Sağlıklı Ve Kaliteli Yaşam İçin 7 Altın Kural

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam herkesin hakkıdır. Kaliteli ve sağlıklı yaşamak sandığınız kadar zor ve zahmetli değildir. Kendinize ve sevdiklerinize değer veriyorsanız siz de sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için çabalamalısınız. İnsan kendisi için yapabileceğinin en iyisini yapmalıdır. Sağlık ve yaşam kalitenizi arttırmak zor değildir.
Sağlıklı Ve Kaliteli Yaşam İçin 7 Altın Kural

Günümüzde sağlıklı ve kaliteli yaşamak insanlar tonlarca parayı sarf etmektedir. Sağlıklı ve kaliteli yaşamak sizden zamanınızı ve paranızı götürmesin. Hayatınızda gerçekleştireceğiniz küçük dokunuşlarla hayat şartlarınızı iyileştirebilir yaşamınıza ve sağlığınıza kalite katabilirsiniz. Bunun sadece basit ve uygulanabilirsağlıklı ve kaliteli yaşam için 7 altın kuralı bulunmaktadır. Bu kuralları şimdi sizlere açıklayalım.

İyi Ve Kaliteli Beslenmek Yaşam Standartlarınızı Arttırır

Aslında yediğiniz şeyler sizin kim olduğunuzu belirler. Yediğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Abur cubur ürünlerden oldukça uzak durun. Yağlı ve içerisinde ne olduğunu bilmediğiniz nasıl üretildiğinden haberiniz olmayan yiyeceklerden uzak durun. Özellikle işlenmiş paket ürünlerden kendinizi uzaklaştırmaya çalışın. Reklamlarda gördüğünüz tanıtılan her abur cubur ürünü denemeyin. .

Mevsiminin dışında yetiştirilmiş şeyler yemekten kaçının. Olabildiğince mevsimi olan taze sebze meyve tüketin. Eğer atıştırmalıklardan uzak kalamıyorsanız şeker dengenizin de sağlanması için kuru meyve çeşitleri ya da ceviz badem gibi yararlı besinler tüketin. İçtiğiniz içecekler önemlidir. Bol bol su tüketin. İçeceklerinizin içinde şeker oranının çok olmamasına dikkat edin. Özellikle de doğal şeker barındıranlarını tercih edin. Hatta mümkünse kendinize doğal şeker barındıran meyvelerden komposto yapın. .

Beslenme Sıklığınızı Doğru Belirleyin

Ne yediğiniz kadar hangi aralıklarla yediğinizde önemlidir. Günde mutlaka üç öğün yemek yiyin. Bunun yanında ara öğünlerin mutlaka olsun. Ara öğünlerinizde protein ve kalsiyum içeren besinler tercih edin. Sağlıklı kuru yemişler, taze meyvelerin kuruları ve yoğurt yemeye özen gösterin. Zaten süt ve süt ürünlerini tüketmeniz sizler için faydalı olacaktır. Acıkmadıkça kendinize yemek yemek için bahaneler aramayın. .

Egzersiz Yapmak Size İyi Gelecek

Egzersiz yapmanın ruhunuzdaki ve bedeninizde iyileştirici gücünden faydalanın. Egzersiz yapmak yaşam kalitenizi arttıracak ve sizi daha düzenli daha iyi düşünen daha doğru kararlar veren dinamik bir insan haline getirecektir. Bol bol yürüyüş yapın. Eğer yapabiliyorsanız yürüyüşlerinizi temiz hava alarak yapın. .

Bunun yanında nefes egzersizleri yaparak olumsuz düşüncelerinizden arınabilirsiniz ve odaklanmak istediğiniz meselelere kolayca odaklanabilirsiniz. Egzersizlerinizi zamanınız dâhilinde kısa sürelerde ve hafif olarak da yapabilirsiniz ama önemli olan bunu bir alışkanlığınız haline getirmeniz ve düzenli olarak her gün yapmanız önemlidir. Böylelikle sağlığınızın ve yaşamınızın kalitesi de oldukça artacaktır. Kendi hayatınızda yapacağınız değişiklikler sizi de değiştirecek ve sizde kendinizdeki değişimlerden oldukça memnun kalacaksınız. .

Stresin Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin!

Duygusal durumumuz hemen hemen bütün vücudumuz üzerinde etkilidir. Zihnimizin ve bedenimizin üzerinde stres olması bize baskı yapar. Bununla birlikte sağlıklı düşünemeyiz ve sağlıklı davranamayız. Bu da hem sağlığımızla ilgili her problemi tetiklerken yaşam kalitemizi de düşürür. Kendinizi her an stres altında hissederseniz stresle birlikte gelen sağlık problemleriniz başlar. .

Sağlığımız ve yaşam kalitemiz adına hayatımızda stresleri yönetmeyi bilmeliyiz. İşimiz, okulumuz hatta bazen evimizde bile stressiz bir yaşam düşünmemiz olanaksızdır. Bu yüzden yapmamız gereken de sağlımız ve yaşam kalitemiz için yaşadığımız stresleri bunların önüne geçirmemek ve stresimizi kontrol etmeyi öğrenmemiz gerekir. .

D Vitamini Depolayın

Bütün vitaminler bizim için oldukça önemlidir. Ama d vitamini sizin ölüm riskinizi azaltır. D vitamini eksikliğinizi sürekli kontrol etmelisiniz. D vitaminin eksikliği ve bununla birlikte genel olarak vitamin eksiklikleri size sancılı sağlık problemleri yaşatacaktır. Kaliteli yaşamak istiyorsanız sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz ve vitamin değerlerinizi sürekli ölçtürmelisiniz ve eksildikleri zaman takviye edebilmelisiniz. D vitamini sizler için en iyi kanser savaşçısıdır unutmayınız. .

Vücudunuzu Uykudan Mahrum Etmeyin!

Uyumak bizi günlük yaşantımızın yorgunluklarından arındırır. Uyurken dinleniriz. Uyuduğumuz zaman bütün yorgunluklarımızdan ve düşüncelerimizden arınırız. Bu nedenle uyku düzenimize oldukça dikkat etmeliyiz. Pek çok sağlık sorunun başında uykusuzluk problemleri gelir. Bunun için sağlık kalitemizi yükselmek istiyorsak uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. .

Geç saatlere kadar oturmamalıyız. Vücudumuzun ihtiyacı olduğu saatlerde uykuda olmalıyız. Uykusuzluk fiziksel ve psikolojik sorunları da beraberinde getireceği için yaşam kalitemizi düşürür. .

Olumsuz Düşünceye Sahip Olan İnsanlardan Arının!

Yaşam kalitemizi arttırmanın bir yolu da olumlu düşünmek ve pozitif yaşamaktır. Sizi bunlardan alıkoyan kim varsa hepsinden uzaklaşın. Sürekli olumsuz düşünen ve olumsuzluklardan bahseden insanları çevrenizden uzak tutun. İnsanların dertlerini dinlemeyin. Arkadaşınız, dostunuz akrabanız kim varsa size olumsuzlukları empoze eden hepsinden uzak durun. .

Sizi cesaretlendiren her koşulda arkanızda olan ve sizi asla kıskanmayan insanlar olsun çevrenizde. Pozitif düşünceleriyle ve tutumlarıyla hayatınıza renk katacak dostlarınız olsun hayatınızda. Olumlu düşünmek ve olumlu tutumlar, davranışlarda bulunmak hem sağlığınız açısından çok önemlidir. Hem de bu durum yaşam kalitenizi yükseltecektir. .

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)