Sağlıklı Diyet Listesi

Sağlıklı diyet listesi başlıklı yazımızda sizlere sağlıklı diyet listesi nasıl hazırlanmalı, sağlıklı zayıflama diyet listesi nasıl uygulanmalıdır, sağlıklı zayıflama diyet listesinde hangi besinlerin yer alması gerekir hakkında bilgileri paylaşacağım.
Sağlıklı Diyet Listesi

Teknolojinin gelişmesi ile beraber artış gösteren hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite ve aşırı kiloya yol açmaktadır.

Sağlıklı Diyet Listesi

Şeker hastalığı, mide, yüksek kolesterol ve bağırsak hastalıkları, böbrek hastalıkları kalp damar hastalıkları, insülin direnci ve tiroid bozuklukları gibi metabolik hastalıkların temelini meydana getiren şişmanlık, tedavi altına alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanan nedenler doğurabilir.

Şişmanlığın tedavisinde en etkili yöntem kişiye özel diyet programı ve uygun fiziksel aktivite hazırlanmalıdır. Düzensiz beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini amaçlayan ve kişinin hayat tarzını değiştirmeye yönelik hazırlanmış olan sağlıklı diyet listesi ile kilo sorununu çözmek çok daha kolay ve kalıcı olabilmektedir. 

Sağlıklı diyet listesi nasıl hazırlanmalı?

Kilo vermeyi amaçlayan beslenme programında bulunan besinlerin dengeli ve yeterli olması büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir diyet listesinin protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi vücut yapı taşlarını meydana getiren besin gruplarının tamamını içermesi ve vücudun ihtiyacı olan kaloriyi sağlaması gerekir.

En önemlisi de hazırlanmış olan diyet listesinin esnek olmasıdır. Listenin tek bir besine bağlı kalmadan çeşitlendirilebilmesi, diyetin sıkıcılığını önleyerek devamlılığını sağlar. Kilo vermeye karar veren kişinin yaşı, cinsiyeti, maddi durumu, beslenme alışkanlıkları, çalışma koşulları gibi unsurlar göz önüne alınarak hazırlanan diyet listesi, hedeflenen kiloya ulaşmayı daha kolay bir hale getirir.

Listede bulunan yemeklerin pratik ve kolay hazırlanabilir olması, kişinin damak zevkine hitap etmesi ve ulaşılabilir olması diyetin uygulanabilirliği bakımından da büyük bir öneme sahiptir. Çeşitlilik ve dengenin önemli olduğu sağlıklı zayıflama programlarında ihtiyaç duyulan kalori için tercih edilen besin grupları haftanın belli günlerine yayılarak tüketilebilir.

Sağlıklı zayıflama diyet listesi nasıl uygulanmalıdır?

Vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı karşılanmadığında veya başka bir deyişle düşük kalorili bir diyet programı uygulandığında vücut bu diyete uyum sağlayarak kıtlık duygusuna kapılabilir. Vücut, metabolizma hızını düşürerek daha az enerji tüketmeye başlar.

Bu durum, diyet bırakıldıktan sonra kısa bir süre içinde verilen kilonun kat kat fazlasıyla geri alınmasına neden olur. Sağlıklı bir zayıflama programı ile kalıcı kilo verme işlemi sağlanabilir. Yaşam tarzında değişikliklere odaklı hazırlanmış olan beslenme programları sağlıklı ve dengeli beslenmenin öğrenilmesine yardımcı olur ve yaşam boyu fiziksel aktivite programı uygulanmasına destek verir.

Zayıflama listesi içeriğinde bulunan porsiyon miktarları büyük bir öneme sahiptir. Diyetinizi uygularken iştahınızın ve kan şekerinizin kontrolü için sıklıkla ve azar azar öğünler hazırlayın.

Aynı saatler içerisinde yemek yiyerek vücudunuzun metabolik saatini düzene sokarak belirli saatlerde insülin salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde metabolizma hızınız da artmış olur.

Sağlıklı zayıflama diyet listesinde hangi besinlerin yer alması gerekir?

Diyet yemekleri denildiği zaman akla ilk gelen tuzsuz, yağsız ve lezzetsiz yemekler olur. Oysa yağlar vücut için elzem asitler içermektedir. Sinir sisteminin ve hormonların düzenli bir şekilde çalışmasında etkin olan yağlar, yağda eriyen vitaminler için de çok önemlidir.

Vücudun ısı dengesinin korunmasında büyük bir role sahip olan yağlar, midenin geç boşalmasına da yardım ederek açlık duygusunu geciktirir. Bu nedenle zayıflamak için diyet listesi yaparken yağsız değil, az yağlı yemekler tüketilmesi gerekir. Yağ çeşidi olarak da ayçiçek yağı, zeytinyağı ve avokado yağı gibi yağlar tüketilmesi olası hücre zarlarının daha iyi korunmasına yardımcı olur.

Yüksek lif barındıran tahıllar, kinoa, kepekli makarna, kepekli pirinç, bulgur gibi karbonhidratlar diyet programınızda mutlaka yer alması gerekir.  Kan şekerinin dengelenmesinde oldukça büyük bir role sahip olan süt, kefir, yoğurt gibi besinler de sağlıklı bir diyetin vazgeçilmez halkalarıdır.

Yüksek vitamin ve mineral içeriklerine sahip sebze ve meyveler içermiş oldukları antioksidan bileşenler sebebiyle beslenme programlarında mutlaka yer alması gerekir. Yüksek protein içeriği bulunan et, yumurta, tavuk, balık ve kuru baklagiller ise hem kasların korunmasına destek olur hem de geç sindirilmesinden dolayı uzun süre tokluk hissi yaratır.

Tüm bu besin gruplarının dengeli ve yeterli alınmasını sağlayan zayıflama programı ile yağ yakma oranınız daha hızlı ve kilo vermeniz daha kalıcı bir hal alır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)