Pürüzsüz Bir Cilt Nasıl Elde Edilir? 7 Dermatolog İpucu

Kült ürünlerin ve cilt bakımı trendlerinin sürekli ortaya çıkması herhangi bir gösterge ise daha pürüzsüz, parlak ve daha genç görünen bir cilt arayışı hiç bitmeyen bir arayıştır. Ergenlik çağındaki sivilcelerle uğraşmaktan strese bağlı çatlaklara, güneşin zarar görmesine ve yetişkinlikte yaşlanmanın ilk belirtilerine kadar kendinizi her zaman sağlıklı görünüme sahip olmak için iyi bir mücadele verirken bulursunuz.
Pürüzsüz Bir Cilt Nasıl Elde Edilir? 7 Dermatolog İpucu

Cildin Pürüzlü Olmasının Sebebi Nedir?

Cildinizin sağlığı, kirlilik, stres ve güneş hasarı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir bu yüzden zamanla cildiniz yıpranır; pürüzlülüğe, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve sarkmaya daha yatkın hale gelir.

Yaşlı kadınlarda, perimenopoz ve menopoz nedeniyle vücudun maruz kaldığı kimyasal ve hormonal değişiklikler, genel bir cilt pürüzsüzlüğü kaybına katkıda bulunur. Aslında normal yaşlanma sürecinin cildinizin sağlığında büyük bir rol oynar. Yaşlandıkça vücudumuz daha genç görünmemizi sağlayan temel unsurları giderek daha az üretir. Kolajen proteini sıkılık ve destek sağlamasına rağmen bir kadın menopoza girdiğinde, yaklaşık yüzde 45 daha az kolajene sahip olur.

Ölü ve keratinize cilt hücrelerinin birikmesi ve tekrarlayan tahrişin cildinizin dokusuna zarar verir. Ayrıca cildinizin pürüzlü ve kuru görünmesinin en önemli nedenlerinden birinin nem eksikliği ve hidrasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Cildin en üst tabakası, seramidler, kolesterol ve yağ asitlerinden oluşan mumsu bir matriks içine gömülü ölü deri hücrelerini içeren stratum korneumdur. Bu önemli maddeler, cildi nemli tutmaya ve etkili bir bariyer sağlamaya yardımcı olan yağ türleridir.

Cilt Dokusu Nasıl İyileştirilir?

Yetişkinler için gençliklerinin sert ve kusursuz tenini geri kazanmak her zaman mümkün olmasa da bu, zarif bir şekilde yaşlanma arayışınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aşağıda, baştan sona daha pürüzsüz bir cilt için dermatologlar tarafından önerilen ipuçlarının bir listesini hazırladık.

1. Daha iyi bir cilt elde etmek için diyetinizi geliştirin.

Abur cubur yiyeceklerin sizin için iyi olmadığını biliyorsunuz ancak bu lezzetli atıştırmalıkları daha fazla tüketmemek için daha fazla nedene ihtiyacınız varsa, işte size iyi bir tane: İşlenmiş yiyecekler, alkol ve rafine karbonhidratlar iyi bakterilerin yok olmasına katkıda bulunur ve bağırsaklarınızda bir dengesizlik yaratır. Mikrobiyom, cildinizde de ortaya çıkabilecek iltihaplanmaya yol açar.

Bunun yerine, cildinizin serbest radikal hasarına karşı savunmasını güçlendirmek için diyetinize çilek ve diğer parlak renkli meyve ve sebzeler şeklinde daha fazla vitamin ve antioksidan ekleyin. Balık aynı zamanda pürüzsüz ve parlak bir cilt için gerekli olan iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

A ve C vitaminleri ve çinkonun tümü cilt onarımı ve sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Çoğu meyve ve sebze ilk ikisini içerirken çinko, süt ve kümes hayvanı ürünlerinde, baklagillerde, ette ve en iyisi bitter çikolatada bulunur.

2. Yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Stres cildinize zarar verir. Özellikle vücudunuzun dinlenmesine ve günlük eziyetten kurtulmasına izin vermezseniz. Yeterince uyuduğunuzda vücudunuz kendini onarır ve siz uyurken günlük stresten kurtulur. Bu nedenle yeterince kaliteli uyku almamak cildin erken yaşlanmasına neden olur.

3. Düzenli egzersizler yapın.

Yani zaten daha fazla sebze yiyor ve daha iyi uyuyorsunuz ancak daha sağlıklı bir yaşam tarzı ve daha pürüzsüz bir cilde giden yolculuğunuz, rutininize düzenli egzersiz eklemeden tamamlanmayacaktır. Egzersiz, yüzün damarlarından daha fazla kan hacminin pompalanmasına neden olarak, yüz derisine daha fazla mikro besin ve iyileştirici özellik kazandırır. Aynı zamanda iltihaplanmayı azaltmaya, ciltte önemli hormonları düzenlemeye ve serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca terleme, gözenekleri döküntülerden arındırmanın harika bir yoludur.

 4. Peeling ile ciddileşin.

 4. Peeling ile ciddileşin

Peeling, hafif pul pul dökülme, yüzeydeki ölü deri hücrelerini kaldırarak ve cildin ışığın yansımasını sağlayarak cilde daha pürüzsüz, daha parlak bir görünüm kazandırır. Cilt tipinize göre çift peeling, cildinizi aşırı yıkama ve kurutma riski olmadan gözenekleri tıkayan tüm kir, yağ ve makyaj izlerini temizlemenin iyi bir yoludur.

5. Doğru nemlendiricilerle hidrasyonu artırın.

5. Doğru nemlendiricilerle hidrasyonu artırın

İster kuru ister yağlı cildiniz olsun, nemlendirme cildinizin sebum üretimini dengelemek, pullanmayı ve kuru lekeleri önlemek ve kaybedilen nemi yenilemek için önemlidir. Losyonlar ve kremler, ölü deri hücrelerinin bir kısmını doldurabilen ve yüzeye yağlı bir tabaka ekleyerek daha yumuşak bir his dokusu sağlayan yağlı ürünlerdir. Losyon veya kremler aktif maddeler eklenerek çok daha etkili hale getirilebilir.

Doğru malzemeleri seçerken, cilt tipinize ve hassasiyetinize dikkat etmek çok önemlidir.Yeni bir şey denemeden önce sivilce, kahverengi lekeler ve egzama gibi diğer cilt rahatsızlıklarını tedavi edip etmeyeceğinizi bilmek de önemlidir çünkü yanlış nemlendiriciyi seçmek cildinizi daha da kötüleştirebilir.

6. Bol bol su için.

Vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmanın yanı sıra Ne kadar çok su içerseniz, hücreleriniz o kadar sulu ve dolgun hale gelir. Hücrelerin içindeki metabolik süreçler en verimli şekilde çalışır. Günde en az sekiz ila on bardak su içmek ve en az beş porsiyon meyve veya sebze yemek sağlıklı cildi korumak için tüm bu mikro besinleri ve antioksidanları almak için önerilir.

7. Güneşten uzak durun.

UV radyasyonunun cilt için kötü haber olduğu bir sır değil. Aslında, yaşlı hastalarda cilt hasarının çoğu ömür boyu korunmasız güneşe maruz kalmadan kaynaklanır. Kronik güneş hasarı, cildimizin bağ dokularını oluşturan kolajen ve elastini yok etme gibi kümülatif bir etkiye sahiptir.

İster sahilde bir margarita yudumlarken ister içeride dinlenirken geniş spektrumlu güneş koruması anahtardır. Özellikle UV ışınlarının yüzde 80'inin bulut örtüsüne girip camdan ve araba camlarından geçebileceğini düşündüğünüzde. Kışın, güneş ışınları kara yansıyabilir ve geri sıçrayarak cildinize iki kez çarpabilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)