Sarılık Nasıl Beslenmeli?

Sarılık, yeni doğan bebeklerde çok sık görülen bir hastalık olmasının yanı sıra yetişkinlerde de görülen bir sağlık problemidir. Sarılık hastalığı cildin, göz beyazlarının ve mukoza zarlarının sarı renkte görülmesi ile başlayan bir hastalıktır.
Sarılık Nasıl Beslenmeli?

Vücut içerisindeki billirubin maddesinin aşırı üretilmesi sonucu oluşur. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerindeki parçalanma nedeniyle oluşur. Billirubin maddesinin karaciğerden safra aracılığıyla bağırsaklara atılırken problem meydana gelir. Bunun sonucunda ise deri ve mukozalar sarı renkte görülür. Sarılık çeşitli hastalığın oluşma sürecinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sarılık hayati tehdit eden bir hastalık olmamasının yanı sıra önemli hastalıkların oluşmasını sürecinde meydana gelen bir hastalıktır.

Sarılığın Ortaya Çıkmasına Neden Olan Hastalıklar

Hepatit A, B ve C gibi virüslere bağlı olan hastalıklar sarılığın oluşmasına neden olabilir. Bağışıklık sistemindeki dengesizlikler nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar sarılığı tetikleyebilir. Nadir olan genetik rahatsızlıklar, bazı ilaçlar, alkol kullanımı, safra kesesi inflamasyonu, safra kesesinde meydana gelen taşlar, safra kesesinde görülen kanserler, pankreastaki tümörler, karaciğerde görülen gibi hastalıklar sarılık hastalığının oluşmasında önemli faktörlerdir.

Sarılıkta Görülen Belirtiler

Sarılık belirtileri bireyden bireye farklılık gösterebilir. Bu faktörler arasında cinsiyet, yaş ve sağlık durumu sayılabilir. Sarılık hastalığında görülen en önemli belirti göz beyazında ve cilt üzerinde fark edilen sarı renktir. Deride kaşıntı da meydana gelir. Kişinin idrarı koyudur ve dışkısı açık renklidir. Yorgunluk ve halsizlik görülür. Kişide mide bulantıları ve kusma olur. Gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar. İştah kaybı vardır. Nedensiz titremeler oluşur. Bununla birlikte kilo kaybı da gerçekleşir. Karın ağrısı şikâyeti oluşur. Nedeni bilinmeyen ateş ortaya çıkar. Bu nedenle hasta olan kişinin ateşinin ölçülmesine dikkat edilmelidir. Bu belirtiler fark edildiğinde doktora gidilmelidir.

Sarılık Tedavisinin Yapılması

Doktor tarafından hastaya gerekli görülen testler yapılır. İlk önce sarılığa neden olan bilirubin seviyesine bakılıp yüksek olan bu değerin düşürülmesi hedeflenir. Yüksek bilirubin değeri beyinde kalıcı olan hasarlara neden olabilir. Bu nedenle bu maddenin vücuttan atılması gerekir. Alttan yatan nedene bağlı olarak sarılığın tedavisi değişiklik gösterir.

Doktorların amacı sarılığa bağlı ortaya çıkan hastalığı iyileştirip sarılığı ortadan kaldırmaktır. Sarılığın nedenine göre antibiyotik tedavilerine başlanır. Eğer sorun enfeksiyonsa antibiyotik kullanılır. Bağışıklık sistemini etkileyen kan hücrelerinde bir sorun varsa antikor içeren özel serumlarla tedavi edilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlar da olabilir. Alkol, karaciğer hasarına neden olduğu için kullanılmamalıdır. Hepatit sebeplerde karaciğerde oluşması mümkün olan hasarın engellenmesi amaçlanır. Sarılık kullanılan bir ilaç nedeniyle ortaya çıkmışsa o ilaç bırakılıp onun yerine alternatif bir ilaca yönelmek gerekmektedir.

Sarılığa İyi Gelen Besinler

Sarılıkta kansızlık meydana geldiği için demir depoları azalmıştır ve bu nedenle de demir depolarının doldurulması gerekir. Bu kansızlığın önlenmesini sağlar. Demir takviyesi sarılığa iyi gelen yöntemlerden biridir. Bu nedenle kişinin demir açsından zengin olan gıdaları tüketmesi tavsiye edilir. Bu gıdalara kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, nohut, kuru fasulye, yumurta örnek verilebilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)