Parkinson Hastası Nasıl Beslenmeli?

Bu hastalıkla genellikle 60 yaş sonrasında karşılaşılmaktadır. Beyinde hareket işlerini yürüten hücreler mevcuttur.
Parkinson Hastası Nasıl Beslenmeli?

Bu hücrelerin zarar görmesi ve hücrelerde oluşan eksilmelerden kaynaklanan Parkinson hastalığı, hücrelerdeki bu zararın %80 oranına gelmesiyle belirtileri göstermeye başlamaktadır. Yapılan araştırmalar bu hastalığın beslenme ile doğrudan ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır.

Parkinson Ne Eksikliğinden Olur?

Beyindeki hücreler tarafından salgısı yapılan ve “dopamin” adı verilen bir madde beyinde bulunan bilgilerin sinir hücreleri arasında birbirlerine iletilmelerini sağlamaktadır. İletimin sağlandığı bu hücreler zarar gördüğünde dopamin maddesi depolanamayacağı gibi salgılanması da durmaktadır. Bunun sonucunda dopamin maddesinde eksiklik meydana gelir. Eksiklik ciddi bir yüzdeye ulaştığı zaman da hastalık belirti göstermeye başlamaktadır.

Parkinson Hastalığının Belirtisi Nedir?

Hastalık, el titremesi, hareket kabiliyetinin azalması, uyuşma, yutma güçlüğü, salya akması, yorgun ve halsiz hissetme, konuşmada yavaşlama gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Beslenme Önerileri

● Sindirim sistemindeki yavaşlama ve hareket kısıtlılığı nedeniyle sıvı tüketimine ve posa alımına dikkat edilmesi gerekir.

● Hastalarda beslenme düzenine dikkat edilmesi çok önemlidir. Öğün aralıklarını uzun tutmamak gerekir. Bunun yanında fazla besin tüketimi konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir.

● Hastalarda hareket kısıtlı olduğu için kilonun kontrol altında tutulması önem taşır. Vücut kitle indeksi 23’ün üzerine çıktığında hastalık tetiklenebilmektedir.

● Antioksidan vitamin kaynaklarının beslenme programına dahil edilmesi hastalığın seyri açısından olumlu yönde etki etmektedir. Meyve ve sebzelerin taze şekilde alınmasına dikkat edilmelidir.

● A, C ve E vitamini içeren besin kaynaklarına yönelim gösterilmesi gerekir.

● Günün ilk saatlerinde alınan öğünlerde düşük protein değerine sahip yiyecekler, akşam saatlerinde ise yüksek protein değerine sahip yiyecekler tercih edilmelidir.

● Mümkünse bir beslenme uzmanından yardım alınarak hastanın ağırlığı ve beslenmesi kontrol altında tutulmalıdır.

● Yüksek miktarlarda protein tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

● Hastalarda hareket azlığı ve beslenme güçlüğü sebebiyle kabızlık problemi de sıklıkla görülmektedir. Bu sebeple yeterli sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra lif bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketimini artırmak, kabızlığı tetikleyen gıdalara beslenme programında daha az yer verilmesi de oldukça yarar sağlayacaktır.

● Meyve, sebze ve kuru baklagil tüketilebilir ancak bakla tüketiminde dikkatli davranmak ve sınırlandırmak gerekir. Besin içeriğindeki dopaminden kaynaklı olarak, hastanın kullandığı ilaçlar ile etkileşime girerek yan etki ve zehirlenmelere yol açabilmektedir.

● Hastaların az ve sık şekilde beslenmeleri gerekir. Bunun yanında yiyecekleri yarı katı olacak şekilde püre haline getirerek besin alımının kolaylaştırılması sağlanabilir.

● Kullanılan ilaçlar hastada B12 vitaminin azalmasına sebep olabileceği için düzenli kontrol ve vitamin takviyesi gerekebilir.

● B12 takviyesinin oral olarak alımında emilim sorunu yaşanabileceği için iğne şeklinde yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Düzenli ve sağlık açısından yeterli bir beslenme programının yanında hastanın hayatına mümkün olduğunca egzersiz programı eklemek de hastalık açısından olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)