• Anasayfa
  • Spor
  • Oturarak Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Oturarak Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Masa başında çalışan insanların gün içinde spor yapmaya çoğu zaman vakitleri kalmayabiliyor fakat çalıştıkları sırada oturdukları yerden yapabilecekleri basit egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Bu egzersizler günlük hareket ihtiyacınızın birazını karşılamak, omurga sağlığınızı korumak, kas tutulmalarına engel olmak ve uyku kalitesini arttırmanıza da yardımcı olmaktadır.
Oturarak Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Egzersizlerin Cilde Faydaları Nelerdir ?

Cilt vücudumuzu kaplayan en büyük organımızdır. Egzersizler spor, kas ve kemiklerinizin yanında cilde faydalar sağlamaktadır.

  • Kan dolaşımını artıran besinler tüketip deri hücreleri ile cildimize iletilmesinde katkı sağlar.
  • Protein alımı ile cildin genç  görünümünü desteklenebilir. Yağ yakımı arttırılarak selülit oluşumunu önlenebilir.
  • Serotonin seviyesi yükselterek stresi azaltma sağlanır.
  • Terlemeyi artırarak gözenekleri açar böylece cilt nefes alır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı hücre yenilenmesini gerçekleştirir.

Oturarak Çalışanlar İçin Spor Hareketleri Nelerdir ?

Sedanter yaşam tarzına sahip ve işinizde de masa başı çalışıyor iseniz vücudunuzu daha fazla hareket ettirmeniz gerekmektedir.

Boyun hareketi ; Ekrana bakmaktan oluşan omurga eğriliklerinin yükünü en çok boyumuz çekmektedir. Çalışma esnasında boynunuzu sağa, sola, öne ve arkaya esneterek boynunuzu rahatlatabilir böylece boyun bölgesinde oluşabilecek yağlanmaların önüne geçebilirsiniz.

Omuz silkme hareketi ; Vücudumuzda omurgalarımız duruşumuzun görüntüsünü en çok etkileyen kısımdır. Düşük omuzlara ve ağrıyan sırtta sahip olmamak için çalıştığınız sırada omuzlarınızı arkaya doğru esneterek birkaç saniye bekletiniz. Bunu kendinizi her kambur hissettiğinizde yapabilirsiniz.

Kolları esnetme ; Bu hareketi parmaklarınızı birleştirip yukarı doğru uzattıktan sonra esneterek uygulayabilirsiniz. Kanat bölümlerinin iyice gerilmesini sağlayınız. Maksimum etki görmek için aynı zamanda belinizi bükerek uygulayabilirsiniz.

Göğüs ve sırt esnetme ; Ellerinizi sağa ve sola uzatarak açınız. Sonrasında sırtınızın yay şeklinde olmasını sağlayınız. Bu hareket göğüs kaslarının çalışmasına ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Kol ve bacak esnetme ; Ayağa kalkmadan kalkmış gibi hissettirecek hareketimiz ise sağ kol yukarıda sol bacak ileride olan harekettir. Bu şekilde biraz esnedikten sonra tam çapraz da bulunan kol ve bacaklar yer değiştirilip  esnetilmelidir.

Bacak arkaları ve sırt hareketleri ; Bu hareketi hepimizin aslında sık sık yapmaktayız. Tek dizinizi yukarıya kaldırıp bacağınızı bükerek ayağınızın üzerine oturun ve kolları arkada birleştirerek omurgayı dik hale getirin. Bu hareketi rahatsız olduğunuz sürece  tekrarlayıp rahatlayabilirsiniz.

Kalçanızı esnetin ; Bu hareket için ayağa kalkmanız gerekiyor. Sol veya sağ ayağınızın kalça hizasına gelecek şekilde bükülüp elinizle tutmanız gerekiyor. Her iki bacak içinde tekrarlayıp saatlerce ağrı çeken vücudunuzu dinç hale getirebilirsiniz.

Ayakta çalışmak zorunda olan insanların yorgunlukları beden yükleri tabi ki daha fazla olmaktadır. Ama oturarak çalışmanın da bazı zorlukları bulunuyor. Yukarda sıraladığım önerileri vücut sağlığınız için uygulamalısınız ki ileride oluşabilecek duruş bozuklukları, yağlanmalar gibi problemlerle karşılaşmayasınız.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)