Saçımızı Ne Kadar İyi Tanıyoruz?

Hayatımızda saçlara verdiğimiz önem çok eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Günümüze gelene kadar insanların saçlar üzerindeki tutumu ve güzellik algısı küçük değişimlere uğramıştır. Bugün gelinen son nokta ise gelişmiş teknoloji ve kozmetik dünyasında her türlü saç tipine veya şekline göre oluşan sorunlara çözümlerini çok çabuk ulaştırmaktadır.
Saçımızı Ne Kadar İyi Tanıyoruz?

Saçlarımız aslında ruh halimizi yansıtmaktadır. Çevremizde güzel ve temiz bir algı bırakmak istiyorsak bunu saçlarımızın görüntüsüyle çok rahat elde edebiliriz. Peki saçlarımızı nasıl beslemeliyiz? Her gün bakım yapmak sağlıklı mıdır? Gelin bir bakalım.

SAÇLARIMIZIN NEYE İHTİYACI VAR?

Saçımızın neme ve kendi yağıyla biraz kalmasına ihtiyacı vardır. Her gün yıkayarak temiz olduğu algısı tamamen yanlıştır. Saçınızın bir gün kendi ürettiği yağla kalmasına izin vermelisiniz. Vücudunuz ona uygun şekilde yağ üretmektedir ve her gün yıkadığınızda o yağlanma süresi daha fazla kısalacak ve bu defa iki gün bekletemez hale geleceksiniz. O yüzden en azından evde olduğunuz günler de saçınızın dinlenmesine izin verin. Böylece dolgun, sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak o kadar da zor olmayacaktır. Buna ek olarak kullandığımız şampuanlar ve suyun sıcaklığı bu noktada çok önemlidir. Saçınıza uygun şampuan kullanmak için saçınızın yapısını iyi tanımanız gerekiyor. Saçınızda dökülme varsa buna uygun şampuanları veya bakımları uygulamazsanız maalesef saçınız dökülmeye devam edecektir.

Dalgalı ve hacimli saçların dolgunlaştırıcı şampuanlar kullanması gibi hatalara da düşmemelisiniz. Saçlarınızda kırıklar varsa veya boyamadan dolayı çok yıpranıp incelmişse güçlenmesi için bakım yağlarından destek alabilirsiniz. Argan yağı ve keratin yağının saça ne kadar iyi geldiğini bilmeyenimiz yoktur. Saçlarınıza bu yağ takviyelerini iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Duştan önce tüm saçınıza sürüp bir iki saat bekletip daha sonrasında duşa girebilirsiniz ya da duş sonrası temiz saçlarınıza avucunuza aldığınız iki üç damlayı saç uçlarına gelecek şekilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu iki yöntemde saçınıza iyi gelecektir. Düzenli şekilde saçlarınıza yaptığınız bakımlara saçınız düzeldikten sonra pekte ihtiyaç duymayabilirsiniz ama devam etmeniz tekrar aynı sorunları yaşamanızı engelleyecektir. Saçlarınızın en çok yıpranan kısmı uçlarıysa üç ayda bir kestirerek düzene sokabilir ve kırıklarınızdan daha çabuk kurtulabilirsiniz. Bildiğimiz pek çok saç bakımı ve maskesi bulunmaktadır sizler için en önemlilerini topladım.

Ince telli saç tipine sahip olanlar; ince saç teline sahip insanlar her zaman sönük, çabuk kırılan ve hacimsiz saçları olduğundan bahsederler. Bunu düzeltmek için yapmamız gerekenler ise çok basittir.

 • Ilk olarak hacim veren bir şampuan kullanmalısınız
 • Saç kremi kullanımını en aza indirin.
 • Kuruturken mutlaka saçınıza uygun seçtiğiniz bakım yağını kullanın.
 • Isıtıcı ve şekillendirici alet kullanımını minimuma indirin.
 • Belirli aralıklarla saçınızı kestirin.
 • Duş öncesi sarımsak ve bal maskesi, badem yağı terapisi veya zeytin yapı maskesi yapabilirsiniz. Maskelerden sonra saçınızı iyice duruladığınızdan emin olun.

Kalın telli saç tipine sahip olanlar; kalın saç tipine sahip olanların çokça duyduğumuz şikayetlerinden birisi kabarık ve dağınık olmaları. Kalın saç tipinin yapısının dolgun ve gür durması sebebiyle bu saç tipine sahip olan insanların saçlarını yatıştırmalarına ihtiyaçları vardır.

 • Şampuan sonrası saç kremi mutlaka kullanınız.
 • Saç tarama işleminde kalın dişli tarak kullanınız.
 • Saçınızda kuruluk hissediyorsanız bir iki parmak kestirip ölmüş saç uçlarından kurtulunuz.
 • Duştan sonra kurutma makinesi kullanmayınız.
 • Saçlarınızdaki elektriklenmeler için duş sonrası sakinleştici bir argan yağı vb. Ürünler kullanınız.

Boyalı saçlara sahip olanlar; saçlarımıza uyguladığımız boyaların içinde amonyak vb. Kimyasallar bulunması sebebiyle saçımızda yıpranmalar meydana gelmektedir. Bu yıpranmalardan kurtulmak veya en aza indirmek için kullanacağımız pek çok ürün bulunmaktadır.

 • Boyalı saçlarınızı sıcak suda yıkamamalısınız.
 • Boyamadan bir hafta sonra saçı nemlendiren bakımlar yapabilirsiniz.
 • Saçlarınızı şekillendirici ve fön gibi makine kullanımından uzak tutunuz.
 • Sülfatsız şampuan kullanmaya özen gösterin.
 • Yağ karışımlarıyla saçınıza özel kürler hazırlayabilirsiniz. 
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)