Siyah Nokta Maskeleri

Siyah noktalar için kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerle, evde kendi yöntemlerinizle hazırlayabileceğiniz karışımlar elde etmeniz münkün. Hem de doğal olmaları sebebiyle, cildinizi tahriş etmeyen ve kimyasal alerji riski düşük uygulamalar bunlar.
Siyah Nokta Maskeleri

Şimdi bu tek başına kullanılabilecek malzemeler ve karışımlar neler, gelin birlikte bakalım:

Buhar banyosu

Bu uygulama gerek tek başına gösterdiği etki, gerekse maske öncesi gözenekleri açma ve yumuşatma etkisiyle siyah noktaların en basit fakat etkili düşmanı konumunda. Cildin buharı iyice emmesi için başınıza bir havlu kapatarak 30 santimden fazla yaklaşmamak kaydıyla sıcak su dolu temiz bir kaba eğilin. Yaklaşık 10 dakika işlemi sürdürüp ılık suyla durulayabilirsiniz.

Limon suyu

Siyah noktalar yağın ve ölü derinin cilt gözeneklerinde birikmesidir demiştik, ciltteki açık gözeneklerin biraz daralmasının doğal sonucu olarak siyah noktalarınız da azalacaktır. Yaz mevsiminde çok fazla önermemekle birlikte ciltteki gözenekleri daraltmanın en basit yollarından biri limon suyudur. Limon suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize narince sürün ve 20 dakika sonra ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı çok sık yapmamanız gerektiğini de belirtelim. Haftada bir kez ve su ya da gül suyuyla incelterek yapacağınız uygulama sizi olası tahriş ve yan etkilerden koruyacaktır.

Kil

Cilt için pek çok faydası olan geleneksel bir yöntem kil maskesi. Bu faydalardan biri de hem topaklı bir yapıya sahip olmasıyla gözeneklerde yarattığı peeling etkisi, hem de içerdiği birbirinden zengin minerallerle cildi besleyip pürüzsüzleştirmesi. Kil kan dolaşımını da hızlandırarak hem cilt canlılığı sağlıyor, hem de cildin kendine özgü kir atma mekanizmasını harekete geçiriyor ve yağlanmayı önlüyor. 1 yemek kaşığı kili, kaynayıp soğutarak sterilize ettiğiniz su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Tüm yüzünüze uygulayabileceğiniz faydalı bir maske olduğunu tekrar belirtelim. 10-25 dakika arası bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve yağsız bir nemlendiriciyle nemlendirin.

Yeşil çay

Sivilce ve siyah noktanın en etkili önleyicilerinden biri yeşil çaydır. Yeşil çayın yağ yakıcı özelliğini bilmeyen kalmamıştır. İşte bu yağ parçalayıcı özellik cildinizi de akne ve siyah noktalardan arındırıyor. Sabah içmek üzere demlediğiniz yeşil çaydan bir iki yudumu siyah noktalarınız için ayırmak ve bir pamuk yardımıyla cilde uygulamak yeterli.

Karbonat

Granüllü yapısı ile peeling görevi gören bir diğer kahramanımız da karbonat. Maden suyu içerdiği minerallerle karbonatı destekleyici etki gösterecektir, bu yüzden maden suyuyla karıştırıp macun kıvamına getirilerek uygulanmalı ve bir kaç dakika bekletip ılık suyla durulanmalı. Haftada bir iki kez uygulanması ideal bir maske.

Şeker

İşte bir diğer peeling etkili, her evde kolaylıkla bulunabilecek ürün daha; şeker. Beyaz ya da esmer fark etmeksizin yeteri kadar şekeri bir miktar jojoba yağı ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırıp cilde uyguluyoruz ve duruluyoruz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi öncelikle cildinizin Ph düzeyini dengelemesi açısından çok önemli bir ürün ve çok güçlü bir temizleyici. Suyla seyrelttiğiniz bir miktar sirke ile cildinize günlük temizlik bakımı uygulamanın size gözle görülür geri dönüşleri olacağından emin olabilirsiniz.

Yulaf

Yulaf cilt yağını emen benzersiz bir gıda olarak cilt için eşsiz faydalar sağlar. Ölü hücreleri arındırdığı gibi cilt tahrişlerini tedavi edici ve cildi temizleyici özelliği vardır. Temiz suyla pişirdiğiniz yulafı cilde temas edebilecek ılıklığa gelene kadar bekletin ve ardından uygulayın, en fazla 20 dakika bekletip durulayın.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)