Vitamin Çeşitleri ve Yararları Nelerdir?

Vitamin ne işe yarar sorusu günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir soru olmaktadır. Genellikle kulaktan dolma bilgilerin yoğun olduğu bu alanda pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır.
Vitamin Çeşitleri ve Yararları Nelerdir?

Özellikle hangi durumunda hangi vitaminin etkili olduğu gibi sağlık açısından son derece önemli konularda dikkatli olmak gerekmektedir. Hangi vitamin ne işe yarar sorusuna yanıt olarak vitaminleri aşağıdaki gibi kısaca tanıyabiliriz.

A Vitamini Ne İşe Yarar?

A vitamini faydaları olarak ilk başta görme yetisinin korunmasında etkilidir diyebiliriz. Bunun yanında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. A vitamini faydaları kapsamında cildin korunmasında ve normal mukozanın korunmasında yer almaktadır. Ayrıca diş, kemik ve yumuşak doku gibi pek çok yapının sağlıklı bir şekilde oluşturulmasında faydası bulunmaktadır.

B1 Vitamini Ne İşe Yarar?

B1 vitamini faydaları sorulacak olursa da normal enerji oluşum metabolizmasında etkilidir diyebiliriz. Ayrıca kalp için son derece faydalı bir vitamin olarak bilinmektedir.

B2 Vitamini Ne İşe Yarar?

B2 vitamini ise riboflavin olarak da bilinmektedir. B2 vitamini faydaları içerisinde cildin korunması, görme yetisinin korunması ve mukozanın korunması bulunmaktadır.

B3 Vitamini Ne İşe Yarar?

B3 vitamini diğer bir adıyla niasin, aynı şekilde cildin korunmasında ve mukozanın korunmasında aktif yer almaktadır. Bunun yanında B3 vitamini faydaları olarak yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasında büyük faydası bulunmaktadır. Hangi vitamin ne işe yarar kapsamında B3 vitamini büyüme hormonlarının sentezi için gerekli bir vitamin olarak geçmektedir.

B5 Vitamini Ne İşe Yarar?

Pantotenik asit şeklinde de bilinen B5 vitamini bitkinlik ve yorgunluk için azaltıcı etkidedir. B5 vitamini faydaları olarak normal enerji oluşum metabolizması için önemli bir vitamindir.

B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

B6 vitamini faydaları sorulacak olursa ilk olarak 100’den fazla enzimatik reaksiyonda aktif görev almaktadır diyebiliriz. Bunun yanında B6 vitamini bitkinlik ve yorgunluğun azalmasına katkı sağlamaktadır. Bütün bunlara ek olarak ise bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, glikojen metabolizmasına ve normal protein metabolizmasına yardımcı olmaktadır.

B7 Vitamini Ne İşe Yarar?

Hangi vitamin ne işe yarar sorusuna yanıt verecek olursak B7 vitamini vücutta yağ asidi, aminoasit ve glukoz metabolizmasına destek olmaktadır. Bunun yanında B7 vitamini faydaları olarak normal saçın ve cildin korunmasını sağlamaktadır.

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 vitamini faydaları kapsamında ilk olarak genel metabolizmanın çalışmasında önemli bir rolü vardır diyebiliriz. Ayrıca B12 vitamini enerji oluşum metabolizmasında da yer almaktadır. B12 vitamini faydaları olarak sıra bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, bitkinlik ve yorgunluğun azalmasında büyük katkıları bulunmaktadır.

C Vitamini Ne İşe Yarar?

Kış aylarının vazgeçilmezi C vitamini faydaları olarak ilk başta sağlıklı diş ve diş etlerine etkisi bulunmaktadır diyebiliriz. Bunun yanında vücudun bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkı sağlamaktadır.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

Hangi vitamin ne işe yarar kapsamında D vitamini güneş ışığı yardımı ile birlikte sentezlenmektedir. D vitamini faydaları olarak da kalsiyum ve fosforun kullanımı ve emilimine destek olmaktadır.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini faydaları içerisinde hücre hasarlarını önleme, cildin yaşlanmasına karşı koruma, saç ve tırnak sağlığını geliştirme gibi faydaları bulunmaktadır. Ayrıca egzama ve sedef gibi pek çok cilt hastalığı için etkileri azaltıcı faydası vardır.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

K vitamini faydaları olarak ilk başta kan pıhtılaşmasında katkısı olduğu ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla insan vücudu için son derece önemli vitaminlerin arasında yer almaktadır. Bunun yanında K vitamini normal kemiklerin korunmasında yer almaktadır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)