Reflü Filmi Nasıl Çekilir?

Midedeki yemeklerin ve bu yemeklerin midede oluşturduğu asidin, yemek borusuna geri gelmesi olarak tanımlanan reflü, son zamanların en yaygın kronik hastalıklarından biridir.
Reflü Filmi Nasıl Çekilir?

Reflü Nedir?

Günümüzde, insanların yaklaşık yüzde 20’sinde görülmekte olan reflü, düzensiz beslenme alışkanlığından dolayı ortaya çıkmakta ve mide asidinin yemek borusuna doğru geri gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Midenin alt kısmında, yemek yenilmediği zaman kapanan, yemek yenildiğinde ise açılan bir kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçığın yeme bozukluğundan dolayı gevşemesi ve özelliğini kaybetmesi ile reflü ortaya çıkmaktadır ve insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri kişinin yaşına, beslenme alışkanlığına göre değişim gösterebilmektedir. Ancak, yaygın olarak görülen reflü belirtilerinden şu şekilde bahsetmek mümkündür; Midede yanma hissi, ekşime, karında şişlik, mide bulantısı, iştahsızlık, ağız kokusu, sinüzit ve farenjit gibi solunum yolu hastalıkları, kilo kaybı gibi sağlık sorunları sayılabilir. Ayrıca bazı hastalarda kusma gibi belirtiler de görülmektedir.

Reflüye Neler İyi Gelir?

Reflüye iyi gelen şeyleri çeşitli başlıklar altında incelemek mümkündür. Beslenme ve yaşam tarzı seçimi açısından bakılacak olursa şunlardan bahsedilebilir. Reflüye iyi gelen yiyecekler olarak baktığımızda; Midedeki asit oranını yükseltmeyecek gıdalar tercih edilmelidir. Hazmı kolay, haşlanmış patates ve peynir gibi yiyecekler tercih edilmelidir. Brokoli, havuç gibi meyveler tercih edilmelidir. Asitli, kafeinli içeceklerden, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Az ve sık yemek yenmeli, su tüketimi artırılmalı, spor yapılmalıdır. Ayrıca yastık yüksekliği 30 santimetre olacak şekilde ayarlanmalı ve yemek ile uyku arasında en az 4 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.

Reflü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflünün en iyi tedavi yöntemi düzenli bir beslenme programıdır. Reflü hastalığı şikâyetlerinin artmasını tetikleyecek yiyeceklerden uzak bir beslenme programı uygulanmalıdır. Böylece reflü belirtileri zamanla azalacaktır. İkinci önemli nokta ise; Doktor tarafından tavsiye edilen mide koruyucu ve sindirime yardımcı ilaçların düzenli kullanımına özen gösterilmesidir. Reflü tedavisi için çeşitli teşhis yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılan bu yöntemleri reflü sintigrafisi ve reflü filmi olarak sayabiliriz. Bu yöntemlerle mide ve yemek borusunun ne durumda olduğu kontrol edildikten sonra, belirlenen tedavi yöntemlerine harfiyen uyulması gerekmektedir.

Reflü Filmi Nasıl Çekilir?

Reflü filmi, yemek borusunun mide ile birleştiği yerlerde, oluşum bozukluklarının var olup olmadığının gösterilmesinde ve bu noktalarda, fonksiyonel bir anormallik olup olmadığının belirlenmesinde ilk tercih edilen teşhis yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Reflü filmi çekilmeden önce, sintigrafi çekiminde olduğu gibi bir takım ön hazırlık yapılması gerekmektedir. Öncelikle hasta, bu işlemi uygulanmadan 8 saat öncesine kadar hiçbir şey yiyip içmemeli, mide tamamen boş olmalıdır. Sonrasında işlem başlarken hastaya “baryum” isminde bir sıvı içirilir ve böylece film çekim aşaması başlamaktadır. Bu sıvıyı yutma sırasında ki görüntülerle yutma işlevi tam olarak yapılıyor mu diye bakılır.

Hastanın midesi baryum ile tamamen dolduktan sonra, hasta baş aşağı çevrilir ve bu esnada yemek borusunda bir kaçak olup olmadığı gözlemlenir. Ayrıca yemek borusu ve mide boyunca kanser, ülser gibi hastalıkların bulgularının olup olmadığı taranmaktadır. Bu yöntemle en ufak şüpheli durumlar bile ortaya çıkabilmektedir. İşte mide ve yemek borusunda anormal bir bulgu olup olmadığı gibi ayrıntılı tetkikler yapılmasını sağlayan yönteme “reflü filmi” denir ve çekimin uygulanma aşamaları bu şekildedir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)