Romatizma İğnesi Nasıl Vurulur?

Romatizma, kaslarda, eklemlerde ve kas ve eklemleri çevreleyen yumuşak dokularda ağrı ve iltihaba neden olan kronik bir hastalıktır. İki çeşidi bulunur bunlar iltihaplı ve iltihapsız olarak ikiye ayrılmaktadır.
Romatizma İğnesi Nasıl Vurulur?

Vücuda ciddi hasarlar verebilen bu hastalık muhakkak tedavi ettirilmeli belirtileri fark edildiğinde derhal bir doktora başvurulmalıdır. İltihaplı olarak bilinen romatizma hastalığının en yaygın çeşitleri Romatoid Artrit, Lupus Hastalığı, Behçet Hastalığı, Gut ve Ankilozan Spondilit olarak adlandırılmıştır.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

  • Eklemlerde çok şiddetli ağrılar
  • Yüksek ateş
  • Eklemlerde kızarıklık
  • Eklemlerde şişme
  • Eklemlerde sıcaklık ve yanma hisleri
  • Halsizlik bitkinlik
  • İshal
  • Karın ağrıları
  • İshal ve karın ağrılarına bağlı olarak kilo kaybı

Romatizma Nedenleri?

Romatizma hastalığı genetik faktörler göz önünde bulundurulduğunda genetik yatkınlığı olan bir hastalık olduğu saptanmıştır. Bireyin birinci dereceden akrabalarında hastalığın bulunması bireyde de hastalığın olma olasılığını yükseltmektedir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe kemiklerdeki erime artmaktadır bu durumda romatizma hastalığını tetikleyen durumlardan birisidir.

Tüketilmesi gerektiğinden çok daha fazla et tüketimi, aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi aynı zamanda düzenli beslenme alışkanlığının kazanılamamış olması da romatizma hastalıklarını tetiklemektedir. Günlük öğün düzensizlikleri, yetersiz hareket ve spor aktiviteleri buna ek olarak fazla kilo alımı, vücut kitle endeksi dengeli olmayan bireylerde romatizma hastalıkları çok daha fazla görülmektedir. İltihaplı romatizma görülme oranı erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülmektedir çünkü kadınlarda hamilelik dönemleri, çocuk emzirme dönemleri ve menopoz dönemleri gibi hormon salımı değişiklik gösteren dönemler olduğundan hormon düzensizlikleri iltihaplı romatizmaya etki eden büyük faktörlerden birisidir. Zararlı mikroorganizmalar da iltihaplı romatizmayı etkileyebilir bunlara parazitler, mayalar, bakteriler ve zararlı virüsler olarak örnek verebiliriz.

Romatizma Hastalığı İçin Öneriler

Romatizma hastalığı kişinin yaşam kalitesini düşüren ve sağlık açısından oldukça tehlike arz eden bir hastalık olduğu için gerekli tedaviler olunmalı ve yaşam tarzında bir takım değişikler muhakkak yapılmalıdır. Fazla kilolar eklemlere baskı yaptığından romatizma hastalığı için kötü bir etkendir bu yüzden ideal kiloya ulaşmak gerekmektedir. Beslenmeye çok dikkat edilmeli dengeli ve sağlıklı besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir. Su tüketimi iltihaplı romatizmanın bozmuş olduğu bağırsak florası için oldukça önemli olduğundan, su tüketimi arttırılıp bozulan bağırsak florası güçlendirilmelidir. Ağız ve diş sağlığı bağışıklık sistemini direkt olarak etkilediği için diş sağlığına dikkat edilmelidir.

Çürük oluşumunu engellemek var olan çürüklerin ise tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde en büyük rollerden biri D vitaminine aittir bu yüzden D vitamini eksikliğiniz var ise muhakkak D vitamini takviyesi alınmalıdır. Gerekli testleri ve takviyeleri doktorunuzun kontrolünde gerçekleştirmelisiniz. Vücut ısısı romatizma için oldukça önemli bir etkendir soğuk ve nemli ortamlarda çok fazla bulunmamaya dikkat edilmeyi mecburen kalınıyorsa vücut sıcak tutulacak şekilde muhafaza edilmelidir. Sigara kullanımı romatizmayı olumsuz yönde etkilediğinden sigara kullanımı bırakılmalıdır.

Romatizma Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır ve Romatizma İğnesi Nasıl Yaptırılır?

Romatizma hastalığı tanısı gerekli test ve tetkikler sonucunda doktorunuz tarafından konulduktan sonra hastalığınızın türü ve ilerleyişine bağlı olarak gereken tedavi şekline geçilecektir. Hastalığın kesin tedavisi konulduktan sonra hastalığın ilerlemesi durdurulabilmek için hastanın ağrı şikayetlerini giderebilmek ve düzenli kullanım sonucunda dokulardaki deformasyonları önleyecek, tedavi edebilecek türden ilaçlar reçete edilir. İlaçlar eşliğinde hastanın ihtiyacına bağlı olarak bir fizyoterapistten destek alınabilir. Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalar için kortizon iğnesi tedavisine geçilir. Bu iğne hastanın eklemlerine yapılarak eklemlerdeki iltihabın ve şişliklerin giderilmesi hedef alınır. İğne tedavisinin yanıt vermediği durumlarda hastanın durumuna göre cerrahi operasyonlara başvurulabilir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)