• Anasayfa
  • Moda
  • Sağlıklı Çorap Nedir? Sağlıklı Çorap Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Çorap Nedir? Sağlıklı Çorap Nasıl Olmalı?

Sağlıklı çorap, su toplamayan, kuru ayaklar ve çıplak ayakla yorulan deriyi korumak için bir savunma mekanizması olarak kullanılır.
Sağlıklı Çorap Nedir? Sağlıklı Çorap Nasıl Olmalı?

Sağlıklı çorap giymek ayaklar için en önemli kriterlerden biridir. Ayaklar insan vücudunda kuşkusuz en çok kullanılan bölümlerden biri. Gün içerisinde saatlerce ayakkabı içerisinde kalan ayaklarımız için çorap giyeriz. Sağlıklı çorap kullanımının asıl amacı ayaklarımızı başta ayakkabı olmak üzere diğer dış etmenlerden korumaktır. Bir diğer deyişle çoraplar kuru, su toplamayan ayaklar ve çıplak ayakla yorulan deriyi korumak için bir savunma mekanizmamızdır. Soğuktan korunmak, ayaklarımızın tahriş olmasını önlemek gibi birçok gereksinimi vardır sağlıklı çorap giymenin. Fakat unutmamak gerekir ki ayaklarımızı çoraplardan korumak da ayaklarımızın sağlığı açısından önemli bir noktadır. Yani ayağımız için kaliteli, ayağımıza uygun sağlıklı çoraplar kullanmalıyız. Sağlıklı çorap satın almak istediğimizde ise karşımıza çeşit çeşit ve yıllar geçse de devamlı modaolan kumaş seçenekleri çıkıyor.

Bambu İpliğinden Üretilmiş Çoraplar

Bambu ipliğinden üretilen çoraplar kuşkusuz en sağlıklı çoraplardan biridir. Bambu iplikleri doğal yapısı gereği çok yumuşak bir iplik türüdür. Tekstil ürünü haline getirildiğinde ışıltılı bir görünüm alan bambu ipliği, ultraviyole ışınlarını kırmasıyla biliniyor yani anti bakteriyel özellik taşıyor. Bu da ayakların çeşitli alerjilere karşı savunmasını sağlıyor. Konfor ve sağlık açısından çok memnun bırakan bambu iplikli çoraplar, hava geçirgenliği sağlayarak teninizin nefes almasına yardımcı oluyor. Böylece bambu iplikleri işlendiğinde yaz kış kullanabileceğiniz sağlıklı bir çorap çeşidi haline geliyor.

Merinos Yününden Üretilmiş Çoraplar

Merinos yününden yapılan çorapların en önemli özelliği kullanmaya alışık olduğumuz ve bir o kadar da şikâyetçi olduğumuz kaşındıran çorapların aksine asla kaşındırmaması. Nemi emerek kurutabilen merinos yünü çorapları ayağınıza yastıklama yapar. Ayrıca hava nasıl olursa olsun kullanabilirsiniz.

Yün İpliğinden Üretilmiş Çoraplar

Yün ipliğini bulunduğumuz coğrafya gereksinimleri nedeniyle genel olarak koyun yününden elde edilen bir iplik çeşididir. Bunula birlikte deve ve keçi yününden de elde edilebildiği bilinmektedir. İnceliğinden kalitesini belli eden yünler dairesel örme makinesiyle çorap haline getirilir. Yün lifleri arasına sıkışan hava kütleleri sayesinde yün çoraplar ekstra sıcaklık sağlar böylece ayaklarınızın sağlığını sağlar ve bu nedenle kış aylarının en çok tercih edilenleri arasındadır. Bunlara ek olarak çorap üretimi için elde edilen yünler hayvanlara zarar vermeyecek şekilde kırpılarak elde edilir.

İpek İpliğinden Üretilmiş Çoraplar

İpek özel işlemlerle ve karşılaşabileceğiniz en doğal yöntemlerle üretilen bir ipliktir. İki tür ipek böceğinden elde edilen ipek yumuşak bir dokuya ve parlak bir görünüme sahiptir. İpeğin en önemli özelliği ise çok dayanıklı bir iplik olmasıdır. İpek lifleri doğal dayanıklı yapısıyla ayağınızı sıcak tutar ve kopmaması sayesinde yıllarca kullanılabilir.

Angora İpliğinden Üretilmiş Çoraplar

Angora yünü kırkım adındaki özel bir metot ile Ankara Tavşan’ından elde edilen özel bir yündür. Doğal termal yapıya sahip olan bu yün sayesinde angora yününden yapılan çoraplar ayaklarınızı hep olması gereken sıcaklıkta tutar. Bu çorapların en dikkat çekici özelliği de ıslandığında bile termal özelliğini asla kaybetmez, bu nedenle dağ sporu ile uğraşanlar angora yünlü çorapları tercih eder. Bir diğer özelliği ise ayaklarınızı alerjik vb. durumlara karşı korur.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)