Vegan Beslenme

Vegan beslenme her türlü, hayvansal içerikli besinlerin yerine bitkisel besin öğelerini tercih eden tüketim şeklidir. Vejetaryan ve vegan beslenme de benzer özellikler görülür. Vejeteryanlar sadece et tüketmezken, veganlar ise hayvanlardan elde edilen bal, süt gibi besinleri de reddeder.
Vegan Beslenme

Vegan beslenme günümüzde çok fazla insanın tercihi haline gelirken bu anlamda beslenenler için özel menüler oluşturulmaktadır. Çoğu vegan vicdanen kendini rahat hissetmediği için hayvanlardan elde edilen hiçbir besin öğesi ile beslenmez. İneğin sütü yavrusunun hakkı olurken biz insanların bu sütü tüketmesi ya da tavukların hangi ortamlarda ve neye maruz kaldığını bilmeden onların yumurtalarını ya da etlerini yemek veganlar için neredeyse bir cinayet niteliğindedir.

Vegan beslenerek sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkündür. Çocuk ve yaşlılarda vegan tarzı yaşam onların sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiği, bazı bilimsel araştırmalarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu tarz durumlarda bir doktor yardımı alınabilir.

Çocuklar büyüme çağında oldukları için ve enerji tüketimleri bakımından besin değerleri onlar için oldukça önemlidir. Yaşlılarınsa, vücutlarının birçok işlevi yavaşlar. Bu bakımdan yaşlılarda vegan beslenme çocuklardaki gibi önem taşır. Vegan beslenme tercih ise doğru ve dengeli ölçülerde vücudun ihtiyacı olan besin değerleri alınmalıdır. Protein herkesin bildiği üzere en önemli besin öğelerinden sadece biridir. Protein kaynaklı besinlerden vegan kişilerin nasıl fayda sağlayacağından bahsetmek mümkündür.

Protein Nedir?

Proteinler insan vücudundaki en küçük hücrelere ulaşır. Bu yapıyı yeniler ve bu hücrelerin proteinlere ihtiyacı vardır. Kas, doku ve deri gibi faktörlerin proteine ihtiyaçları olup bunları yeniler ve sağlıklı kılar. Çocukluk ve ergenlik döneminde yani büyüme çağındaki bireylerin gelişimleri için oldukça önem taşır. Vücut aminoasitleri üretebilirken elzem olan aminoasitleri besinler takviyesiyle alır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren protein sağlık açısından önemlidir.

Veganlar da Protein Alımı

Protein hayvansal ve bitkisel besinlerden alınabilir. Ancak hayvansal besinlerde protein oldukça fazladır. Veganların protein alımını sağlamaları için birkaç besin ögesini birlikte tüketmeleri önerilir. Soya fasulyesi et yiyemeyen vegan ve vejetaryanlar için et ihtiyacını karşılayan besindir. Gün içeresinde, tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerden protein sentezi vücutta gerçekleşir. Fazlası her şey de olduğu gibi vücutta yağa neden olabilir. Kuru baklagiller sindirim açısından diğer besinlere göre daha kolay olmadığı için pişme sürelerine dikkat edilmelidir. Veganların alması gereken protein listelerindeki bazı besinleri 48 saat içeresinde almaları gerekir.

Protein, mineral, kalsiyum, B12, yağlar, karbonhidrat ve birçok besin kaynaklarını alabilmeleri için bugün ülkemizde de gerekli ürünler satılabilmektedir. Birçok restorantlar da vegan menülerine rastlamak mümkündür. Vegan olan kişilerin bu beslenme şekline karar vermeleriyle birlikte kendi sağlıkları ve dengeli beslenmeleri için gerekli araştırmayı yapmaktadırlar.

Hayati önem taşıyan besin kaynaklarının takviyesi doğru ve dengeli alabilmek için bir doktor yardımı da alınabilir. Yeterli ve dengeli beslenme çizelgesiyle vegan ve vejetaryanlar da doğru beslenebilmektedirler.

Çocuklardaki vegan beslenme çok daha dikkat gerektirirken, bu durum doğru yol izlendiğinde yine sağlıklı birey olabildikleri gözlenir. Veganizim olarak da çıkan bu sözcük genel olarak veganların vicdanlarını dinlediği hayvan haklarını bu denli düşünen kişilerdir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)