Parfüm Seçimlerimiz Nasıl Olmalıdır?

Latincede kokulu duman anlamına gelen parfümün tarihçesi günümüzden neredeyse 5000 yıl önceye dayanmaktadır. O dönemlerde bile insanların güzel kokuların iyi hissettirdiğini ve gerekli olduğunu düşünüyorlardı.
Parfüm Seçimlerimiz Nasıl Olmalıdır?

Çoğumuz mükemmel kokulara sahibiz. Kendimizi yansıtan içerikleri bulduğumuzda o parfüm bizim için imza kokumuzu oluşturmaktadır. Imza kokumuzu oluştururken nelere dikkat etmeliyiz? Bulduğumuz koku bizi nasıl yansıtıyor? Öncelikle tenimize en çok yakışan kokuyu nasıl bulabiliriz ona bakalım.

Kendimize en uygun parfümü nasıl bulabiliriz?

Parfüm icat edildiğinden beri daha güzel kokuda olmamızı, kendimizi daha özgüvenli hissetmemizi sağlar. Parfüm tercihi her insanda farklıdır çünkü bir koku her insanda aynı etkiyi vermez. Her insanın zevki ve sevdiği kokular farklılık göstermektedir. Kendinize en uygun parfümü ararken içeriğine mutlaka bakınız. İstediğiniz koku yaz kokusu mu yoksa kış kokusu mu ilk olarak buna karar veriniz. Kış kokuları genellikle daha ağır ve baharatlı kokulardır. Amber, misk, tarçın ve vanilyayı kış kokularına örnek olarak verebiliriz. Yaz kokuları ise daha hafif ve meyveli kokulardır. Okyanus, hafif çiçek kokuları, şakayık, manolya, yasemin ve frezyayı yaz kokularına örnek olarak verebiliriz. Parfüm seçimlerinde ten renginizin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Esmer tene sahipseniz kullanmanız tavsiye edilen baharatlı kokularken, beyaz tenliler için odunsu ve vanilya kokularıdır. Son adım olarak kokunuzu belirlemede diğer etken yaşınızdır. Genç kızlar için ferah ve çiçeksi kokulardır. Eğer yaşınız yirmilerin üzerindeyse şekerli kokuları tercih edebilirsiniz. Yetişkin yaş grupları için daha net kokusu olan parfümler tercih edebilirsiniz. Bir parfümü satın almadan önce testerların teninizde nasıl durduğunu test ediniz. Parfüm kokularını denerken ayırt edebilmek adına mutlaka kahve veya karanfil tarzında ayırt edici bir koku kullanabilirsiniz.

Edp, edt ve edc nedir?

Parfümleri oluşturan esasların yoğunluklarına göre yapılan ayrımlardır. Eau De Parfum(EDP) içeren parfümler piyasadaki diğer ürünler arasında esans yoğunluğu en fazla olan parfümlerden biridir. Edp bulunan parfümlerin esans yoğunluğu 10 ile 20 arasındadır. Edp’lerin genellikle kış kokusu olarak veya özel davetlerde kullanılması öneriliyor. Eau De Toilette(EDT) parfümlerindeki esans yoğunluğu Edp’ye göre çok daha azdır. Edt parfümlerdeki esans yoğunluğu 4 ile 10 arasında değişmektedir. Hafif oldukları için günlük kullanıma uygundurlar. Dört mevsim rahatlıkla kullanılabilirler. En çok tüketilen parfümler arasındadır. Eau De Cologne(EDC) ise içerdiği esas yoğunluğu en az olduğu bilinen parfümlerdir. Ağır kokulara dayanamayan insanların tercih ettiği parfümlerdir. Esans yoğunluğu 2 ile 4 arasındadır.

Parfümler hakkında bilmediğimiz neler var?

Uzmanlar, parfüm kullanımı için en uygun zamanın duş sonrası olduğunu söylemektedir. Kan dolaşımın hızlanması parfümün teninize daha iyi tutunmasını sağlar ve kokunuz daha kalıcı bir hale gelir. Parfümünüzü temiz teninize sıktığınızda aromasının değişmesini engellemiş olursunuz buda istediğiniz kokunun değişmeden aynı kalmasını sağlar. Parfümü sıktığınız bölgelerde bu konuda çok önemlidir. Mesela boyun, bilekler ve enseye sıkacağınız kokular kalıcılığını daha az kaybedeceği için uzun süre kokunuzun aynı tazelikle kalmasını sağlar. Özellikle birbirine zıt kokuları karıştırmamalısınız çünkü iki farklı kokunun teninizdeki duruşu aynı olmayacaktır. Her koku her cilt tipine göre farklı reaksiyonlar gösterir ve farklı koku oluşmasını sağlar. Kalıcılığının daha uzun süre etki göstermesi için en fazla altı saatte tazelenmesi gerekir. Parfümlerinizi sıcak ortamlarda muhafaza etmeniz halinde kokularında ve yapılarında değişiklik gösterebilirler. Parfümünüzü ilk açtığınız tarihi ve son kullanma tarihi kokusunun aynı kalması açısından farklılık gösterebilmektedir. Parfümün güzel kokmasının yanında bazı insanlarda hassasiyet oluşturabileceği için zararlı olmaktadır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)