Regl Dönemini Nasıl Rahat Geçirebiliriz?

Regl, belirli yaşa gelen kadınların adet kanaması olarak aylık döngüler halinde yaşadıkları vajinal kanamalara denmektedir.
Regl Dönemini Nasıl Rahat Geçirebiliriz?

Regl Nedir ?

Regl, belirli yaşa gelen kadınların adet kanaması olarak aylık döngüler halinde yaşadıkları vajinal kanamalara denmektedir. Kadınlarda üreme hücresi yumurtanın olgunlaşması ile rahmin iç dokusunun kalınlaşarak döllenmenin yaşanmadığı zamanlar için dökülür. Vücudumuz bu dökülen kalın dokuyu kanla birlikte vajinal yoldan dışarıya atmaktadır. Regl, ergenlik döneminden menapoz dönemine kadar her sağlıklı kadının yaşadığı bir vücut ihtiyacıdır. Peki biz kadınlar regl dönemi sancılarından nasıl kurtulabiliriz ? kendimizi daha iyi hissederek bu döngüyü atlatmamız mümkünmü ? elbette ki mümkün regl kramp ve sancılarından kurtulmak için basit bir kaç yöntemimiz bulunmaktadır. Gelin bunlara bir bakalım.

Regl Ağrısına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Kadınların %50'si regl dönemini sancılı şekilde kıvranarak geçirmektedir ve bunu en aza indirmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bazı kadınlarda tek bir yöntem işe yararken bazı kadınlarda ise regl normal üstü sancılı geçmektedir bu gibi durumlarda aşağıya yazacağım yöntemler işe yaramazsa mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

 • Ağrılı geçen bir regl gününde ılık su ile duş almak insanı rahatlatır ve ağrıları azaltarak vücudun dinlenmesini sağlar.
 • Regl döneminizde uykunuzu iyi ve yeterli almaya dikkat ediniz. Çünkü uyku regl döneminde oluşan sancılardan uzaklaşmanın en iyi yoludur. Ne az ne de çok olacak şekilde vücudun ihtiyacı kadar uyumak yeterli olacaktır.
 • Yağlı gıdalar yerinde regl döneminde lifli gıda tüketimi sancıların azalmasına yardımcı olur.
 • Bol su tüketimi kramplardan sizi kurtarmasa da ödemin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Vücuttaki su oranını düşürecek besinler tüketilmemelidir.
 • Adet döneminde kafein kullanımını en aza indirmek hatta hiç tüketmemelisiniz. Onun yerine alternatif olarak bitki çayları tercih edebilirsiniz.
 • Regl öncesi karın bölgesine masaj uygulayarak kan akışını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede regl döneminiz daha rahat geçecektir.
 • Tuz tüketimini minimuma indirmelisiniz.
 • Sigara alkol gibi vücuda zararlı maddeleri bu dönemde kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 • Vücudun tatlı isteğini gidermek için aşırı şeker yüklemesi yapılmamalıdır.
 • Yürüyüş, bisiklet gibi basit egzersizlerle ağrıları azaltmak mümkündür.
 • Sıcak su torbası gibi sıcaklık uygulamaları yapabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler dışında ağrılarınızı hafifletmek hatta unutmak adına o dönem boyunca kendinizi farklı bir kaç hobi ile meşgul edebilirsiniz. Umarım regl sancılarınıza sizlere sunduğum yöntemlerle yardımcı olabilmişimdir sağlıklı günler dilerim.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)