• Anasayfa
  • Spor
  • Trekking Sporuna Yeni Başlayanlar İçin 7 Önemli Bilgi

Trekking Sporuna Yeni Başlayanlar İçin 7 Önemli Bilgi

Doğa yürüyüşü veya macera yürüyüşü olarak yapılan trekking, farklı zorluk seviyelerinden oluşan bir spordur. Doğa ile temas yoğun olduğundan, bazı teknik bilgileri ve alınması gereken önlemleri bilmekte fayda vardır.
Trekking Sporuna Yeni Başlayanlar İçin 7 Önemli Bilgi

Bu yazımızda trekking sporuna yeni başlayanlar için 7 önemli ipucu vereceğiz.

1. Yeni Başlayanlar İçin Genel Yürüyüş Bilgileri

- Yürüyüşün yapılacağı rota hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin.
- Gece karanlığında, güvenli bir yerde olup olmadığınızı öğrenmek için yolculuk sürenizi hesaplayın. .
- Cep telefonu telefonu izin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Aksi takdirde başka bir iletişim yolu arayın. En doğru olan, akıllı telefonun yanında, eski tuşlu cep telefonlarından bulundurmaktadır. Eski telefonların şarjı günlerce dayanabilir. İletişiminizi eski telefondan yapmak daha doğru bir tercih olacaktır. .
- Yiyecek, su, şapka, güneş kremi, pusula ve haritanız yanınızda olsun. Asla gereksiz şeyler taşımayın. .
- Daha önce uzun yürüyüşler yapmış insanlardan bilgi edinin. .
- Asla yalnız gitmeyin, özellikle de ilk kez uzun yol yürüyecekseniz... Yalnız bir yol izleyecekseniz, mutlaka ailenize rotanız hakkında bilgi verin. .
- Her zaman grupla birlikte kalın. Tüm katılımcıların hızına saygı gösterin ve asla kimseyi geride bırakmayın. .
- Çöplerinizi yolda bırakmayın. .
- Sırt çantanıza bir ilk yardım çantası ekleyin.

2. Hafif Bir Çadır Tercih Edin

Kişinin hayatını büyük ölçüde kolaylaştırdığı için hafif, kolay taşınabilir ölçülerde ve kolay kurulabilen bir çadıra yatırım yapmak gerekir. İdeal olan, 2,5 kg ağırlığı geçmemesi, havalandırmanın yeterli olması ve yağmurlu günlerde koruma sağlamak için makul bir sağlamlığı olmasıdır.

3. Uyku Tulumu Seçimi

Hafif bir model seçilmelidir. Ancak doğanın ortasında koruma sağlayan şey kaliteli olmalıdır. Uyku Tulumları, kişinin trekking yapmak istediği yerin iklimine göre satın alınmalıdır.

Uyku tulumunun içi üşütüyor veya terletiyorsa, uyku tulumunun kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Yanlış şartlar için seçilmiş olabilir. Bu nedenle, uyku tulumunu minimum ve maksimum konfor sıcaklığını kontrol ederek alın ve geceyi geçireceğiniz yerlere uygun olup olmadığını inceleyin.

4. Çadır İçinde Isı Yalıtımını Unutmayın

Isı yalıtımı sağlayan köpük matlar satılmaktadır. Bunların toprakan gelecek olan soğukluğu izole etme işlevi vardır. Bu matlar şöyle kullanılır: Eğer yaz mevsiminde, toprağın sıcak olduğu zamanlardaysanız matın alüminyum yüzü zemine; kış mevsiminde, toprağın soğuduğu veya karla kaplı olduğu zamanlardaysanız matın alüminyum yüzü yukarıya bakmalıdır.

5. Doğru Sırt Çantası Alın

Sırt çantası, yürüyüşçüler için en önemli unsurdur. Çünkü tüm diğer eşyalar onun içinde bulunur. Birinci kural, sırt çantaları, onu taşıyan kişinin ağırlığının 'undan fazla olmamalıdır. Ek olarak, rahat ve sırta uygun şekilde oturması gerekir.

Yeni başlayanlar için ideal olan, iki farklı boyuttaki sırt çantasına yatırım yapmaktır: Biri günübirlik yürüyüşler için tasarlanmış; diğeri trekking için, bir gece veya daha fazla konaklayacağınız turlar için tasarlanmış çantalarınız olmalıdır.

Yeni başlayanlar uzun yollar yapmadığından, trekking için 35 litrelik bir sırt çantası yeterli olacaktır. Sadece ayarlama seçenekleri olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

6. Uygun Şekilde Giyim

Hafif olan kumaşlar teri emen özellikte olmalıdır. Bunlar sırt çantasında daha az yer kaplar. Pantolonlar, yaz kış fark etmeksizin, doğada bacaklarınızı korudukları için şortlardan daha iyi bir tercihtir. Çok sıcak hissederseniz, şorta dönüşen trekking pantolon modellerinden satın alabilirsiniz.

Hava çok soğuksa, kıyafetleri üç kat halinde kullanmak gerekir: ilk katman termal içlik, ikinci kat polar ve dış katman olarak için anoraklar.

7. Ayakkabı Seçimi

En uygun ayakkabı yine yaz kış fark etmeksizin bottur ve buradaki ipucu mümkün olan en rahat modeli seçmektir. Bu öğenin tek şartı su geçirmez ve bileği iyice saran bir model olmasıdır.

Başarılı bir trekking için ekipmanı doğru bulmak şarttır. Genellikle en iyileri biraz daha pahalıya mal olur. Ancak elbette, iki kez satın almaktan çok daha avantajlı olacaktır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)