Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hem sağlık hem de belirlenen hedefler doğrultusunda spor yapmak güzeldir. Fakat beraberinde uyulması gereken kurallar olduğu gibi bilinmesi gereken püf noktalar da vardır. Bunlara dikkat etmek ve bunları yerine getirmek antrenmandan alınan verimi arttırır. Ek olarak kısa bir süreç içerisinde hızlı bir ilerleme sağlar.
Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sabırlı Olun Ve Gücünüzü Koruyun

Antrenman sırasında seçilen egzersizleri yaparken kazanılan tempo çok önemlidir. Bu tempo, vücudun ısısının korunması ve enerji dengesi sağlanması açısından önemlidir. Ama genellikle buna uyulmamaktadır. Belirlenen egzersizler hızlı ve düzensiz bir şekilde yapılarak bitirilmeye çalışılmaktadır. Oysa bu çok yanlış bir davranıştır ve emekleri boşa çıkarmaya tek başına yeter. Çünkü hareketler yavaş yapılmadığı sürece kas grupları tam olarak çalıştırılmamış olur. Özellikle hareketin zirve noktası denilen kısımda mutlaka kasların birkaç saniyeliğine sıkılması gerekir. Böylece şiddetli kasılmalar gerçekleşir ve istenen verim alınır. Aynı zamanda hareketin bitiş noktası olarak kabul edilen en alt seviyede ise kaslar esnetilmelidir. Bu sayede bölgeye yoğun olarak kan hücum eder. Sporda elde edilen pump hissinin temeli de budur. Bu sayede kas liflerini saran zar genişler. Bu genişlemeyle beraber gelişme potansiyeli de artar.

Nabız Aralığınıza Dikkat Ederek Çalışın

Amaç ister kas kütlesini artırmak ister yağ yakmak ve kilo vermek olsun önemli bir kriter vardır. Bu kriter antrenman sırasındaki nabız aralığına bağlıdır. Çünkü nabız bir miktar yükselmelidir. Eğer nabız seviyesi çok düşük kalıyor veya kişiyi enerjik hissettirmiyorsa antrenman hacmi az demektir. Benzer şekilde nabız aşırı yüksek seviyelere çıkmamalıdır. Özellikle kronik hastalığı olanlar doktoruna danışmalıdır. İdeal nabız aralığı belirlenmelidir. Mümkünse bu kişiler spor yaparken akıllı bileklikler ile kalp atışını izlemelidir. Bunun dışında çok ağır şiddetli antrenman yapan sporcular ise   set aralarında aniden durmamalıdırlar. Aksine spor yapılan yerde küçük adımlarla yürümeye devam etmelidirler.

Antrenman Sırasında Su Tüketimine Dikkat Edin

Çoğu insan antrenman sırasında vücudun su seviyesine ve mineral dengesine dikkat etmez. Bu nedenden dolayı da sporun getireceği avantajlardan tam olarak faydalanamaz. Spor yaparken insan vücudundan yoğun olarak ter atılır. Bu da beraberinde vücuttaki elektrolit dengesini bozar. Ayrıca tuz oranı çok düşük seviyelere inerse tansiyonda ani dalgalanmalara görülür. Spor sırasında enerji ve motivasyon kaybının ana sebebi budur. Aynı zamanda bayılma ve yorgunluk hissinin aniden bastırmasında da yine bu durum etkilidir. Buradan hareketle bazı tavsiyelere uymak gerekir. Bunlardan birisi ağır antrenman yapan sporcular için diğeri ise sedanter bireyler içindir. Ağır antrenman yapan birisi mutlaka set aralarında küçük yudumlarla fakat bol miktarda su tüketmelidir. Eğer aşırı terleme varsa ve su kanarak içilirse mide bulantısı baş gösterir. Sedanter bireyler ise farklı egzersizler arasında durup dinlenerek su içebilirler. Bu kişilerin her set arasında su içmesine gerek yoktur. Zaten bu durum onlarda uyku hissiyatı meydana getirebilir. Bununla beraber için antrenmanda kullanılan su içerisine bir tutam kaya tuzu atmak çok faydalıdır. Herhangi bir tansiyon düşmesine karşı çok etkilidir. Sporun yapılıp ardından yemek yenilmesine kadar elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Spor Kıyafetinizi İyi Ve Kaliteli Seçin

Spor yaparken en önemli konulardan birisi de alt ve üst giyimdir. Eğer kaliteli ve spora yatkın olmayan giysiler kullanılırsa istenmeyen sonuçlar doğabilir. Bunlardan en önemlisi giyilen tişört ve atletlerin pamuktan yapılmış olmasıdır. Çünkü spor salonlarında hem fazla terler hem de havalandırmanın sağladığı hızlı hava akımına maruz kalırsınız. Buradan nefes alabilen fakat sentetik olmayan kumaşlar önem kazanır. Pamuk hem teri emer hem de vücuda geri bırakmaz. Bilinenin aksine sentetik kumaşlar vücudun ısı dengesini altüst eder. Özellikle naylon iplikten üretilmiş kumaşlardan uzak durmalıdır. Alt giyimde ise esneklik önemlidir. Burada şort veya tayt tercih edilebilir. Tayt alırken havalı ve gösterişli olanlar yerine sade ve esneklik sağlayanlar alınmalıdır. Şortlar ise ne çok bol ne de dar olmamalıdır. Aksine bacağı hafif saracak kadar olması yeterlidir. Bu durum özellikle bacak antrenmanlarında ne derece önemli olduğunu kişiye hissettirir. Burada da yine elastik olsun diye kullanılan sentetik kumaşlardan uzak durulmalıdır. Bunlar bacakları ve kalfları aşırı ısındırır. Bu da doğal olarak anabolik hormonların salınımını olumsuz etkiler. Oysa vücut üzerinden salınan testosteron hormonunun büyük bir kısmı bu bölgeden olur. Eğer bu engellenirse uzun süreç içerisinde vücuda zarar verir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)