Sara Hastalığı Nasıl Meydana Geli?

Daha çok epilepsi olarak duyduğumuz sara hastalığı, dünyada yaklaşık 65 milyon kişide bulunmaktadır. Bu hastalık kronik bir hastalıktır. Hastalığı ortadan kaldırabilecek kesin bir tedavisi yoktur. Ancak nöbet ile kendini gösteren bu hastalığın nöbet ataklarını kontrol altına alabilecek ilaçlar mevcuttur.
Sara Hastalığı Nasıl Meydana Geli?

Sara hastalığında, beyindeki nöronlarda kontrolsüz ve bir anda olan boşalmalar meydana gelir. Bununla birlikte de hasta olan kişide istem dışı kasılmalar ve bilinç değişiklikleri ortaya çıkar. Sara hastalığı, herhangi bir yaşta kendini gösterebilen bir hastalıktır. Kimi hastalarda çocukluk döneminde gösterirken, kimi hastalarda yaşlılık döneminde ortaya çıkmaktadır.

Sara hastalığına yani epilepsiye yakalanan hastaların bazı mesleklerde iş hayatları da bitmektedir. Sara hastaları; doktorluk veya cerrahlığı, pilotluğu, kaptanlığı, araç şoförlüğünü, dalgıçlığı, yüksek alanlarda çalışmayı gerektiren riskli meslekleri (itfaiyecilik, dağcılık gibi),silah kullanma zorunluluğu olan meslekleri (askerlik, polislik gibi) yapamazlar. Aynı zamanda hangi meslek olursa olsun, sara hastalığına sahip hastaların çalıştıkları iş yerlerine bu durum hakkında bilgi vermelidir. Çalıştığınız yerdeki iş arkadaşlarınıza kadar herkes bu durumu bilmeli. Ortaya çıkan nöbet öncesi belirtileri de mevcuttur. Bu belirtilerin iyi bilinmesi gerekmektedir. İş arkadaşlarınız da dahil olarak çalıştığınız ortamdaki herkes bu belirtileri bilmelidir. Aynı zamanda her insana sara hastası olan birine nöbet esnasında nasıl yardım edilmesi gerektiği öğretilmelidir.

Sara hastalığına (epilepsi) neden olan sebeplerin tamamı bilinmemektedir. Bilinen bazı nedenler şunlardır:

 • Sinirler arasındaki uyarılma ve dinlenme durumların dengesizliği, ortaya bir anda çıkan nöbetlerin sebebi olabilirken;
 • Doğum travmalarının,
 • Kişilerin zor gerçekleşmiş doğum hikayesine sahip olmasının,
 • Geçmişte yaşanmış kaza ya da kazalara bağlı kafa travmalarının,
 • Yüksek ateşli geçirilmiş hastalıklarının,
 • İlerleyen yaşlarda kişilerde görülmesi muhtemel olan vasküler anormalliklerinin,
 • Beyin iltihaplarının,
 • Kafa içindeki iç tümörlerinin,
 • Kan şekerinin çok fazla bir şekilde düşmesinin de sara hastalığına sebep olabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Aynı zamanda kişilerde sara hastalığı nöbetlerinin yaşanmasına karşı yatkınlık durumunu arttıran kriterler de vardır. Bunlar:

 • Beyinde görülen enfeksiyonlar
 • Yaş faktörü
 • Zihin problemleri
 • Çocukluk çağında yaşanan bazı nöbetler
 • Genetik yatkınlık
 • Beyin dokularının hasar alması

Beyinde Görülen Enfeksiyonlar

Sara hastalığına sebep olabilen sağlık problemidir. Beyin dokusunun iltihaplanmasıyla ya da beyin zarının iltihaplanmasıyla gelişen enfeksiyonlardır.

Yaş Faktörü

Sara hastalığının tek bir yaş grubunda görülmediği bilinmektedir. Herhangi bir yaş grubunda görülebilen sara hastalığı, genelde çocukluk döneminde ve 55-60 yaş sonrası kişilerde görülmektedir.

Zihin problemleri

Beyindeki bilişsel işlevlerin kaybıyla ortaya çıkan zihin problemleri (unutkanlık gibi),sara hastalığının ortaya çıkmasına yatkınlık doğurabilir.

Çocukluk Çağında Yaşanan Bazı Nöbetler

Küçük çocukların, sara hastalığı ile ilgili olmayan nöbetler geçirdiği görülmektedir. Bu nöbetler genelde yüksek ateşli hastalıklar sonucunda ortaya çıkmaktadır ve yaş ilerledikçe kaybolabilmektedir. Bazı çocuklarda nöbetlerin sonu sara hastalığına sürüklenmektedir.

Genetik Yatkınlık

Birçok hastalıkta bulunan genetik yatkınlık faktörü, sara hastalığını da etkilemektedir. Eğer yakın akrabalarda sara hastalığı öyküsü varsa, kişilerde hastalık yatkınlığı olmaktadır. Özellikle anne ya da babaların sara hastalığı öyküsü varsa, çocuklarında tam oran olmasa da %5’lik bir oranda yatkınlık olduğu bilinmektedir.

Beyin Dokularının Hasar Alması

Bazı beyin rahatsızlıkları sonucunda meydana gelen inmelerle beyin dokularında hasar oluşturabilir. Bu durum ile birlikte sara hastalığı (epilepsi) gelişebilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)