Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak

Günümüzün ortak problemlerinden biride kilo verememektir. Bunun nedenleri bazen vücudumuz ile ilgili olsa da genellikle beslenme hataları sebebiyledir. Sağlıklı kilo vermek, insanlar için bir süre sonra alışkanlık sağlayan bir yöntemdir .Bu nedenle tercih etmesi daha garantilidir.
Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak

Kilo Vermek İçin Neler Yapmamalıyız?

Diyet kelimesi birçok insana bir kaç gün aç gezip sonucunda 1-2 kilo verebilecekleri bir yöntem gibi gelir. Aslında bu şekilde düşünen birçok kişi asla kilo veremez, bunun nedeni bütün gün kalorisi az olsun diye çok az yemek yerler, açlıklarını detox suları, meyve ile kapatmaya çalışırlar. Akşama kadar açlıkla başa çıkabilirler ama akşam olduğunda bütün günün verdiği açlıkla birlikte yemeğe saldırırlar, normalde yiyeceklerinden 2 kat fazla yemek yerler ve sonucunda bütün gün aç kalmaları hiçbir işe yaramamış olur.

Gerçek anlamda kilo vermek isteyenlerin bilmesi gereken şeyler şunlardır; 3 gün diyet yaparak 6 kilo veremezsiniz, bu tarz şeylerde çok aç kalacağınız için yağ yakma ihtimaliniz ve kilo verme ihtimaliniz çok düşüktür. Kendinizi zorla aç bırakmak daha büyük bir açlık patlaması yaratır ve kilo vermek yerine, kilo alırsınız. Sadece yatarak kilo veremezsiniz, spor yapmasanız bile yürümek, hareket etmek zorundasınız.

Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Veririz ?

Aslında sabır ve düzen oluşturduğunuzda, metabolizma durumunuza bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacaksanız telefonunuza yiyeceklerinizin kalorisini hesaplayacağınız bir uygulama indirmenizi öneririm. Sonra internet yardımıyla ortalama kilo alma ve vermek için almanız gereken kalori hesabını yapınız. Günlük olarak örneğin kilonuzu korumanız için 1500 kalori almanız gerekiyorsa, günlük 1000 kalori almak size kilo verdirecektir. En başta indirdiğiniz yiyecek kalori hesaplama uygulaması sayesinde bunun hesabını yapabilirsiniz. Sonrasında ev- iş- okul hareket durumu çok önemli, bütün gün evdeyseniz yatmak size kilo verdirmez. Evin içini dolaşın, ileri geri yürüyün, temizlik yapın...

Yaptığınız her işin kalori yakma değerine bakın, sonuç olarak uyumak bile bize kilo verdiriyor. İş hayatında hep hareket içerisinde iseniz bu sizin için bir avantajdır. Öğrenci iseniz derslerden sonra bahçeye inip 200 adım atıp yukarı çıksanız, merdiven çıkma + yürüme sizin için hareket olacaktır. Hayatınıza hareket kattıktan sonra sıra vücudunuza hareket katmakta. Bazı insanlar kas yapmak ister, bazıları yağ yakmak, bazı insanlarda vücudunu tamamen düzgün bir görüntüye sokmak ister. Bu konuda en önemli şey bölgesel çalışmak ve bir düzen oturtturmaktır. Yağ yakmak isteyen bir insan, yağ yakıcı + kas yapıcı bir programla çalışırsa yaktığı yağlar kasa dönüşür ve vücut şekli bozulmaz. Bu şekilde ilerlerken yemeklerinize de dikkat etmelisiniz, bir koca tabak makarna yememelisiniz mesela.

Sağlıklı ve az kalorili dengeyi yakalamalısınız, örnek bir menü yapacak olursam ; 3 yemek kaşığı makarna, 4 yemek kaşığı yoğurt ve bir kase dolusu limonlanmış yeşillik, içecek olarak ta az tuzlu ayran ya da su. Her öğününüzü iyi değerlendirmelisiniz, mesela sabah 1 adet haşlanmış yumurta yemek size 6 saatlik bir tokluk sağlayacaktır, yanına da kendi gözünüzü boyamak için 2 dilim salam, bir kibrit kutusu boyutunda peynir ve salatalık domates koyabilirsiniz.

Benim size önerim şekeri ve çok kullanıyorsanız unu hayatınızdan çıkarın. Şekeri bıraktıktan sonra bir anda 1- 2 kilo verdiğinizi fark edeceksiniz, çünkü şeker vücudumuzun çabuk yakabildiği bir besin değildir. Şekerli içecekleri azaltmalısınız, şekersiz kolalar bile karbonhidrat açısından fazladır ve istediğiniz şeyi yerken alacağınız karbonhidratı niye kola ile harcayasınız ki? Asla canınızın istediği şeyleri görmezden gelmeyin, canınız hamburger yemek istiyorsa yiyin ama akşam yemeği olarak bir kase dolusu yoğurt tercih edin ve spor yapın.

Sonraki günde günlük rutininizi bozmamaya özen gösterirseniz o hamburger ufak bir kaçamak olarak kalır ama siz yine de yemeden önce kalori değerine bakın, sonuçtan emin olmak için 2-3 ayrı siteye göz atın ve kendinize canım gerçekten istiyor mu? Canım başka Bir şey çekiyor olabilir mi? Diye sorun. Kendinizi sıkmayın ama ipi fazlada gevşetmeyin hedefiniz yağ yakmak olsun kilo vermek değil ve en önemlisi kendinize yüklenmeyin. Sonuçta bir düzen oturtturulunca her şey zamanla hallolur ama kaçan hevesleriniz ve kırılan umudunuz asla geri dönmez. Eğer sağlıklı yaşayıp yine de kilo veremiyorsanız, gidip bir diyetisyene başvurmayı unutmayın.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)