Romatizma Hastası Nasıl Beslenmeli?

Romatizma hastalığı tek bir hastalık değildir. Bir hastalıklar grubudur. Pek çok alt dalı ve etkileri vardır. Halk arasındaki tabir ile kas ve iskelet sisteminin tutulumu ve ağrısıdır.
Romatizma Hastası Nasıl Beslenmeli?

Romatizma hastalığının herkeste farklı belirtileri olduğu görülmektedir. Kimi hastada kamburluk yapabilir kiminin dizi veya kolu ağrıyabilir. Ağrıların artmasının sebebi kolajen azalmasındandır. Genelde MR yardımıyla tanı koyulmaktadır. Romatizma hastalığı sağlık açısından ciddi bir tehdit unsurudur.

Romatizma Hastalığının Sebebi Nedir?

Kesin sebebi henüz bulunamamıştır. Genetik olabildiği gibi yaş veya cinsiyet etkilerinin olduğu da gözlemlenmektedir. Hatta bazı romatizma türleri ırksal bile olabilmektedir.

Romatizma Hastalığının Tedavisi Var mı?

Bu hastalığın henüz nedeni bilinmediği gibi hastalığı tamamen iyileştirecek bir tedavi de bulunamamıştır. Uygulanan her tedavi geçici sürelidir. Otoimmün baskılayıcı ilaçlar, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ağrı kesiciler ve iğneler ile hastalık kısa bir süre bastırılabilir. En önemli tedavisi belirli egzersizlerdir. Yüzme, pilates ve yoga romatizma çeşidine göre tercih edilmektedir.

Romatizma Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Romatizma hastaları genelde otoimmün baskılayıcı ağır ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçların yan etkisini en aza indirmek beslenme düzeni ile mümkündür. Hiç ilaç kullanılmıyorsa bile beslenme düzeni

ile ağrıları en aza indirgemek mümkündür.

Kesinlikle sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Ankilozan Spondilit ismi verilen romatizma türü ilerleyen yaşlarda kamburluk yapabildiği için akciğerde zaten daralmaya sebep olur ve solunum sıkıntısı sigara kullanan bireylerde ekstra problem teşkil eder. Üstelik sigara kan değerlerini de ciddi oranda değişikliğe sebep olmaktadır. İltihabı tetikler.

-Romatizma hastalığı kandaki sedimantasyon ve CRP oranını etkiler. Bunlar da bir enfeksiyonun varlığının işaretidir. Bu sebeple enfeksiyonu önleyecek doğal ürünler tercih edilmelidir.

-Zerdeçal ve zencefili yemeklere rendeleyerek ekleyebilir veya çay şeklinde tüketebilirler.

-Kesinlikle beyaz un mamulünden uzak durulmalıdır. Özellikle beyaz ekmek kesinlikle tüketilmemelidir. Az miktarda çavdar veya kepek ekmeği tercih edilmelidir.

-Hazır gıdalardan, paketlenmiş ürünlerden uzak durulmalıdır. Konserve ürünler yemeklerde kullanılmamalıdır.

-Haftanın 3 günü balık tüketilmelidir. Balık B12 açısından oldukça zengin bir besindir.

-Fast food (hamburger, pizza) yemek kesinlikle tüketilmemelidir.

-Yumurta, süt ve et gibi hayvan proteinlerinden uzak durulmalıdır.

-Abur cubur tüketilmemelidir.

-Kahve ve çay sınırlı ölçüde tüketilmelidir.

-Kelle paça çorbası, tavuk suyu çorbası ve kemik suyu tüketilmelidir. Bu besinler vücuttaki kolajen miktarını arttırır ve ağrıyı indirger. Özellikle kemik suyu yemeklerin çoğuna ilave edilebilir.

-Margarin gibi sağlıksız yağlardan uzak durulmalıdır. Zeytinyağı, keten tohumu veya kuruyemişlerden yağ ihtiyacı karşılanmalıdır.

-Şeker ve tatlandırıcı ürünler yiyecek içeceklere eklenmemelidir.

-Sağlıklı beslenip bir yandan spor yaparak vücut kütle indeksine inilmeli ve kemiklerdeki aşırı yük binme durumu engellenmelidir.

-Güneşe maruz kalınamıyor ise D Vitamini takviyesi alınabilir. Doktora danışmadan kafanıza göre tüketmemeye dikkat edilmelidir.

-Bamya tüketilmelidir. Kalbe, bağışıklık sistemine ve kemiklere oldukça faydalı bir besindir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)