Sıkça Yapılan 12 Cilt Bakım Hatası

Makyajla Uyumak, Güneş Koruyucu Kullanmamak, Yüze Dokunmak, Cildi Doğru Temizlememek, Fazla Peeling Yapmak, Zamanlamayı Yanlış Yapmak, Dekolte Bölgesini Es Geçmek, Son Kullanma Tarihlerine Dikkat Etmemek vs.
Sıkça Yapılan 12 Cilt Bakım Hatası

Makyajla Uyumak

Günün yorgunluğundan dolayı yapılan üşengeçlikten kaynaklanan ve cildinize zarar veren hataların başında gelen madde, makyajı temizlemeden uyumaktır. Yüzde birkaç saat durması gereken makyajı tüm gün ciltte bırakmak, cildin erken yaşlanma belirtileri vermesinden tutun da siyah noktalara kadar birçok cilt sorununa sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple eve adım atar atmaz yapacağınız ilk işlerden birisi makyajınızı temizlemek olmalı.

Güneş Koruyucu Kullanmamak

Yazın gölgede otursanız dahi güneşteki UV ışınları cildinize etki etmekte. UV ışınları da cildinizi yıpratan düşmanlardan biri olduğu için mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gerekmekte.

Yüze Dokunmak

Özellikle pandemi döneminde anladık ki, dışarıya çıktıktan sonra elimizi yüzümüze götürmememiz gerekmekte. Aksi taktirde dışarıda tuttuğumuz kapı kollarından tutun da toplu taşımalarda dokunduğumuz yerlere kadar her yerden bulaşan bakteri ve mikroplar elimizden yüzümüze bulaşmakta. Bu durum da sadece bizim hasta olmamıza değil, aynı zamanda akne ve doku eşitsizliği gibi belli başlı cilt problemlerine sebebiyet vermekte.

Cildi Doğru Temizlememek

Cildinizi sabah uyanınca temizlememek ya da günün sonunda eve geldiğinizde cildinizi kir ve makyajdan doğru şekilde arındırmamak da akne ve siyah nokta gibi birçok cilt problemine yol açmakta. Cilt yapınıza en uygun temizleme ürünlerini seçmeniz bu noktada önem arz etmekte.

Fazla Peeling Yapmak

Peeling yapmak cildinizi ölü derilerden ve kir, bakterilerden arındırmak için oldukça önemli. Fakat aşındırıcı seviyeye gelecek kadar peeling uygulaması yapmak cildinize zarar verebilir ve cildinizde hassasiyete ve kızarıklığa neden olabilir. Bu sebepten dolayı peeling uygulamanızı haftada 1 ya da 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Zamanlamayı Yanlış Yapmak

Cilt bakımı yaparken neyi ne zaman ve hangi sıklıkla uygulamanıza dikkat etmeniz gerekmekte. Hem uygulama arasında hem de bakım rutini sonrasında cildinize zaman tanımanız gerekiyor.

Dekolte Bölgesini Es Geçmek

Cilt bakımınızı yaparken sadece yüzünüze yapıp bırakmamalısınız. Özellikle boyun ve dekolte bölgesi tıpkı yüz gibi dış etkenlere maruz kalan ve ciltteki yaşlanma belirtilerinin en önce ortaya çıktığı bölgelerden. Bundan dolayı boyun ve dekolte bölgenizi de cilt bakım rutininize eklemeniz gerekmekte.

Son Kullanma Tarihlerine Dikkat Etmemek

Tıpkı tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde dikkat ettiğimiz gibi, bakım ve makyaj ürünlerimizde de son kullanma tarihlerine uygun olarak kullanmamız gerekiyor. Her cilt ürününün üzerinde kaç ay ya da yıl boyunca kullanabileceğimiz ufak da olsa yer almakta. Bu tarihten sonra ürünün tazeliği yitip yapısı bozulabilir ve hatta cildinize zarar verebilir.

Cilt Tipine ve Problemine Uygun Ürünü Kullanmamak

Öncelikle cilt tipinizi ve cildinizin problemlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Sonrasında ise cildinizin tipine ve varsa cilt problemlerinize uygun olarak bakım ürünlerini seçmeniz gerekmekte. Bazı ürünler tüm cilt tipleri için uygunken bazıları sadece yağlı, kuru ya da karma ciltler için olmakta ya da akne ve siyah noktalar için üretilmektedir. Bunun yanı sıra, ürünü seçerken cildinizi matlaştırmak mı, sıkılaştırmak mı, yoksa doku eşitlemek veya cildinizi canlandırmak mı istediğinize karar vermelisiniz. Sonuç olarak, çok fazla seçenek bulunmakta ve cildinize ve isteklerinize uygun olan ürünleri bulup kullanmanız gerekmekte.

Sıralamaya Uymamak

Evet, her cilt bakım ürününün bir kullanım sırası bulunmakta ve bu sıra karıştığı vakit, bir formül önceki kullandığınız formülün etkilerini ortadan kaldırabiliyor. Bütün ürünler sizin bakım rutininizde bulunmasa da genel sıralama şu şekilde olmaktadır: temizleyiciler; tonik, esans ve boosterlar; besleyici serumlar ya da iyileştirici, tedavi edici ürünler; bakım yağları; nemlendiriciler.

Yağlı Cildi Nemlendirmemek

Cildinizin yağlı olması onun neme ihtiyaç duymadığı anlamına gelmemekte. Gözeneklerinizden ve parlak bir cilt yapısından şikayetçi olsanız dahi cildinizin nem ihtiyacını karşılamanız gerekmekte. Yağlı cildinizi nemlendirme aşamasında ise dikkat etmeniz gereken nokta ise kullanacağınız ürünlerin hafif dokulu, yağsız ve su bazlı formüllerden seçmek olacaktır.

Fazla Ürün Kullanmak

Bir ürünü cildinize uygularken ürünün miktarını fazla tutmak o formülden fazla verim almanızı sağlamayacaktır. Aksine hem boşuna ürün harcamış olacaksanız hem de cildinize fazlaca yüklenmiş olacaksınız. Bu sebeple, nemlendirici ürünlerini göz çevresi için pirinç tanesi kadar, yüz için ise bezelye tanesi kadar kullanmanız yeterli olacaktır. Temizleyici ürünler ve maskeler için ise ölçü üzüm tanesi büyüklüğünde olmalı.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)