• Anasayfa
  • Sağlık
  • Yara İzlerini Azaltmaya Yarayan Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yara İzlerini Azaltmaya Yarayan Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yara izleri hem kadınlar hem de erkekler tarafından en çok problem yaratan durumlardan biridir. Kesik, çizik, sivilce ve yanık gibi durumlar sonrasında cilt üzerinde yara durumu meydana gelir. Yara iyileşme gösteride de izler geçmeyebilir.
Yara İzlerini Azaltmaya Yarayan Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Derinin kendini onarma durumuna yani kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Doğal yöntemleri tercih ederek cilt üzerinde oluşan yara izlerinden kurtulmak mümkündür. Kimyasal ürünlere karşı alerjisi olan ya da tercih etmeyen kişiler bu gibi doğal yöntemleri tercih ederek kısa süre içerisinde yara izlerinden kurtulabilir ve pürüzsüz bir cilt yapısına ulaşabilirler. Özellikle sırt ve yüzde oluşan sivilce izleri bir süre sonra kalıcı hal almaya başlar. Doğal yöntemler düzenli bir şekilde uygulandığı zaman yara izlerinden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olur. Bir yaranın iyileşme durumu kanın pıhtılaşması ile başlar ve daha sonra kanama durarak yara onarımı tamamlanır. Yaranın hava ile temas etmesi kabuk oluşumunu meydana getirir ve daha hızlı bir iyileşme durumu söz konusu olur. Bazı durumlarda kabuk oluşumu hiç istenmeyen yara izlerine dönülebilir. Bu gibi durumlarda yara izlerinin geçmesini beklemek doğru değildir. Ekstra ürünlerin kullanımı ile yara izlerinden daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Fakat etkili bir sonuç alabilmek için bu yöntemleri düzenli bir şekilde kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.

Elma Sirkesi

Cilde peeling etkisi sunan elma sirkesi, cildin canlanmasına ve onarılmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda içerisinde bulunan vitaminler sayesinde cilt sağlığını koruma konusunda da büyük bir fayda sağlamaktadır. Cilt üzerinde bulunan yara izlerinden kurtulmak adına elma sirkesi en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaya başlamıştır. Bir çay bardağının çeyreğine su doldurduktan sonra içerisine 2 ila 3 damla elma sirkesi ekleyerek homojen bir hale gelene kadar karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile cildinizde bulunan yara izlerinin üzerine uygulayın ve 10 ila 15 dakika kadar bekletin. Bekletme süresi tamamlanınca soğuk su yardımı ile cildinizi durulayın ve kağıt havlu ile kurulayın. Haftada en az 3 defa bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman 2 hafta içerisinde yara izlerinden kurtulmanız mümkün olur.

Aleo Vera Jeli

Aleo vera jeli pek çok konuda fayda sağlayan doğal yöntemlerden biridir. Cildinizde bulunan yara izlerinin onarımı konusunda da son derece büyük bir fayda sağlamaktadır. Aleo vera jeli onarıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Ciltte bulunan yara izlerine düzenli bir şekilde uygulandığı zaman izlerin en kısa zamanda onarılmasına katkı sağlamaktadır. Evinizde doğal olarak yetiştirdiğiniz aleo vera bitkisinin bir yaprağını alarak kesip jel kıvamını iz olan yere uygulayınız. Bu işlemi gece uyumadan önce yapıp sabah ise cildinizi bol su ile yıkayınız. Hem yara izlerini giderirken hem de çok daha parlak bir cilt görünümüne kavuşmanıza yardımcı olur. Özellikle yanık sonrası oluşan yara izlerini tedavi etme konusunda ön plana çıkan doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Piyasada yer alan aleo vera jel ürünleri içerisinde yüksek miktarda kimyasal ürün bulunur. Bu sebeple doğal olarak yetiştirdiğiniz aleo vera bitkisinin jelini tercih etmelisiniz.

Hindistan Cevizi Suyu

Vitamin, minaral ve antioksidan bakımından zengin olan Hindistan cevizi suyu, yara izlerinin giderilmesi konusunda son derece büyük bir fayda sağlamaktadır. Cildin beslenmesi ve canlanması konusunda da faydaları söz konusudur. Yüzde yüz orjinal Hindistan cevizi suyunu cildinize bir pamuk yardımı ile hassas bir şekilde uygulayarak 20 ila 25 dakika arasında cildiniz üzerinde bekletin. Daha sonra ılık su yardımı ile cildinizi durulayıp kurutun. Günde 2 ya da 3 defa bu işlemi yaptığınız zaman 1 ay içerisinde etkili bir sonuç almanız mümkün olur. Düzenli bir şekilde yapılmadığı zaman herhangi bir fayda sağlamak mümkün olmaz. Sadece yaraların üzerine değil tüm cildinize uygularsanız parlak ve sağlıklı bir cilt görünümüne de kavuşmuş olursunuz. Son zamanlarda yara izlerinin tedavisinde en çok tercih edilen doğal yöntemler arasında yer almaya başlamıştır.

Kakao Yağı

Kakao yağı antioksidan bakımından zengin olan besinlerden biridir. Bu yağın cilt üzerinde pek çok faydasının olduğu bilinir. Özellikle yanık sonucu oluşan yara izlerinin onarımı konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Elinize bir miktar kakao yağı aldıktan sonra yara izi bulunan bölgeye masaj yaparak uygulayınız. Masaj yaparak uygulamak cildinize kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Böylece yara izlerinin daha kolay bir şekilde geçmesi mümkün olur. Yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika arasında aralıksız bir şekilde masaj yapın. Günde 3 ya da 4 defa bu işlemi gerçekleştirin. Düzenli bir şekilde uygulandığı zaman kısa süre içerisinde yara izlerinden kurtulmak mümkün olur.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)