• Anasayfa
  • Spor
  • Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar? Hangi Kahve İçilmelidir?

Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar? Hangi Kahve İçilmelidir?

Egzersiz öncesi alınan takviyeler, spor salonunda, koşuda veya zevk aldığınız herhangi bir egzersizden önce performansınıza yardımcı olmak için alabileceğiniz bir besin takviyesidir. Buradaki ana fikir, faaliyetinize başlamak için size güçlü bir enerji artışı sağlaması ve her seferinde en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olmasıdır.
Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar? Hangi Kahve İçilmelidir?

Pre-Workout takviyeleri toz veya kapsül halinde gelir. Tüm faydaları elde etmek için onları antrenmanınızdan yaklaşık bir saat önce almanız genellikle en iyisidir. Peki size tüm bu enerjiyi ve performans gücünü veren sihirli bileşen nedir?

Genellikle antrenman öncesi takviyelerde bulunan bileşenlerin temel bir listesi vardır. Bu bileşikler şunlardır: kafein, kreatin, amino asitler ve B vitaminleri.

Spordan önce kahve içmek ne fayda sağlar?

Kahveyi egzersiz öncesi olarak kullanmak için en yararlı içerik kafeindir.  Tipik bir filtre kahve, ortalama olarak 120 mg kafein içerir. Hazır kahve bu rakamı yaklaşık 75 mg'a çeker ve bir espresso çekimi yalnızca 63 mg civarındadır (ancak bu çok daha küçük bir hacimde su demektir!).

Kafein vücutta nasıl bir etki yaratır?

Kafein, normalde cAMP'yi (Siklik Adenozin Monofosfat) parçalayan fosfodiesteraz adı verilen bir enzimi kesintiye uğratarak hücresel düzeyde çalışır. Bu, hücrelerinizde daha fazla cAMP ile sonuçlanacağınız anlamına gelir, bu da kalp kası hücrelerinde artan aktiviteye, beyin bilişsel işlemede daha fazla aktiviteye, kas glikojen yıkımının artmasına (kaslarınıza daha fazla enerji sağlar) ve hatta yağı parçalayan enzimleri teşvik eder.

Bildiğiniz gibi kafein kalbinizin daha hızlı atmasına neden olur. Bu, oksijenin, ihtiyaç duyulan her yerde enerji metabolizması için vücutta daha hızlı dolaşmasını sağlar. Ayrıca daha net, daha keskin düşünür ve daha hızlı tepki verirsiniz.

Kaslarınız gıdalardan depolanan enerjiyi kullanabilir. Egzersiz sırasında vücudunuz enerji için daha fazla yağ dokusunu parçalar, bu da atletik performans ve kilo kaybı için mükemmeldir.

Kahvenin içerisinde hangi bileşenler bulunur?

Diterpenler

Cafestol ve Kahweol, kahvede bulunan iki diterpendir ve birincisinin, hücrelerin insüline duyarlılığını artırarak ve glikozun hücre alımını iyileştirerek tip 2 diyabet riskini azalttığı gösterilmiştir. Bu, kan şekerini ve dolayısıyla tip 2 diyabet geliştirme olasılığını düşürür. İlginç bir şekilde, epidemiyolojik bir çalışma da Cafestol ve Kahweol'un kansere karşı koruyucu olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Bu maddeler sadece hücreleri korumakla kalmaz, aynı zamanda hasarlı DNA'nın onarılmasında ve onarılamayan kusurlu hücrelerin öldürülmesinde rol oynarlar. Bu, DNA hasarı vücutta gelişen kansere yönelik ilk adım olduğu için son derece önemlidir.

Melanoidinler

Melanoidinler, kahvede bulunan büyük, koyu kahverengi renkli moleküllerdir ve sağlığımız için bir çok faydası bulunmaktadır. Diterpenlere benzer şekilde, antioksidan hücre korumasına katkıda bulunurlar. Bağırsağınızda iyi bakteri dengesini korumaya yardımcı olur ve zararlı bakterilerin büyümesini önlemeye destek verirler.

Laboratuvar çalışmalarında melanoidinlerin kanser hücresi büyümesini baskıladığı gösterilmiştir. Tüm bunlar zaten yeterli değilse, zararlı maddeleri uzaklaştırmak için vücudunuzun detoksifikasyon sistemini düzenlemeye de yardımcı olurlar.

Spordan önce ne kadar kahve içilmelidir?

Günde 300-400 mg kafein güvenli bir üst sınırdır. Bu, üç fincandan biraz fazla filtre kahve (fincan başına 120 mg),beş fincandan biraz fazla (fincan başına 75 mg) veya 6 espresso (63 mg kafein) anlamına gelir.

Bu, günlük toplam tüketiminizdir - ancak unutmayın, insanlar kafeini farklı şekilde metabolize eder, böylece yüksek seviyeler farklı kişilerde daha güvenli olabilir. Kahvenin türü ve demiri de bu değerleri etkileyebilir.

Genel olarak, antrenmandan önce kahve içmek için bu kuralı uygulayabilirsiniz: vücut ağırlığının kilogramı başına 3-6 mg kafein. Yani 68 kg'lık bir birey için 200-400 mg idealdir.

Spordan bir saat önce kahve içmek faydalarını görmenize yardımcı olacaktır.

Spordan önce hangi kahve içilmelidir?

Buradaki cevap kişisel tercihlere göre değişir. Kahvenizin demlenmesini nasıl istersiniz?

Genellikle saf, katkısız kahve, enerjik bir egzersiz için ihtiyacınız olan tüm faydaları içerir. Sade kahve size göre değilse, o zaman çok az süt eklemenin olumsuz bir etkisi olmamalıdır - sadece büyük, kremalı bir latte'ye dönüştürmeyin.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)