Tek Yönlü Diyet Vücudu Nasıl Etkiler

Tek yönlü diyet son zamanlarda çok fazla tercih edilen beslenme alışkanlıklarından biridir. Bu diyet ile birlikte beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmek mümkün olur. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde diyet yapmak isteyen kişiler için de son derece uygundur.
Tek Yönlü Diyet Vücudu Nasıl Etkiler

Yüksek tansiyon ve düşük kolesterol gibi durumların oluşmasını engeller. Aynı zamanda aşırı kilo alma gibi durumların önüne geçmesin den kaynaklı olarak büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu diyet ile birlikte pek çok besin elenerek tek tip beslenme düzeni oluşturulur. Belirli gıdalar dahilinde beslenme şekli ortaya çıkar. Bazı besin grupları yetersiz beslenmeye sebep olduğu için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu diyet ile birlikte pek çok kişide inme ve kalp krizi gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple iyi bir şekilde araştır aldıktan sonra tercih edilmesi gereken beslenme düzenleri arasında yer alır. Büyük faydalar sağladığı gibi aynı zamanda zararları da ön plana çıkar. Büyük zararlar ortaya çıkarabilen diyet türlerinden biri olduğu için her insana uygun değildir.

Tek Yönlü Beslenmenin Zararları

Mevcut olan bütün diyet planları, içerisinde ne kadar genişletici kuralları bulunursa bulunsun, engelleyici özelliğe sahiptir. Tek yönlü diyet pek çok besin bakımından kısıtlayıcı bir özelliğe sahip olduğu için hormonlar arasında dengesizlik durumlarının yaşanmasına sebebiyet verir. Zayıflamaya çalışan kişilerde zamanla çok daha farklı problemleri meydana getirebilir. Örneğin vegan diyet ile birlikte hiçbir şekilde karbonhidrat alınmayan ketojenik diyet pek çok zararı beraberinde getirir. Bu sebeple tek tip beslenme yerine birden fazla besini bir arada tüketerek zayıflamaya çalışmak çok daha büyük bir fayda sağlar. Özellikle kalp ve sinir sağlığı bakımından büyük zararlara sebebiyet verebilir. Peki bu diyetlerin zararlı etkileri nelerdir?

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet tek tip beslenme düzeni oluşturmak isteyen kişilerin tercih ettiği diyet türlerinden biridir. Bu beslenme düzeninde karbonhidrat yerine yağ ve protein tüketimi mevcuttur. Günlük 50 gramdan fazla olmayacak şekilde karbonhidrat tüketimi gerçekleştirilir. Tokluk hissini sağlayabilmek için yağ ve protein tüketimine ağırlık verilir. T3 üretimini ciddi oranda etkilediği ve tiroid sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle hipotiroidizm problemi yaşayan kadınların kesinlikle bu diyetten uzak durması gerekir. Nişasta, makarna, ekmek, meyve ve bakliyat gibi bütün karbonhidrat gıdaları diyet içerisinden çıkarılarak tüketimi durdurulur. Vücut enerji harcamak için karbonhidrat bulamadığı için stres gibi problemlere yol açar. Tek yönlü diyet içerisinde yer alan ketojenik diyet pek çok kişi için dezavantaj oluşturabilir.

Çiğ Vegan Diyeti

Tek yönlü diyet içerisinde yer alan vegan diyeti her alandaki tüketim sağlamaktadır. Çiğ meyve ve sebzeler ön planda tutulur. Tüketilen bütün gıdaların Bitkisel kaynaklı olması son derece önemlidir. Lif bakımından zengin olan meyve ve sebzeler tüketildiği zaman sağlık açısından büyük bir fayda ortaya çıkar. Kalp sağlığını en iyi şekilde getirerek sindirim sistemini düzenlemeye fayda sağlar. Aynı zamanda vücutta bulunan iltihap ve kolesterol gibi olumsuz durumların da azalmasına yardımcı olur. Lifli yapısından kaynaklı olarak cildin temizlenmesine olumlu yönde katkı sağlar. Kanser gibi oluşumların da ortadan kalkması için de büyük bir rol oynamaktadır. Fakat bu durum sürekli hale getirildiği zaman hormon sorunları meydana gelmeye başlar. Mide ve bağırsak problemleri ortaya çıkmaya başlar. Çiğ olarak tüketilen gıdalar bir süre sonra insanların sindirim sistemi üzerinde sorunlar meydana getirmeye başlar. Aynı zamanda ruhsal ve sinirsel bozuklukları da beraberinde getirir. Bu sebeple dönemsel olarak uygulamak faydalı olsa da sürekli olarak uygulamak büyük bir zarar durumunu teşkil eder.

Tek Yönlü Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle kilo vermek için uygulanan tek yönlü beslenme, beraberinde hormonal bozuklukları beraberinde getirir. Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde meydana gelen hormonal değişimin çok daha yoğun bir şekilde yaşanmasına sebebiyet verir. Vücudun ihtiyaçları günden güne değişiklik gösterdiği için tüketilen besinlerin de bu değişiklik doğrultusunda olmasına dikkat etmek gerekir. Bu sebeple tek yönlü diyet insan sağlığına zararlıdır. Tek yönlü beslenme düzenini haftanın belirli günlerinde gerçekleştirmek daha ideal olacaktır. Özellikle adet dönemlerinde kadınların ihtiyaç duyduğu besinler çok daha farklı olduğu için bunları karşılamak gerekir. Bu dönemde östrojen seviyesini arttırmaya yardımcı olacak besinleri tüketmeye özen gösteriniz. Böylece enerjiniz ve ruh haliniz daha iyi olacaktır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)