• Anasayfa
  • Spor
  • Sporda Tüm Vücut Antrenmanı Mı Bölgesel Antrenman Mı Yapılmalı?

Sporda Tüm Vücut Antrenmanı Mı Bölgesel Antrenman Mı Yapılmalı?

Sporcuların en çok merak ettiği konulardan birisi de hangi antrenman sistemini uygulamanın daha verimli olacağıdır. Her insan verdiği emeğin karşılığını almak ister. Bu sebepten dolayıdır ki en iyi sonuçların nasıl alınacağı daima merak konusu olmuştur. Peki bu durumda gerçekten tüm ana kas gruplarını bir gün içerisinde çalıştırmak mı daha verimli olur, yoksa kas gruplarını bölgelere ayırarak farklı günlerde çalıştırmak mı?
Sporda Tüm Vücut Antrenmanı Mı Bölgesel Antrenman Mı Yapılmalı?

Doğal olarak burada yine kişinin amaçları devreye giriyor. Çünkü bazı insanların öncelikli amacı yağ yakma ve zayıflamayken bazılarının ise kas kütlesini artırmak ve hacim kazanmak oluyor. Buradan hareketle harcanan efor ve kullanılan zamanın da ideal olması ve bilinçli şekilde programlanması gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Hangi Antrenman Sistemi Seçilmeli?

Spora yeni başlayan bireylerin özellikle hızlı bir şekilde amaçlarına ulaşma isteği yaygın görülen bir durumdur. Henüz ilk defa buna merak salmış ve başlamış kişilerin dikkatli olması gerekir. Çünkü yanlış planlamalar zamanının kötü değerlendirilmesini sağlar. Yeni başlayan kişilerde öncelikli olarak temel hareketlerde koordinasyon bilincinin artması ve kondisyonun geliştirilmesi amaçlanmalıdır. Bu belirtilen hedeflere kısa sürede ulaşmak mümkündür. İşte bu amaçla tüm vücut antrenmanı mı bölgesel antrenman mı yapmak daha uygundur?

Seçimimiz tüm vücut antrenmanı olmalıdır. Bu noktadan sonra ise öncelik artık hareketlere alışmış kasların doğru kullanılmasını sağlamaktır. Yani temel egzersizleri yaparken kaslardaki liflerin ve kan dolaşımının hissedilmesi amaçlanır. Böylece spor yapan kişi hareketlerde günden düne ustalaşacaktır. Bu da doğal olarak hedefe adeta nokta atışı yapabilecek seviyeye gelmesini sağlayacaktır. Çünkü vücudumuz bir bütündür. Dolayısıyla parçaları doğru kullanabilmek ve detaylı olarak bölgesel antrenman yapabilmek için bütün olarak doğru hareket etmeyi öğrenmek gerekir. Buradan hareketle de daha sistematik ilerlenip ideal seviyede kas gelişimi elde edilecektir.

Spora Ayrılan Zamanın Önemi

Sporda seçilecek antrenman programı için önemli ola şartlardan birisi de spora ayrılacak zamanın haftalık programda ne kadar olacağıdır. Eğer zaman kısıtlıysa tüm vücut antrenmanı mı bölgesel antrenman mı yapılmalıdır? Eğer spora haftada sadece 2 ya da 3 gün ayrılabiliyorsa tüm kas gruplarını çalıştırmak öncelikli hedef olmalıdır. Çünkü hem yağmak hem de kuvvetlenmek için bütün kas gruplarının bu günlere sığdırılması gerekir. Bununla beraber kardiyo çalışmaları da antrenmanlara eklenmelidir.

Antrenman programı tüm vücut olarak seçildikten sonra uygun egzersizler programa dahil edilir. Antrenman şiddetinin yüksek olması şarttır. Spor yapılacak günde 30 ile 45 dakika arasında yüksek şiddetli antrenman yapılmalıdır. Egzersizler arası dinlenme süresi kısa olmalıdır. Ayarlanan set sayısı ise 25 veya orta seviyedeyseniz 30 üzerinde olmamalıdır. Antrenmanın gereksiz şekilde uzaması size kazanç değil kayıp getirir. Aynı durum spordan bir süre uzak kalıp ger dönenler için de ayrıca geçerlidir.

