklerin beslenirken uyumalarının önlenmesi gerekir. Eğer uyuyakalırlar yeterince beslenmezler. Bunun yanında uyku düzenleri de bozulur. beslenme bittikten sonrada en azından 5 dakika uyanık olmalarını sağlamalısınız. Aksi takdirde bebeğiniz beslenme ile uykuyu birleştirecek ve sürekli memede uyumak isteyecektir.

Öğün Aralarında Emmelerine İzin Vermek

İlk üç ay içerisindeki bebeklerin emme refleksleri çok güçlüdür. Bu sebeple aç olmasalar bile emmek isterler. Bu durumlarda eğer meme veya biberon verirseniz atıştırmacı bir bebek olurlar ve bütün düzenleri bozulur. Bu sebeple bu dönemdeki bebeklere emzik verilmesi tavsiye edilir.

Bebeklerin Öğünlerden Sonra 1 Saat İçerisinde Ağlamaya Başlaması

Bebeklerin beslendikten sonra ağlamalarının kesilmesi beklenir. Eğer bu durum gerçekleşmiyorsa ve anne sütü ile besleniyorlarsa o zaman öncelikle süt kanallarının tıkanık olup olmadığının ve süt üretiminin yeterliliği kontrol edilmelidir. Eğer annedede bu gibi sorunlar yoksa o zaman bebeklerin gaz, reflü ya da mide yanması gibi problemi olduğu düşünülmelidir.

Bebeğin Aktivite Süresi

Bebeklerin ilk 6 haftalarında elbetteki oyun oynamaları beklenemez. Aktivite ile belirtilmek istenilen beslenmeden sonra bebeklerin ne kadar süre uyanık kaldıklarıdır. Bu dönemdeki bebeklerin en az 5 dakika en fazla ise 15 dakika uyanık kalmaları yeterli olacaktır. daha fazla uyanık kalmaları ise aşırı yorulmalarına sebep olur.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)