Saç Nezlesi Nedir?

Geçtiğimiz günlerde gündem olan saç nezlesi, saç derimizin sürekli kaşınmasına sebep olarak beraberinde yanma ve batma hissinide getiriyor. Deniz, duş ve benzeri durumlarda saçın iyi kurutulmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.Bu rahatsızlık verici durum hemen hemen her kadının başına gelebilmektedir. Peki saç nezlesinin belirtileri nelerdir? Saç nezlesinden nasıl kurtulabiliriz ? gelin bir bakalım.
Saç Nezlesi Nedir?

Halk arasında saç nezlesi olarak adlandırılan kaşınma sorununun temel nedeni bilinmemekle beraber saç nezlesini tetikleyebilecek şeylerin başında saçı çok sıkı bir şekilde toplamak geliyor. Diğer etkenler ise psikolojik nedenler ve eksik beslenmelerdir. Vücudumuza aldığımız besinler saçlarımız için oldukça önemlidir. Özellikle B12 ve D vitamini ve çinko gibi besinleri eksik tüketirsek saçımız güçsüzleşir ve saç nezlesi olma sıklığımız artar.

Saç Nezlesinin Süresi Ne Kadardır ?

Genellikle bir hafta sürmektedir fakat bir aydan fazla süre rahatsızlık devam ederse mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz.

Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir ?

Saç nezlesinin en çok bilinen ve karşılaşılan belirtileri saç derisinin yanması, saç derilerinde ağrı hissedilmesidir. Erken fark edilip önlem alınmazsa ilerleyen seviyelerinde saç derisinde yaralara ve aşırı saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Tedavisi bulunmayan bu hastalık için saçınızı gözlemlemeli ve ona iyi gelebilecek ilaçları denemelisiniz. Bu rahatsızlıkla karşılaşmamak için saçınıza yeteri kadar bakım ve özen gösterdiğinizden emin olunuz. Duştan çıktığınızda saçınızı mutlaka kurutmalı nemli saçla dışarıya kesinlikle çıkmamalısınız. Saçınızı çok sık toplamamaya çalışınız. Saç derinizi gerecek saç modelleri yapmak zorunda olsanız bile bunu en aza indiriniz.

Saç Nezlesinden Nasıl Korunabiliriz ?

  • Saçlarınızı yıkarken ılık su tercih ediniz.
  • Tercihinizi doğal şampuanlardan yana kullanınız.
  • Saç derinizin nefes alması için çok sık saç toplamaktan kaçınınız.
  • Kaşınan saç deriniz varsa sert davranmadan nazikçe kaşıyınız.
  • Saç durulama işlemini tırnaklarınızla değil parmak uçlarınızla yapınız.
  • Duş sonrası tamamen kuruduğundan emin olmadan dışarı çıkmayınız.
  • Dengeli beslenmeye özen gösteriniz
  • Protein bakımından zengin gıdalar tüketiniz.
  • Ağır diyetler yapmayınız.
  • Stresten uzak durunuz.

Saç Nezlesine Neler İyi Gelir ?

Papatya çayı kürü; Çoğu hastalığın tedavisine yardımcı olan papatya çayı saç problemleri için de kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle saç egzaması ve saç nezlesi gibi rahatsızlıklar sonucu meydana gelen yanmayı, kızarıklıkları ve tahrişi hafifleten yapıya sahiptir. Aynı zamanda kepek oluşumunuda önlemektedir.

Yeşil çay kürü; Doğal tedavi yöntemleri arasında yerini alan yeşil çay, enfeksiyonlara yaralara, iltihaplanmalara ve kaşıntılara iyi gelmektedir. Bunun yanında derideki damarların oksijen almasına ve rahatlamasına yardımcı olur.

Aloe vera; Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmezi olan, nem bombası aloe vera sayesinde hem saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı gidermiş hemde saçlarınızın nemini geri kazanmış durumda olacaksınız. Saç nezlesi sorununa birebir gelmektedir. İleri seviye saç nezlesi durumunda olan insanların sorunlarını tamamen çözemesede ağrılarını azaltmaktadır.

Elma sirkesi; Saçları parlatan ve saç diplerindeki kir, yağ ve bakterileri sıfıra indiren özelliğini hepimiz bilmekteyiz. Saç bakımında doğal yöntemleri deneyenlerin vazgeçilmezi elma sirkesi saç nezlesi gibi deri rahatsızlıklarınada iyi gelmektedir.

Kadife Çiçeği Çayı ; Saç derisinde oluşan alerjik reaksiyonların ve tahrişlerin önüne geçmektedir. Antioksidan özelliği ile saçların daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlar.

Asprin kürü ; Her evde bulunan asprini ağrılarımızı dindirmek için kullanırken kürünü oluşturup saç derimize masajla uygulayarak saç nezlesi sonucu oluşan kaşıntılardan kurtulabilmemiz mümkündür. Saç derimizi olabildiğince rahatlatmaya nezle süresince çok fazla işlem uygulamamaya dikkat etmeliyiz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)