Antrenman sırasında metabolizma hızının yüksek olarak seyretmesi yağ yakmayı da kolay hale getirecektir. Bununla beraber nabız artışı ve terlemeyle beraber vücuttan toksinler atılarak daha sağlıklı hale gelinmiş olur. Burada dikkate alınması gereken en önemli husus ise temel hareketlerden yana engin bir program yazılmasıdır. Bir egzersizi yaparken ne kadar çok kas grubu aynı anda aktif olursa o kadar iyidir. Bu sayede hem kuvvetlenip hem de en verimli şekilde enerji harcayarak kas kütlesi artırma imkânı sağlanır.

Bir diğer soru ise zaman kısıtlı değil de bol ise tüm vücut antrenmanı mı bölgesel antrenman mı sorusudur. Eğer spor için ayrılabilecek zaman 4-6 gün arasında değişmekte ve orta seviye bir yaklaşım mümkünse daha detaylı çalışmanın daha verimli olacağıdır. Bu sayede bir kas grubu farklı hareket seçimleriyle daha izole olarak birçok farklı yönden çalıştırılabilir. Örneğin daha geniş omuzlar için yana açış hareketlerinin programa dahil edilmesi gibi. Burada tek seferde harcanan enerji miktarı da azalacağından yağ yakımı için ideal değildir. Fakat kas kütlesini artırmak ve irileşmek için sıkça kullanılan ve oldukça da çok verim alınan antrenman sistemidir. Bu grup için ideal seçim ise doğal olarak bölgesel antrenman oluyor.

İleri Seviyeler İçin Bölgesel Antrenman Seçimi

Sporda fazlasıyla deneyim sahibi olmuş ve ilerlemiş kişiler için antrenmanlarda daha fazla gerilim yüklemek şarttır. Çünkü kaslar ancak zorluk hissettiğinde ilerleme sağlar. Bu nedenle de bir kas grubuna belirlenen günlerde fazla efor harcanarak kas lifleri tamamen yıpratılmış olur. Bu sayede her bir ayrıntıya önem verilerek metabolik stres oluşturulur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken asıl konu, bu durumda olan kişiler için çok iyi bir beslenme programı hazırlanması gerektiğidir. Özellikle esansiyel(dışarıdan alınması gereken) aminoasitlerin vücuda alımı yeterli seviyede olmazsa yoğun olarak yıpranmış kas lifleri kendini onaramaz.

Vücut Geliştirme Ve Fitness İçin Ayrı Seçimler

Antrenman programı seçilirken ilgilenilen asıl spor dikkate alınmalıdır. Burada yine tüm vücut antrenmanı mı bölgesel antrenman mı sorusu devreye giriyor. Eğer fitness yapılıyorsa amaç, daha düşük yağ oranında olacak şekilde çok iri durmadan fit ve estetik görünüm elde etmektir. Bu amaca yönelen kişiler için tüm vücut antrenman programı en ideal olan programdır.

Fakat vücut geliştirme sporunda ise durum farklıdır. Çünkü burada amaç hem daha iri durup hem de daha az yağ oranında olmayı bir arada sağlamaktır. Üstelik vücut üzerindeki ana hatların ve kas liflerinin çizgilerinin belirgin olması için de özel bir ilgi gerekir. Bu amaca ulaşmak çok daha zordur ve doğal olarak daha ağır ve yoğun antrenmanların yapılması gerekir. Bu da daha detaylı çalışarak yani özel olarak hazırlanan bölgesel antrenmanlarla mümkündür.

Sonuç olarak antrenman programı seçilirken genel olarak verilebilecek bir cevap tutarsız olur. Kişinin özel durumu ve yaşam planı göz önüne alınmalıdır. Bu sayede spor da bir zorunluluk olmaktan çıkar ve sevilerek yapılan bir aktivite haline gelir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)