• Anasayfa
  • Moda
  • Sürdürülebilir Giyim İçin 10 Yaratıcı Fikir

Sürdürülebilir Giyim İçin 10 Yaratıcı Fikir

Giyim, kıyafet sektörünün sürdürülebilir yeniliği sayesinde kumaş israfını, karbon emisyonun, su kullanımını ve daha birçok kaynak ihtiyacını azaltabiliriz.
Sürdürülebilir Giyim İçin 10 Yaratıcı Fikir

Sürdürülebilir giyim fikri, kıyafet dağıtımını, üretimini, geri dönüşümünü ve kullanımını da içine alan süreçtir. Ortaya çıkan karbon emisyonu birçok alanda yapılmış yenilemelere gidilerek üretilen sürdürülebilir kıyafetlerin sayesinde gezegen için uzun vadede olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Her yıl ortalama olarak 60 milyon civarında kıyafet üretilmektedir. Bununla beraber, devasa tekstil sektöründe en ufak değişiklikle bile kayda değer sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu yazımızda kıyafet tüketiminde ve üretiminde sürdürülebilirliği ön plana çıkaran yenilikleri ele almaktayız. Aşağıdaki listemizde, son birkaç ayın kumaş israfını engellemekten karbon emisyonu azaltmaya ve geri dönüşümlü malzemelerden tekstil ürünü üretimine kadar birçok öne çıkan fikirler yer almakta.

İkinci El Mağazaları İle Müşterileri Buluşturan Platform

İngiltere’de kurulmuş girişim firması Upright, ikinci el kıyafetleri satan mağazalarla müşterileri çevrimiçi platformlarda buluşturmakta. Bu firmanın akıllı telefon uygulamasıyla da yazılımı, ikinci el giysilerin fotoğraflarını, görüntüleme sayılarının ve açıklamalarının gösterildiği bir ürün olarak sunulmakta. Firma bu verileri daha sonra kullanarak açıklayıcı tanım ve uygun fiyatları da önermekte.

Bir diğer yazılım ise, ikinci el kıyafetleri çeşitli çevrimiçi mağazalara ve satış sitesine koymak yerine, kullanıcıların aradıkları ikinci el giysileri de listelemek. Bu iki uygulama, satışa sunulmuş ürün sayısına göre fiyatlandırılıp, aylık faturalandırılmakta. Upright Labs, ayrıca depo, e-ticaret ve mağaza başlıklarında da müşterilerine destek sağlamaktadır.

Bedeninize Uygun Kıyafet Bulup, Kumaş İsrafını Önleyen Yapay Zeka Platformu

Metail Firması, MeModel ve Composed Photography adlı iki hizmet sunmaktadır. MeModel müşterisinden bazı ölçüleri isteyip bunları makine teknolojisi ile değerlendiriyor ve kişiselleştirilen tarz ve beden önerisinde bulunuyor. MeModel satıcılar için verilerimizi analiz ederek depoda tutmaları gereken ürünleri, tedarik zincirlerinin güçlenmesini sağlarken müşterinin tercihlerini belirlediği için sadık müşteriler kazanmalarını sağlıyor.

Composed Photography, satıcılara daha basit yöntemle yeni koleksiyonların fotoğraflanmasını ve yayınlanmasını sağlamakta. Dijital ortamda giydirilen modeller, sayısız tarzda ürün ve tekrar tekrar fotoğraf çekilmesini gerektirmeden müşterilerin zevkine sunulmakta.

Dylecious Firması Atık Gıdalarını Lüks Ürünlere Dönüştürmekte

Dylecious, Hong Kong’ta kurulan girişim firmasıdır. Doğal gıda boyaması olarak bilinen yöntemi kullanılarak atık gıdalardan lüks ve farklı ürünler elde edilmekte. Firmanın üretim tesisinde mutfak atıklarını kullanıp boya elde ettiklerini, bu boyalar doğal yolla elde edildiğinden geleneksel üretimlerdeki dere, okyanus ve nehir kirleten zararlı maddelerin oluşmadığını iddia etmekte.

Doğal gıda boyası aralarında sıvı hazırlama, renklendirme ve çıkartma gibi adımların olduğu bir dizi işlemden geçmektedir. Boya kalitesini artırmak için kullanılan ilaçların sayesinde daha keskin renkler, farklı renk tonları ve hatta başka renklerde elde edileceğini firma dile getirmektedir.

Sürdürülebilir Ve Özel Tasarımlar Sunan Moda Platformu

Unmade, küresel moda yazılım firmasıdır. Siparişe özel üretimle tekstil endüstrisini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu firma sürdürülebilirlik hedefine ulaşması unmade platformunu kullanıp, iş birliği, kişiselleştirme ve kısa vadeli çalışma metotlarını ön plana çıkarmaktadır.

Unmade firmasıyla iş birliği yapan şirketler, müşterilerine kişiselleştirme seçenekleri sunabilmektedir.

Kişiselleştirme editörünün sayesinde müşteriler, kendi tasarımlarının nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olabilmektedir. Unmade, elbise haritalandırma teknolojisi, sipariş verilmiş ürünün gerçek renginde, doğru ışıkta, uygun bedende nasıl göründüğü karşımıza çıkarmakta. Üretim aşamasında ise, Unmade sipariş yönetim sistemi OMS, fabrikalar ile doğrudan bağlantı kurup en uygun üretim programını ortaya çıkarmaktadır.

