• Anasayfa
  • Diyet
  • Tarçın Zayıflatır Mı? Göbek Eriten Tarçın Çayı

Tarçın Zayıflatır Mı? Göbek Eriten Tarçın Çayı

Tarçın çayı, yoğun kokusu ve tadıyla sofralarımıza aldığımız baharatlardan biri olan tarçınla hazırlanan bir sıcak içecektir. Birçok yararı olduğu bilinen bu baharatı çok amaçla kullanabiliriz. Tarçın çayı, tarçın süslemeli tatlılar, yemekler ve daha birçok şekliyle özellikle ürk mutfağında yer edinmiş bu baharatı kullanarak zayıflamakta mümkün.
Tarçın Zayıflatır Mı? Göbek Eriten Tarçın Çayı

Tarçının Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Eski çağlarda da gıdalarda koruyucu, tıpta birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan tarçın günümüzde de popülaritesini devam ettiriyor. Tarçının kan şekerini düzenlemede ve insülinde etkisi bilimsel olarak kanıtlamıştır. Bu şekilde diyet alanında da sıkça kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Diyabet, kalp hastalıkları, beyin ve sinir hastalıkları tedavilerinde tüketimi önerilen bir baharattır. Antioksidan özelliği de yüksek olan bu baharatın enfeksiyonlara karşı olan koruyucu etkisi de ispatlanmıştır.

Saymakla bilmeyen faydaları arasında anne bireylerde süt üretimini artırmasının yanında hamilelik sebebiyle cildinde oluşunda lekelenmelerin de geçmesinde etkili olduğu söylenir. Tüm bunların beraberinde tarçının zayıflama üzerindeki etkisinin de olduğu görülmüştür. Her derde deva diyebileceğimiz bu mucizevi baharatı evimizden eksik etmemeliyiz gibi görünüyor.

Tarçının Kilo Vermeye Etkisi

Kilo verme, diyet sürecinde kişilerin en çok zorlandığı konulardan biri olan tatlı krizlerinde doğal bir çözüm yolu olan tarçın kan şekerini düzenler ve kişinin bu süreci daha kolay atlatmasını sağlar. Tüketilen besinlerin midede uzun süre kalmasını sağlayarak tokluk hissini artırdığı, sindirim problemlerini düzene soktuğu bilinmektedir. Tüm bunların yanında kalorisi de düşük olan tarçın adeta mucize etkisi yaratıyor.

Çeşitli şekillerde tüketebileceğiniz tarçını ister yemeklerde, ister tatlılarda, isterseniz de çay olarak tüketebilirsiniz. Tarçın çayı tarçının etkisini en iyi hissedebileceğiniz tüketim şekillerindendir. Aynı zamanda günlük tükettiğiniz suya çubuk tarçın atarak hem su tüketiminizi arttırabilir hem de kan şekerinizi düzene sokabilirsiniz.

Göbek Eriten Tarçın Çayı Tarifleri

Eğer kronik veya ciddi bir sağlık sorununuz varsa bu çayın kullanımı konusunda hekiminize başvurmanız önemli bir konudur. Alerjik reaksiyonları olan tarçının tüketim sıklığı ve şekli önemli bir kriterdir. Doğrudan sade bir şekilde tüketimi mide ağrısına sebep olan tarçını, sıcak içecek severler çayını tüketerek de etkisinden faydalanabilir.

Özellikle göbek bölgesindeki yağların erimesinde etkili tarçın çayı için ister toz, ister çubuk haliyle tarçını kullanabilirsiniz. Toz haliyle kullanımda yarım çay kaşığı tarçını, kupaya koyduktan sonra içine kaynar suyu, ardından zencefil ve limon suyunu ilave ederek yeşil çay ilavesi ile yağ yakma etkisini arttırabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıran bu kolay çayı da diyet listenize eklemenizde fayda var.

Bir diğer tarçın çayı tarifi ise dilimlenmiş kabuklu elmaların üzerine limon suyu veya dilimlenmiş limon ekleyerek ardından içine çubuk tarçın, kuru nane, karanfil, karabiber ve toz zencefil gibi çeşitli baharat ilavelerinden sonra üzerine kaynar suyu dökülerek demlemeye alınır. Yemeklerden önce tüketimi önerilen bu çay güçlü bir toksin atma özelliğine de sahiptir.

Sonuç olarak faydaları saymakla bitmeyen, kokusu ve tadıyla muhteşem etkileri olan tarçını birçok alanda kullanmak mümkün. Sağlık, güzellik, gıda gibi alanlarda türevleri kullanılan mucizevi baharat tarçını, gündelik hayatımıza dahil etmekte fayda var. Tabi ki her şeyde olduğu gibi bu ürünün de fazla kullanımı fayda getirmeyeceği gibi zararda getirebilir. O yüzden tedbirli kullanımı önerilir. Herhangi bir yan etki görülürse doktora başvurulması önem arz eder. Tarçın çayı, tarçınlı su gibi kullanım şekilleri ve metabolizmayı artırıcı etkileri ile kolay bir şekilde tüketilebilir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)