Yaşlılıkta Beslenme

Bu makalemizde sizlere yaşlanınca beslenme ve yaşlılıkta beslenme konularından bahsedeceğim.
Yaşlılıkta Beslenme

Türkiye'de 65 yaş ve üzerinde ortalama 4 milyon kişi yaşamını sürdürmektedir. Ülkemizde yaşlı nüfus oranı ve yaşlılarda hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaya devam etmektedir. 

Ülkemizde 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir kısmı, dengesiz ve yetersiz beslenmeden meydana gelen hastalıkların etkisi altında yaşamını sürdürmektedir. Bu yaş grubunda görülen diyabet, şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, felç, osteoporoz, kas ve iskelet sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenme önemli bir risk unsurudur.

Her yaş grubunda olduğu gibi bu yaş grubunda da dengeli ve yeterli beslenme sağlığın geliştirilmesi ve korunması için oladukca önemlidir. Dengeli ve yeterli beslenme; dört besin grubunda yer alan besinlerin yeterli oranda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda bulunan peynir,süt ve yoğurt; et grubunda bulunan tavuk, et, yumurta ve kuru baklagiller; meyve ve sebze grubu ile tahıl grubunda yer alan ekmek, makarna, bulgur, mısır, pirinç ve tarhanadır.

Bu besinlerin tavsiye edilen tüketim miktarları kişiye özel olarak değişmektedir. Bireyin cinsiyeti, yaşı ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkileyebilmektedir. Öğün sayısı arttırılarak az ve sık yemek tüketilmelidir. Mutlaka sabah kahvaltısı yapılmalıdır. İdeal vücut ağırlığı korunmalı, besinler yardımıyla alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengenin korunması gerekir. Yağlı besin tüketimlerinin sınırlandırılması gerekir. Kırmızı et yerine tavuk ya da hindi eti tercih edilebilir.

En az haftada 2-3 kez balık tüketilmesi gerekir. Hayvansal kaynaklı yağ tüketimi azaltılarak bitkisel kaynaklı sıvı yağların tercih edilmesi gerekir. Az yağlı ya da yağsız süt ve yoğurt tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Kan şekerini hızlı yükselten şeker, şekerli ve hamurlu gıdalar yerine sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılar tercih edilebilir. Özel gün ve toplantılarda tatlı, pasta ve şekerleme tüketiminden olabildiği kadar uzak durulmalıdır.

Her gün imkanlar dahilinde 5-7 porsiyon meyve ve sebze ile haftada 2-3 kez kuru baklagil tüketilmesi gerekir. Kavurma ve kızartma yöntemleri yerine sağlık bakımından daha uygun olan ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Kızartılmış besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. İçinde et yer alan yemekleri pişirirken ilave yağ konulmaması gerekir. Mümkün olduğunca yaşa uygun fiziksel aktivitelerin arttırılması gerekir.

65 yaş üstündeki kişilerde yoğunlukla görülen, ölüm ve beyin kanamalarına yol açan yüksek tansiyondan korunabilmek için günlük tuz tüketiminin kısıtlanması gerekir. Hazırlanmış yemeklere tuz ilave edilmemeli ve tuz içeriği yüksek geleneksel gıdalar olan salamura ve turşu gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. 65 yaş üstü kişilerin sıvı kayıpları ile bu kayıpların meydana getirdiği sağlık problemleri diğer yaş grubundaki insanlara göre daha yüksektir. Bu nedenle yaşlı kişiler günlük sıvı tüketimini arttırarak günde 8-10 su bardağı sıvı tüketmesi gerekir. 

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)