Kimyasal Kullanılmadan Üretilen Geri Dönüştürülmüş T-Shirtler

ABD menşeili Marine Layer giyim firması, geri dönüştürülmüş kıyafetlerden giysi üretmek amacıyla İspanyol tekstil fabrikası Recoverla iş birliği başlatmıştır. Re-Spun  üretimi hattı, kumaş karışımını parçalara ayırdıktan sonra pamuk liflerinin ayrıştırması ile hayata geçiriliyor. Elde edilen pamuk lifleriyle sürdürülebilir özellikli kenevir, pamuk ve sağlamlık katması için plastik lifleri bir araya getirmekte.

Recover firması, lifleri renklerine göre ayırdığından herhangi kimyasal veya boya kullanılmasına gerek kalmıyor. Bu işlem sırasında temizlik için eskiyen kıyafetlerin yıkanmasından ziyade her bir lif morötesi ışıktla temizleniyor. 1  kg pamuk kumaş elde etmek için 15 bin ton su gerektiğinden bu yöntem çevreyi korumak için dev adım olarak değerlendirilir.

H&M Firması, Ananas Yaprağı ve Portakal Kabuğu Kullanıp Kumaş Üretiyor

Küresel H&M firmasının çöpe atmak yerine kumaş üretmek için meyve yapraklarını kullandığı 9. Özel Conscious Exclusive serisi tanıtılmıştır. BLOOM Foam, Pinatex ve Orange Fiber firmalarıyla iş birliği içerisinde geliştirdiği firmanın son serisi, herkesin bildiği moda sektöründeki israfı dikkat çekmeye yarayacak gibi görünmektedir.

BLOOM Foam firması, ayakkabı tabanında kullanmak için hafif ve esnek malzeme haline gelen algleri değerlendirmektedir.

Orange Fiber Firması, narenciye suyu üretimi sırasında ortaya çıkan portakal kabuğunun atıklarıyla ipek kumaşa eş değer ve çevreye duyarlı bir ürün geliştirmektedir.

Pinatex Firması ise, ananas yapraklarıyla tarımsal atıkları kullanarak vegan deriler üretmektedir.

Sürdürülebilir Ve Kendini Temizleyen İç Çamaşırları, Haftalarca Kullanılabiliyor

Giyim firmalarından bir tanesi, kokuya sebep olan bakterileri öldüren ürün kullanarak iç çamaşırı geliştirdi. Danimarkalı girişim Organic Basics, geliştirdiği iç çamaşırlarının haftalarca temiz kaldığını iddia etmekte. Organic Basics CWO’su Mads Fibiger, firmanın ürettiği iç çamaşırlarının günlerce ve hatta haftalarca yıkamaya hiç ihtiyaç duyulmadan giyilebileceğini söylüyor.

Sürdürülebilir Moda, Tarz Sunan E-Ticaret Platformu

Agatha Lingott tarafından kurulmuş Antibad, e-ticaret platformudur. Bu platform 2018 yılının Nisan ayında faaliyete geçmiştir. Amacı ise, insanlar ve çevre için yeni ve eski tarzlardan oluşan moda yaratmak. Agatha Lingot ayrıca, sürdürülebilir kıyafetlerin, geleneksel modanın etkileyici ve çekici olması içinde çalışmakta. Çevrimiçi platform olarak çalışan bu site, 25’in üzerinde bağımsız markayle iş birliği halindedir. İş birliği yapılan firmalar arasında Amerikan firmalarının yanında az tanınan markalarda bulunuyor.

Platformdaki ürünler, ayakkabıdan iç çamaşırına, kot pantolondan iş kıyafetlerine kadar çeşitlilik gösteriyor.Bu ürünlerin ortak bir noktasıysa, çevreye olan etkilerinin ve sürdürülebilirliklerinin ön plana alınıp üretiliyor olmalarıdır.

Antibad, iş birliği yaptığı firmalar konusun da oldukça seçici davranan, sürdürülebilir olup olmadıklarını ise derinlemesine inceleyen platformdur.

Kumaş İsrafını Önlemek Amacıyla 3D Tarama Kullanan Bir Araştırma Topluluğu

Araştırma Grubu Synflux, kumaş israfını en aza indirmek amacıyla müşterinin bedenine tam uyan kıyafetleri üreterek yeni tasarruf yöntemi ortaya çıkarmıştır. The Algorithimic Couture projesi, 3 boyutlu tarama teknolojisiyle kişilerin ölçülerini alıp ve makine öğrenme algoritmalarıyla ideal tasarımın elde edilmesi sağlamakta ve bu sayede kumaş israfını sıfıra indirmektedir.

Couture: “Müşterinin ihtiyaçlarına ve bedenine tam olarak uygun olan kıyafetleri tasarlamak ve üretmek.”

Modayla Birlikte Değişebilen Konsept Ayakkabı

İrlanda Dublin Teknoloji Enstitüsünde eğitime devam eden Evan Stuart, kullananların istedikleri gibi modifiye ve tamir edebilecekleri ayakkabı tasarladı.

Stuart’ın Layer adında olan projesi 4 bölümden oluşmaktadır. Taban, tabanlık, bağcıklar ve üst katman. Ayakkabının modası geçtikçe ya da parçaları eskidikçe kullanıcılar internetten yenilerini sipariş edip ayakkabıyı elden geçiriyor. Ayakkabı, yapıştırıcıyla değil de bağcıklarla bir araya getiriliyor. Eski parçaları ayırıp yerine yeni parçalar takılabiliyor. Ayakkabının parçaları doğada çözünebilir plastikten ve geri dönüştürülmüş polyesterden üretilmiştir. Bu da ayakkabı çöpe atılsa da geri dönüşüme uygun olduğu anlamına gelmektedir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)