• Anasayfa
  • Spor
  • Vücut Tipinize Göre Hangi Antrenman Sistemini Seçmelisiniz?

Vücut Tipinize Göre Hangi Antrenman Sistemini Seçmelisiniz?

Antrenman programları arasında seçenek o kadar fazladır ki seçim yapılırken bilinmesi gereken birçok kriter vardır.
Vücut Tipinize Göre Hangi Antrenman Sistemini Seçmelisiniz?

Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz vücut tipine göre antrenman seçilmesi gerektiğidir. Çünkü her insanın vücut tipi farklıdır. Bu aslında kişinin kabiliyeti hakkında da bir ipucu sayılmaktadır. Örneğin ince kemikli ve hızlı yapıda bir insanın daha az hareketli bir antrenman yapması ona zaman kaybettirebilir.

Beraberinde doğal olarak büyük ve yapılı bir insanın nabız ölçümünü zorlayacak antrenman yapması ise ona ani şok yaşatabilir. Bu sebepledir ki kişinin bir hedef belirleyip buna ulaşmak için antrenman yaparken içinde bulunduğu fiziksel koşulları da göz önünde bulundurması gerekir.

Zayıf Ve İnce Kemikli İnsanlar İçin Antrenman

İnsanlar genellikle çocukluk çağlarında kemik gelişimlerini büyük ölçüde tamamlar. Bir kısmı ise gençlik zamanlarında tamamlayabilir. Bunun ardından genel olarak bir vücut kompozisyonu ve gövde çatısı oluşur. Bu oluşum sonucunda kemikler ince kalmış fakat buna rağmen geniş olmuş ise bu kişiler zayıf yapılı olarak adlandırılır.

Vücutlarındaki kalsiyum oranı kemiklerin ince kalması sebebiyle yüksektir. Dolayısıyla kafein gibi uyarıcı proteinlere ihtiyaçları olmaksızın enerji dolu olurlar. Bu kişilerin hızlı ve yüksek nabızlı antrenmanlara karşı yetenekleri vardır. Hiç zorlanmadan hızlı koşabilirler, yüksek tekrarda ağırlık kaldırabilirler veya dakikalarca statik bekleme yapabilirler. Fakat ağır yüklere ve yavaş hareketlere karşı vücutları ters tepki gösterir. Dolayısıyla bu kişilerin hedeflerine göre ideal seçimleri şunlardır:

  • Eğer kilo fazlalığı var ise potansiyellerinin kullanarak yüksek tekrarlı ağırlık antrenmanları yapmaları gerekir. Bu sayede vücutlarındaki protein sentezi artar ve bu da yağ oranlarını aşağıya çeker.
  • Zayıflıktan şikayet edenler için ise vücudu direnç göstereceği antrenmanlarla zorlamak gerekir. Zayıf yapıları sebebiyle iştahları zaman zaman epey kapanır. Bu nedenle düşük tekrarlı ve yüksek hacimli ağırlık antrenmanları ile beraber HIIT kardiyo uygulanmalıdır. Bu ti kardiyo tercih edilmesinin sebebi ise uzun süren egzersizlerin vücudun kilo almasını engellemesidir.
  • Güçsüzlük hisseden ve vücut direnci düşen bireyler ise kesinlikle statik antrenmanları tercih etmelidirler. Bu antrenman tipi sayesinde sinir sistemi çok hızlı tepki verir. Vücut üzerindeki enerji döngüsünde elektriksel iletim hızlı hale gelir. Özellikle kasların kemiklere bağlandığı kısımlarda tendonlar güçlenir. Dolayısıyla güçsüzlük sorunu ortadan kalkar.

Kilolu Ve Kalın Kemikli İnsanlar İçin Antrenman

Kemikleri kalın olan insanlar genellikle güçlü bir fiziğe sahip olur. Beraberinde ise çabuk yorulma görülür. Bundan dolayı da çok fazla hareketlilik görülmez.

Aksine ağır ve yavaş hareketler sergilenir. Bu kişiler potansiyel olarak kas kütlesinin artırılmasına uygundur. Çünkü kaslardaki glikojen depoları oldukça geniştir ve yoğun olarak su tutumu gerçekleşir. Böylece hacim olarak büyüme potansiyeli görülür.

Bu durum erkeklerde ve kadınlarda birkaç küçük farklılık gösterse de genel olarak özellikleri bu şekildedir. Burada amaca yönelik izlenmesi gereken yöntemler şunlardır:

  • Eğer bu insanlar kilo vermek isterse kesinlikle yüksek nabızlı antrenmanlara yönelmelidirler. Çünkü bu kişilerin vücudundaki kan dolaşımı yavaştır. Özellikle de karın, kalça ve bacak bölgesinde yavaş seyreden kan dolaşımı nedeniyle bu bölgelerde yağ hücresi çok olur. Dolayısıyla da kilolar daha çok bu bölgelerden alınır. Bunun için en önemli antrenman türü kardiyo ağırlıklı olanlardır. Özellikle 30 ile 45 dakika arasında farklı tempolarda koşular yapmak ve bisiklet sürmek en iyi seçim olacaktır. Bu seçimlerle beraber kas kaybetmemek için hafif ağırlık antrenmanları da yapılmalıdır.
  • Ödem ve deri kalınlığından muzdarip olanlar ise crossfit tarzı antrenmanlar yapmalıdır. Beraberinde ise antrenmanlar sık olmalıdır. Haftalık 4-5 günlük antrenman programı en ideal olanıdır. Özellikle vücut ağırlığı egzersizlerine önem vererek ilerlemek gerekir. Bununla beraber çeşitli detoks çayları ve iyi bir beslenme planı uygulanmalıdır. Bunun için diyetisyenlere ve spor hekimlerine danışmak iyi bir tercih olacaktır.
  • Güç sporları ile uğraşanlar veya vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler ise kesinlikle piramit veya ters piramit sistemi üzerine kurulan antrenmanlar yapmalıdır. Ayrıca beraberinde karbonhidrat alımı dengede tutulmalıdır. Bu kişilerde kaslardaki miyofibriller epey farklılık gösterebilir. Ayrıca sarkoplazmik kasılmalar baya önemlidir. Bu yapıdaki kişilerin sık sık ve bol miktarda su tüketmeleri gerekir. Aksi taktirde var olan potansiyel tam olarak kullanılmamış olur.
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)