Stres Azaltmak İçin Tavsiye Edilen Yiyecekler

Eğer stresli hissediyorsanız, bu durum için bir çözüm aramak son derece doğaldır. Arada sırada gelen stres dalgalarından kaçınmak zor olsa da kronik stres, fiziksel ve duygusal sağlığınıza önemli zararlar verebilir. Stres, kalp hastalıkları ve depresyon riskini artırabilmektedir. İlginç bir şekilde bazı yiyecek ve içecekler, stres atmada önemli etkiye sahiptir. Bu içerikte stresi düşürmek için yiyebileceğiniz bazı yiyecekleri bulabilirsiniz.
Stres Azaltmak İçin Tavsiye Edilen Yiyecekler

Matcha Tozu

Yeşil çay tozu olarak da bilinen bu besin maddesi, sağlık uzmanları arasında oldukça popülerdir. Çünkü matcha tozu, stres azaltıcı etkisi ile bilinen L-theanine amino asidi bakımından zengindir. Matcha tozu, bu amino asidin, diğer yeşil çay türlerinden daha iyi bir kaynağıdır. Matcha tozu, gölgede yetişen yeşil çay yapraklarından yapılmıştır. Bu durum, Matcha tozundaki L-theanine miktarının artmasında önemli bir rol oynar. Hem hayvanlar hem de insanlar üzerindeki yapılan araştırmalar, L-theanine oranı yüksek ve kafein oranı az ise Matcha tozunun stres düşürücü etkisi olduğunu göstermiştir.

İsviçre Pazısı

İsviçre pazısı, stresle mücadele konusunda önemli besleyici maddelerle donatılmış yeşil bir sebzedir. 175 gramlık pişirilmiş İsviçre pazısı, günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 36’sını karşılar. Magnezyum da strese karşı mücadele sistemine olan önemli katkıları ile bilinen bir mineraldir. Magnezyum eksikliği, anksiyete ve panik atak gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Öte yandan kronik stres, magnezyum stoklarını hızlı bir şekilde tüketebilir. O nedenle magnezyum takviyesi almak gerçekten önemlidir.

Tatlı Patates

Tatlı patatesleri bütün olarak tüketmek, vücudumuzdaki stres hormonu kortizol seviyesinin düşmesine olanak sağlar. Kortizol seviyesi, sıkı bir şekilde kontrol edilse de kronik stres, kortizol seviyesinin önemli oranda düşmesine neden olabilir. İşte bu gibi sebeplerden dolayı tatlı patates yemek, stresi azaltmak için harika bir seçenektir. Tatlı patates, stresle mücadele konusunda etkili olan C vitamini ve potasyum gibi maddeleri bol miktarda içermektedir.

Kimchi

Kimchi, lahana ve daikondan yapılan fermente edilmiş bir sebze yemeği olarak bilinir. Kimchi gibi fermente edilmiş gıdalar, probiyotik denilen yararlı bakteriler bakımından oldukça zengindir. Ayrıca Kimchi; vitamin, mineral ve antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Fermente edilen gıdaların stresi ve anksiteyeti düşürdüğü bilinmektedir. Düzenli olarak fermente gıda tüketen 710 yetişkin üzerinde yapılan araştırmalar, sosyal anksiyetenin bu kişilerde daha az görüldüğünü ortaya koyuyor. Tıpkı diğer probiyotik takviyelerinde ve probiyotik bakımından zengin olan gıdalarda olduğu gibi Kimchi’nin de zihin sağlığına önemli faydaları bulunur. Bu durumun temel sebebi bağırsak florasındaki faydalı bakterilerden ileri gelmektedir.

Enginar

Enginar, oldukça zengin bir lif ve probiyotik kaynağıdır. Böylelikle midedeki bakterilerin oluşumunda ve beslenmesinde önemli rol oynar. Enginarda bulunan probiyotikler, stres seviyesinin düşmesinde önemli bir rol oynar. Yapılan bir araştırma günlük 5 gram ve üzeri probiyotik tüketiminin kaygı bozukluğu ve depresyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini saptamıştır. Böylelikle stres seviyesi de düşürülebilir. Enginar; C vitamini, K vitamini, potasyum ve magnezyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Bu maddelerin hepsi, başarılı bir stres yönetimi için temeldir.

İç Organları Tüketebilirsiniz

Hayvanların kalp, karaciğer ve böbrek gibi iç organları; B12 ve B6 vitaminleri bakımından oldukça faydalıdır. Ayrıca bu organlar, folat ve riboflavin bakımından da oldukça zengindir. Söz konusu maddelerin hepsi, stresle mücadele için gerçekten önemlidir. Örneğin B vitamini, dopamin ve serotonin hormonun üretimi için son derece gereklidir. Bu iki hormon sayesinde ruh hali rahatlıkla düzenlenebilir ve stres kontrolü sağlanabilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)