Polikistik Over Sendromu Nedir?

Vücudun düzensiz hormon üretimi yapması sonucu ortaya çıkar. Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Her 10 kadından birinde görülmektedir. Kadınlarda görülen kistler de adet düzensizliği, tüylenme, kilo alma ve sivilce çıkarmaya sebep olur.
Polikistik Over Sendromu Nedir?

Bu hastalıkta tanı koyma sırasında yumurtalıklarda kistler çıkması gerekirken bazı kadınlarda ultrasonda kistler görünmeyebilir. Polikistik over sendromunun genetik olduğu düşünülmektedir. Bu hastalığa sahip kadınların çoğunda döllenme yeteneği kazanamamış yumurtalıklar ve yumurtalıkların içinde kistler bulunmaktadır. Kadınlar mutlaka düzenli olarak bir jinekolog muayenesi yaptırmalıdır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

 • Adet düzensizliği
 • Aşırı kilo alma
 • Tüylenmeler
 • Adet olunduğunda fazla kanama
 • Kısırlık - zor gebe kalımı
 • Saç dökülmesi
 • Kalıcı sivilceler
 • El derisinde oluşan lekelenmeler
 • Sesin değişmesi
 • Göğüs bedenin değişmesi
 • Ciltte kadife görünüm
 • Yüksek androjen hormonları

Polikistik Over Sendromu Neden Oluşur ?

Günümüze kadar yapılan pek çok araştırmada hastalığa sebep olan şeyin ne olduğu hala çözülememiştir. Bunun yanında insülin hormonunun neden olduğunu düşünenlerin sayısı da oldukça fazladır. Aşırı kilo almak insülin direncine neden olur ve insülin direnci de bu hastalığı tetiklemektedir  yani insülin direnci ile vücutta ortaya çıkan yüksek insülin seviyesi yumurtalıklarda androjen üretiminin artmasına sebep olur.

Polikistik Over Sendromu Olan Kişiler Gebe Kalabilir Mi?

Doğurganlık döneminde görülen hastalık olması sebebiyle bu hastalarda yumurtlama gerçekleşmez ve nadiren adet düzensizliği ve hamile kalmak da zorlanmalar yaşanabilir. Polikistik over sendromu hamile kalmakta zorlanmanın nedenleri arasındadır fakat bu hastalığı yaşayıp kalıcı bir kısırlığa sebep olduğu kesin olarak söylenememektedir. Çünkü gebe kalmakta sıkıntı çekmeyen polikistik over sendromu hastaları bulunmaktadır.

Polikistik Over Sendromunda Neler Yenmelidir ?

Taze meyveler, brokoli, pırasa, tam buğday makarna, bulgur, yulaf, şekersiz kek ve kurabiye, yüksek lifli gıdalar, ıspanak, mercimek, zeytinyağı, kuruyemiş, tarçın vb. baharatlar ve Tabii ki doktor tavsiyesi ile tüketilmesi istenen besinler düzensiz hormon üretimini normalleştirme yardımcı olacaktır.

Polikistik Over Sendromunda Kaçınılması Gereken Gıdalar Nelerdir ?

İşlenmiş çoğu karbonhidrat, şekerli içecek ve yiyecekler, sucuk, sosis, salam, fazla kırmızı et tüketimi polikistik over sendromu hastaları için risklidir.

Doğru beslenme planının yanında spor ve yeteri kadar uyku polikistik over sendromu hastaları için oldukça önemlidir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Polikistik over sendromu hastalarına diyet ve egzersiz yapmaları sık sık tavsiye edilir. Fazla kilolardan kaçınarak doğurganlık şansını artırabilirler. Düzenli ve sağlıklı bir hayat geçirmeleri önemlidir. Genellikle doktorlar ilaç tedavisi ile yumurtlamayı harekete geçirirler. İlaç tedavisinde istenilen sonuç elde edilmediğinde cerrahi işlemler uygulanır. Laporoskopi ile yumurtanın üzerine delikler açılır. 6 aylık süreçte hastanın yumurtlaması ve gebelik oranınım ölçümü sağlanır. Polikistik over sendromu olan hastaların belirtilerini gördüklerinde doktor kontrolüne erken gitmeleri ve tedaviye başlamaları önemlidir. Zamanında teşhis konmazsa ve tedaviye başlanması rahim içi kanseri riski oluşturabilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)