Spor Yaparken Antrenman Ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hedeflenen amaç doğrultusunda spor yaparken beraberinde iyi bir planlama da gerekir. Her ne kadar normal bir birey olarak spor yapılsa da bazı ufak tüyolar epey yüksek verim alınmasını sağlar. Profesyonel olarak spor yapan insanlar için çok katı antrenman ve beslenme programları uygulanır. Fakat günlük hayat içerisinde bir alışkanlık olarak spor yapanlar için bu kadar katı olmaya gerek yoktur. Aksine dengeli bir yaklaşım sergilenmelidir. Bu sayede çok iyi sonuçlar alınabilir.
Spor Yaparken Antrenman Ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Basit Ve Temel Egzersizleri Kullanmalı

Gerek spor salonlarında gerek ise açık havada imkan bulunan serbest alanlarda birçok farklı hareket seçeneği vardır. Ağırlıklar, makineler ve vücut ağırlığı düşünüldüğünde baya geniş imkanlar vardır. Burada önemli olan çok fazla hareket yapmak yerine birden fazla kas ve eklem grubunu aynı anda çalıştıran egzersizleri tercih etmektir. Örneğin izole olarak makinede sırt çalışmak yerine mümkünse barfiks çekmek çok daha büyük fayda sağlar. Çünkü aynı anda merkez bölgesi yani karın, bel ve kalça kısmı da aktif olarak çalışır. Bu ve bunun gibi birden çok bölgeyi çalıştıran hareketler hem daha fazla yağ yakmayı sağlar hem de vücudu güçlendirir. Başlangıç seviyesinde olan kişiler için durum tam tersidir. Bu bireyler daha çok makineler ve düşük ağırlıklarla çalışarak kasları ısındırmalıdır. Bu sayede kasları aktif olarak kullanmayı öğrenirler.

Antrenman içerisinde mutlaka vücut ağırlığı egzersizleri olmalıdır. Aksi taktirde vücudun koordinasyonu ciddi derecede zarar görebilir. Dolayısıyla yapılan spor, günlük hayat içerisinde fayda vermeyebilir. Oysa spor yapan bireylerin zamanla daha enerjik ve vücut direnci yüksek olması gerekir. Bir diğer önemli konu ise koşu, bisiklet sürme ve yürüyüş gibi basit görünen egzersizlerin de normal antrenman programına ek olarak yapılması gerektiğidir. Çünkü insan omurgasının ve aynı zamanda iç organlarının sağlığı için bunlar olmazsa olmazlar arasındadır. Üstelik ilerleyen yaşlarda buna devam etmenin faydası görülür. Hem beden hem de zihin dirençli ve rahat olur.

Abartı Beslenme Çeşitlerinden Uzak Durulmalı

Hangi spor ile uğraşılırsa uğraşılsın mutlaka bir beslenme planı hazırlanır. Bu olmazsa iyi sonuçlar almak bir yana dursun ilerleme dahi sağlanamaz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Eğer spor yapan birey yıllarca deneyim kazanmış profesyonel bir sporcu değilse geçici diyetlerden ve benzer planlardan uzak durmalıdır. Çünkü asıl önemli olan beslenme planının sadece sağlıklı olması değildir. En önemli ve en temel şart beslenme programının sürdürülebilir olmasıdır.

İşte bu nedenle hedeflerle beraber günlük hayatın şartları da değerlendirilmelidir. Örneğin sürekli sebzeyle beslenmek veya tatlı yemekten uzak durmak ömür boyun sürdürülmesi epey güç bir durumdur. Bu da doğal olarak hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorgunluk hissettirebilir. Oysa herhangi bir besine düşman muamelesi yapmadan doğru zamanda ve doğru miktarda tüketmek gerekir.

Doğru Zamanlama İle İdeal Seçimler Yapılmalı

Beslenme için iki ayrım vardır. Bunlar makro ve mikro gıdalardan oluşur. Makro gıdalar protein, karbonhidrat ve yağ olmak üzere üç gruptur. Mikro gıdalar ise vitaminler, mineraller ve enzimlerdir. Genel olarak mikro gıdalar için koyu yeşil yapraklı ve mevsime uygun çiğ sebzelerle salata hazırlamak ve çeşitli taze meyveleri kullanmak yeterlidir. Makro gıdalar için ise her konuda ayrı bir şart bulunur. Genel olarak bahsetmek gerekirse mutlaka temiz diye tabir edilen glisemik endeksi düşük karbonhidrat kaynakları en iyisidir. Bunlar için basmati pirinç, siyah pirinç, siyez bulguru ve karabuğday en faydalı olanlarıdır. Hem genetik yapıları değişmediğinden hem de doğal üretim yapıldığından besin değerleri çok yüksektir. Protein kaynakları arasında en iyisi ise yağ oranı az kırmızı et ve yumurtadır. Ayrıca omega 3 açısından zengin olan balıklar da haftada birkaç kez tüketilmelidir.

Bir diğer çok tercih edilen protein kaynağı ise tavuk etidir. Özellikle de tavuk göğsü neredeyse yağsız olması nedeniyle sporcular için idealdir. Yağ kaynakları için seçenekler ikiye ayrılır. Birinci seçenek soğuk sıkım sızma zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlardır. İkinci seçenek ise kuruyemişlerdir. Çünkü kuruyemişler protein ve yağ bakımından çok zengindir. Ayrıca yüksek kaloriye sahip olduklarından enerji ihtiyacını karşılamada en kolay seçenektir. Burada dikkat edilmesi gereken ise kavrulmuş olanlar yerine çiğ olanları tercih etmektir. Çünkü sağlıklı ve faydalı olan yağ asitleri bir miktar ısı görünce zararlı hale gelebilmektedir. Bunun sonucunda da alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Sonuç olarak mutlaka işlenmemiş olanlar tercih edilmeli ve taze olarak tüketilmelidir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)